Czy Wikipedia jest źródłem naukowym?
Czy Wikipedia jest źródłem naukowym? Czy można ją wykorzystywać jako źródło w pracy licencjackiej, magisterskiej lub doktorskiej? Czy też Wikipedia nie ma statusu źródła naukowego?
3 Odpowiedzi
Generalnie w pracach naukowych nie używa się Wikipedii jako źródła naukowego. Niezależnie od tego kto napisał te dane i z jakich źródeł korzystał. Ogólnie w pracach naukowych wykorzystuje się bardzo mało stron internetowych ponieważ tylko niewielka ich ilość jest traktowana jako rzetelne źródło naukowe.
Podejrzewam, że możesz z niej skorzystać jeśli twoja praca dotyczy jakiegoś zagadnienia, które będzie np. traktowało o tym, jakie źródła wiedzy znajdują się w Internecie i podasz Wikipedię, jako przykład jednego ze źródeł popularnonaukowych i omówisz je wyciągając jakieś wnioski. Może to być pewnie praca socjologiczna, albo językoznawcza itp.
W referatach czy prezentacjach podczas studiów zazwyczaj akceptują Wikipedię. Ale już w pracy licencjackiej, magisterskiej czy doktorskiej nie możesz użyć Wikipedii jako źródła. Ale sama Wikipedia podaje ciekawe źródła, z których można skorzystać.
Jako źródła możesz używać np. Gazety Wyborczej albo Polityki. To bardzo dobre i wiarygodne czasopisma. Chyba najlepsze w Polsce – najbardziej rzetelne, uczciwe i nie manipulujące.
Dobry jest też Newsweek i Wprost – one też mogą służyć jako źródła.
Chociaż Wikipedia jest powszechnie używanym źródłem informacji, nie jest uważana za źródło naukowe.
Powodem jest to, że treść Wikipedii może być edytowana przez każdego, co oznacza, że informacje mogą być czasami nieprecyzyjne lub stronnicze.
Dodatkowo, wiele instytucji akademickich i naukowych nie akceptuje Wikipedii jako wiarygodnego źródła informacji.
Dla celów naukowych, zaleca się korzystanie z artykułów recenzowanych przez ekspertów, książek naukowych, lub innych wiarygodnych źródeł.