Jakie leki stosować na zapalenie krtani?
Jakie leki są dobre na zapalenie krtani? Jakie leki najlepiej stosować, gdy ma się zapalenie krtani? Czy ktoś z was cierpiał ostatnio na zapalenie krtani? Jakie leki braliście wtedy?
9 Odpowiedzi
Przede wszystkim powinno się udać do lekarza, aby specjalista odróżnił czy jest to rzeczywiście zapalenie krtani czy np. zapalenie gardła.
Z takich domowych sposobów na zapalenie krtani to dobrym rozwiązaniem jest owijanie szyi chustą, unikanie zmian temperatur, nawilżanie powietrza i inhalacje. Jeśli boli dodatkowo gardło, można złagodzić ból pastylkami do ssania.
Człowieku! Przy zapaleniu krtani to leć biegiem do lekarza. Bez leków na receptę nic nie zdziałasz. Możesz tylko załagodzić objawy inhalacją i pastylkami na ból gardła.
Z tym schorzeniem należy udać się do lekarza i to szybko. Bo to w pewnym momencie stwarza solidne zagrożenie dla życia. W każdym razie należy wtedy wziąć antybiotyk, ale także dbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach w których się przebywa, zwłaszcza nocą. Nie wolno dopuścić do zaschnięcia w gardle. Zapalenie krtani niestety ma też charakter nawrotowy więc trzeba po prostu o siebie dbać.
Jeśli masz na myśli leki bez recepty, na pewno jakieś tabletki czy pastylki do ssania, dla przykładu Chlorchinaldin, Cholinex, Strepsils (szczególnie strepsils intensive), Orofar Max.
Są też specjalne aerozole – Hascosept, Orofar Total Action, Tantum Verde.
Trzecia opcja – płukanki typu Glimbax czy Dentosept.
Pamiętaj, że to są doraźne leki, redukujące ból i pomagające przy zapaleniu, jednak całkowicie nie wyleczy się nimi zapalenia krtani. Może przejść, ale może nie przejść. Najlepiej jest walczyć antybiotykami.
Antybiotyki przy zapaleniu krtani i tchawicy stosowane najczęściej to amoksycylina z kwasem klawulanowym, czasem też cefalosporyny czy makrolidy.
Czasami przy zapaleniu krtani jest nawet konieczna hospitalizacja, podawanie dożylnych leków i tlenu. Ale to w przypadku opóźniania wizyty u lekarza i bardzo ostrego zapalenia.
- Syrop z prawoślazem
- Vocaler
- Sinulan Forte
- Halvox
- Ruskolina Plus
- Sambucol Extra
- Cholinex
- Strepsils Intensive
- Chlorchinaldin H
- Dentosept (płukanka)
- Tantum Verde, Orofar Total Action, Hascosept (aerozole)
To są bez recepty leki, jeśli nie ustępuje i bardzo dokucza, trzeba iść do lekarza, aby dał coś na receptę.
I jeśli palisz – trzeba rzucić palenie.
Jeśli przebywasz wśród palących – musisz zmienić otoczenie.
Bez recepty bierz coś typowego na przeziębienie i stany zapalne – fervex, febrisan, gripex, grypolek, theraflu, tabletki do ssania na ból gardła.
Jeśli stan się utrzymuje, nie obejdzie się bez interwencji lekarskiej i antybiotyków.
Możesz sobie zostawić na noc miód w wodzie rozpuszczony i rano wypić. W letniej wodzie rozpuść i rano wypij – bardzo dobry efekt. Woda powinna mieć nie więcej, niż 40 stopni, gdy rozpuszczasz. Albo po prostu rozpuść w zimnej, prosto z kranu lub butelki.
Leki na zapalenie krtani dostępne bez recepty w Polsce to przede wszystkim leki łagodzące objawy, takie jak ból gardła i chrypka. Należą do nich pastylki do ssania z lidokainą lub benzokainą (np. Septolete, Neo-Angin), które mają działanie znieczulające. Stosuje się też leki o działaniu antyseptycznym (np. Strepsils, Sebidin), które pomagają zwalczać infekcje.
Pamiętaj, że te leki nie leczą przyczyny zapalenia krtani, a jedynie łagodzą objawy. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni, nasilają się lub dołączają do nich inne objawy, takie jak gorączka, powinieneś skonsultować się z lekarzem.
Dodatkowo możesz stosować domowe metody leczenia, takie jak picie ciepłych napojów (herbaty z miodem i cytryną), płukanie gardła roztworem soli lub sody oczyszczonej.
Jednakże zawsze najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem, który może przepisać odpowiednie leki lub zalecić specjalistyczne leczenie, jeżeli jest to konieczne.
Ale żeś odkrył Amerykę „człowieku”, gdybym mógł iść dziś do lekarza to bym nie szukał w internecie informacji.