Kto jest autorem trójpodziału władzy? Czym jest trójpodział władzy?
Kto jest autorem trójpodziału władzy? Kto wymyślił trójpodział władzy? Czym jest trójpodział władzy? Czy trójpodział władzy jest ważny?
2 Odpowiedzi
Trójpodział władzy jest systemem w którym władza jest podzielona na ustawodawczą, wykonawczą oraz sądowniczą. Są one od siebie oddzielone i przypisane niezależnym od siebie ciałom.
Model ten został opisany przez Monteskiusza w jego dziele „O duchu prawa”.
W moim odczuciu trójpodział władzy jest niezwykle istotny, szkoda, że teoria niezbyt często idzie w parze z praktyką.
Autorem koncepcji trójpodziału władzy jest Charles-Louis de Secondat, baron de La Brède i de Montesquieu, francuski myśliciel oświecenia, znany zwykle jako Monteskiusz. Ten koncept został przedstawiony w jego dziele „O duchu praw” w 1748 roku.
Trójpodział władzy to teoria konstytucjonalna, która dzieli rząd na trzy oddzielne gałęzie: wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą.
– Władza wykonawcza to gałąź władz odpowiedzialna za egzekwowanie praw. W demokratycznych systemach, władzę wykonawczą najczęściej sprawuje prezydent lub premier wraz z gabinetem.
– Władza ustawodawcza to gałąź władz, której zadaniem jest tworzenie praw. W wielu krajach, władza ustawodawcza leży w rękach parlamentu.
– Władza sądownicza jest odpowiedzialna za interpretację i stosowanie prawa w konkretnych przypadkach. Sądy i trybunały to przykłady instytucji sprawujących władzę sądowniczą.
Podział ten ma na celu zapewnienie równowagi i kontroli (systemu checks and balances) między różnymi gałęziami rządu, aby żadna z nich nie stała się zbyt potężna.
Podstawą demokracji i bezpieczeństwa obywateli jest to, aby władza sądownicza była rozdzielona od władzy ustawodawczej i wykonawczej.
W Polsce, odkąd PiS doszło do władzy, władza sądownicza jest przejmowana przez władzę wykonawczą (rząd). W efekcie może to prowadzić do tego, że sądy będą skazywać osoby, które wskaże rząd, bez uczciwych procesów.
Na szczęście Unia Europejska to wszystko hamuje, inaczej mielibyśmy już Państwo autorytarne.