Co oznacza słowo honor?
Co oznacza słowo honor? Jakie ma znaczenie słowo honor? Czy potraficie objaśnić, jakie ma znaczenie słowo honor? Czym jest honor?
6 Odpowiedzi
Według słownika PWN, honor to cześć, godność, dobra sława, jaką cieszy się jednostka w społeczeństwie, ale też wewnętrzna wartość jednostki realizowana przez konkretną cechę.
Ogólnie honorem możemy nazwać cechę, która kieruje nami w naszym życiu. Jest ona zazwyczaj pozytywna, kieruje nią nasze odczucie względem danych wydarzeń, rzeczy, których nie możemy zmienić, gdyż kłóciłyby się one z naszym sumieniem.
Często wojownicy czy rycerze nie chcieli klękać przed obcymi władcami, aby nie utracić honoru. Woleli zginąć.
Honor łatwo pomylić z dumą. jak na przykład ktoś nie chce cię poprosić o pomoc, ponieważ uważa, że honor mu nie pozwala – to jest bardziej duma niż honor. I to duma w takim negatywnym znaczeniu.
Honor też łatwo pomylić z godnością. Ale mnie honor kojarzy się ze zrobieniem czegoś bezinteresownie, albo zrobieniem czegoś na rzecz wyższego celu, np. na rzecz swojej ojczyzny.
Ale też np. rycerze się pojedynkowali, aby nie stracić honoru, czyli jak ktoś kogoś obraził i ten obrażony nie reagował, to był naruszony jego honor.
Są też smartfony Honor 🙂
Jako honor nie zawsze określano cechę pozytywną. Dawniej w Anglii gdy „Gentleman” miał urażony „honor”, to na drugi dzień rano umawiał się z urażającym dżentelmenem na pojedynek na śmierć i życie. Nieważne że ryzykował swoje życie, zostawiał na świecie samotną żonę i dzieci. Ważne że bronił honoru. Honor jest wypaczonym pojęciem i ludzie dla niego robią absurdalne rzeczy. Myślę że to pozostało nam w ewolucji po małpach.
Słowo „honor” odnosi się do szacunku, godności i wysokiej wartości moralnej, której indywidualna osoba lub grupa ludzi przypisuje sobie.
To jest zasada, która prowadzi ludzi do postępowania zgodnie z określonymi standardami uczciwości, lojalności i integralności.
Honor może również oznaczać uznanie lub sławę zdobytą przez osiągnięcia lub odważne czyny. Jest to bardzo subiektywne i zależy od kulturowych i osobistych przekonań.