Jak zwiększyć pewność siebie? Poprawa pewności siebie
Jak zwiększyć pewność siebie? Znacie sposób na to, aby poprawić pewność siebie? Aby czuć się pewniej w określonych sytuacja? Aby głos się nie łamał, ręce nie drżały, człowiek tak się nie stresował? Jak można zwiększyć pewność siebie.
7 Odpowiedzi
Pewność siebie wzrasta wraz:
- Z rozwojem intelektualnym danej osoby
- Usprawnieniem wyglądu (rozwinę to zaraz)
- Zarobkami
Dlaczego tak uważam? Widzę to po sobie i po innych.
Po pierwsze, kiedyś miałem bardzo brzydkie, krzywe zęby i brak jednego. Jak zrobiłem sobie ortodontę i implant, pewność siebie znacznie skoczyła mi do góry.
W tym samym czasie cały czas nabywam kompetencje, uczę się nowych rzeczy, rozumiem coraz więcej – i to jest jeszcze bardziej istotny czynnik moim zdaniem.
Zarabiam też niezłe pieniądze i to też w pewnym stopniu ma wpływ na pewność siebie. Płacę duże podatki, więc jak idę do urzędu, to nie czuję się tak, jakby to urzędnik był wyżej ode mnie, lecz ja wyżej od urzędnika – ja płacę za jego pensję. Ale zawsze jestem miły i uprzejmy, nie wywyższam się nad nikim.
Pewność siebie rośnie wraz z wiekiem i doświadczeniem życiowym. Im więcej osiągniesz w życiu, tym większą pewność siebie będziesz mieć.
Przy uzyskaniu pewności siebie pomaga też uznanie bliskich Ci osób. Człowiek żyjący w szczęśliwym małżeństwie będzie nierzadko bardziej pewny siebie, niż osoba samotna nie będąca w stanie żyć dłużej w stałym związku.
Poczucie, że się dobrze wygląda, też ma duży wpływ na pewność siebie.
Postaraj się wyeliminować wzdęcia oraz wprowadzić właściwą dietę i twoja pewność siebie natychmiast wzrośnie. Jak masz krzywe zęby to wyprostuj. Jak masz odstające uszy to dociśnij. Jak jesteś głupi to zacznij czytać książki. Jak jesteś gruby to schudnij zmieniając tryb życia. Są to krótkie i proste zalecenia które sprawią, że twoja pewność siebie wzrośnie.
Sorry, ale większość osób nie ma tutaj racji. Według mnie pewności siebie nie można w trwały sposób naprawić z zewnątrz: kasa, nowe białe zęby czy praca to tylko warunki zewnętrzne i w zasadzie są one bardziej oznaką tego, że ktoś ma już mocne poczucie wartości niż poprawy samopoczucia.
Spróbuj od znalezienia 10 rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność i które robisz dobrze. Skup się na nich. Potem:
– Bądź wdzięczny za wszystko co pojawia się w Twoim życiu i staraj się zawsze widzieć pozytywną stronę.
– Codziennie rano pomyśl za co jesteś wdzięczny i na czym pozytywnym związanym z Twoim rozwojem będziesz się skupiał.
– Wyrażaj swoje zdanie nie tylko wśród znanych przyjaciół ale też nowo poznanych osób i staraj się prowadzić rozmowę tak, żeby utrzymać pewność siebie.
I jest dużo więcej sposobów. Ale nie zaczynaj od nowych zębów, bo takie działanie skończy się napompowanymi ustami i wielką dumą na temat siebie. Zamiast tego staraj się dostrzec swoją wartość, ale nie zapominaj też o tym, że inni wokół Ciebie chcą Cię w tym wspierać. 🙂
Bycie wdzięcznym za różne rzeczy w życiu, tak jak pisze przedmówczyni, może wam pomóc w uspokojeniu się, ale nie w odzyskaniu pewności siebie. Na pewno nie będziecie dzięki temu bardziej pewni siebie na rozmowie kwalifikacyjnej czy w pracy.
Pewność siebie wynika z uznania innych. Jeśli dobrze wykonać się swoją pracę i inni was za to uznają i podziwiają, z automatu wasza pewność ciebie wzrasta. Jeśli ktoś wam powie że dobrze wyglądacie, też wasza pewność siebie wzrasta. Ale nie powinniście też swojej pewności siebie bazować na ocenie innych.
Jarosław Gibas na Youtubie ma bardzo fajne filmiki na temat takich rzeczy.
Pewność siebie może też wzrosnąć, gdy więcej czasu spędzasz z ludźmi. Izolowanie się, brak kontaktu z ludźmi może powodować, że potem mamy znacznie mniejszą pewność siebie w kontaktach.
Trzeba częściej się spotykać z innymi ludźmi, rozmawiać, spędzać razem czas, podejmować jakieś aktywności.
Zwiększenie pewności siebie to proces, który wymaga czasu i praktyki, ale oto kilka sugestii, które mogą pomóc:
- Ustal realistyczne cele: przemyśl, co chcesz osiągnąć, i ustal realistyczne cele. Rozpocznij od małych kroków i sukcesywnie zwiększaj swoje aspiracje.
- Przyjmuj pozytywne myślenie: próbuj zastąpić negatywne myśli pozytywnymi. Jeśli coś nie poszło tak, jak planowałeś, zamiast skupiać się na porażce, zastanów się, co możesz zrobić inaczej następnym razem.
- Ciągłe uczenie się: zawsze poszukuj nowych umiejętności i wiedzy. To nie tylko pomoże Ci zwiększyć pewność siebie, ale także sprawi, że staniesz się bardziej kompetentny.
- Dbaj o swoje zdrowie: regularny ruch, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mogą wpłynąć na Twoją pewność siebie. Kiedy czujesz się dobrze fizycznie, łatwiej jest czuć się pewnie.
- Poznawaj siebie: zrozum swoje mocne i słabe strony. Akceptacja siebie, zarówno swoich mocnych, jak i słabych stron, jest kluczowa dla pewności siebie.
- Ćwicz asertywność: asertywność to umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i potrzeb w sposób bezpośredni, uczciwy i odpowiedni. Ćwiczenie asertywności może pomóc zwiększyć pewność siebie.
Pamiętaj, że pewność siebie to nie coś, co nabywasz raz na zawsze. To proces, który wymaga ciągłego dbania o siebie i swoje potrzeby.
Pewność siebie to też kwestia nastawienia. Warto czasem zastanowić się nad swoimi emocjami, zachowaniem i przyczynami swoich emocji.