Problem z wiorami przy wierceniu
Jak radzicie sobie z wiórami, które owijają się dookoła wiertła? Znacznie więcej czasu poświęcam na ich usuwanie, niż na samo wiercenie.
6 Odpowiedzi
Pewnie to kwestia elektryzacji do wiertła, które rozgrzane po prostu elektrostatycznie przyciąga wióry… chyba nie ma na to sposobu.
A może są jakieś specjalne wiertła, które sobie radzą, tylko trzeba za nie trochę więcej zapłacić? Nie wierzę że tak banalnego problemu nie da się pokonać.
Ja sobie radzę z wiórami używając mocnego odkurzacza ze szczotką, który je bardzo ładnie zdejmuje. Przygotowuje go sobie od razu przy miejsu gdzie wiercę.
Zobacz, czy masz dobry kąt ustawienia wiertarki i spróbuj pokombinować trochę z samym wiertłem. A może używasz go zbyt często i się stępiło i potrzebujesz nowego?
Może wypróbuj jakieś wiertło wysokiej klasy. Są też jakieś nowe metody, gdzie wiertło jest w trakcie pracy ciągle chłodzone wodą albo olejem. To m.in. pomaga w lepszym odprowadzaniu wiórów.
Podczas wiercenia w drewnie można napotkać problem z wiórami, które zatykają otwór czy osadzają się na wiertle.
Istnieje kilka metod radzenia sobie z tym problemem. Najlepszym sposobem na zapobieganie tzw. „blowout” (wypadanie kawałków drewna z tyłu otworu) jest przyścisnąć kawałek drewna do tylnej strony elementu, w którym wiercisz.
Inna metoda polega na wierceniu od drugiej strony za pomocą wiertła z punktem brad lub wiertła typu spade. Ta metoda wymaga oszacowania, kiedy wiertło dotrze do drugiej strony, oznaczenia tego miejsca, powolnego wiercenia, a następnie odwrócenia deski i dokończenia wiercenia od drugiej strony. Można także wiercić mały otwór pilotujący przed wierceniem głównego otworu.
Kolejnym sposobem na radzenie sobie z wiórami jest regularne czyszczenie wiertła. Co jakiś czas, podczas wiercenia, wyjmij wiertło i oczyść je. W przeciwnym razie wióry drewna mogą zatykać wiertło i przeszkadzać w pracy.
Używanie odpowiedniego uchwytu do narzędzi oraz wymiennych końcówek wiertła może również pomóc w utrzymaniu wiórów pod kontrolą. Wybór lepszego wiertła, np. z punktem brad lub typu Forstner, może zredukować występowanie „blowout”.