Jaką budowę ma cząsteczka wody?
Jaką budowę ma cząsteczka wody? Jak zbudowana jest cząsteczka wody? Jaka jest budowa cząsteczki wody?
5 Odpowiedzi
Każda cząsteczka wody zbudowana jest z dwóch atomów wodoru połączonych z jednym atomem tlenu. Pomiędzy atomami tlenu i wodoru występują wiązania kowalencyjne spolaryzowane. Atomy wspomnianych pierwiastków chemicznych nie leżą w jednej linii, a wiązania pomiędzy nimi tworzą kąt około 104,5°.
Jeszcze dodam ciekawostkę – jak powstaje woda.
Woda powstaje w procesie spalania wodoru. Gdy spalamy wodór w tlenie, dla 1 g wodoru trzeba dostarczyć 8 gramów tlenu. Wtedy powstaje 9 gramów pary wodnej.
Należałoby jeszcze wspomnieć, że cząsteczka wody jest dipolem. Dipole to cząsteczki o budowie polarnej. Polarna budowa polega na tym, że są dwa bieguny (coś takiego jak nasza planeta :)).
Przez to, że cząsteczki wody mają polarną budowę, w wodzie dobrze rozpuszczają się substancje mające podobną budowę – budowę polarną, albo wiązania jonowe.
Cząsteczka wody w czystej postaci to H2O – dwa atomy wodoru (H2) i jeden atom tlenu (O).
Ale to w czystej postaci. Woda, którą pijemy, ma zazwyczaj w sobie mnóstwo innych cząsteczek – minerałów. Może mieć magnez, potas, fosfor, wapń i inne.
Cząsteczka wody (H2O) składa się z dwóch atomów wodoru (H) i jednego atomu tlenu (O). Atomy te są połączone wiązaniami chemicznymi zwanymi wiązaniami kowalencyjnymi.
Struktura cząsteczki wody jest kształtem V, z kątem pomiędzy atomami wodoru wynoszącym około 104,5 stopni. Jest to spowodowane istnieniem dwóch niewiążących par elektronów na atomie tlenu, które odpychają wiązania wodoru, tworząc ten kąt.
Ponadto, cząsteczka wody jest polarna, co oznacza, że ma nierównomierny rozkład ładunku elektrycznego. Atom tlenu ma większą elektronegatywność, co oznacza, że ma tendencję do przyciągania elektronów bardziej niż wodór, co tworzy lekko negatywny ładunek na końcu cząsteczki z tlenem i lekko pozytywny ładunek na końcu z wodorem.
Ta polarność jest kluczowa dla wielu właściwości wody, takich jak jej zdolność do rozpuszczania innych substancji.