Kiedy powinno się jeść śniadanie?
Kiedy powinno się jeść śniadanie? O jakiej godzinie? Albo lepiej – ile czasu po przebudzeniu? Jaka jest najlepsza pora na jedzenie śniadania?
6 Odpowiedzi
Słyszałam, że śniadanie powinno się jeść tak do godziny, od kiedy się przebudziliśmy, ponieważ wtedy zadziała ono najlepiej i będziemy dłużej czuć się najedzeni.
Słyszałem ostatnio od pewnej pani dietetyk, która prowadzi podcasty, że człowiek zgodnie z naturą nie powinien jeść śniadania zaraz po przebudzeniu. Że jest to mit podobny do tego, w którym mówią, że powinniśmy jeść często, ale mniejsze porcje. Modele żywieniowe powstają po to żeby producenci żywności mogli sprzedawać jej dużo.
Uzasadniła swoją wypowiedź, że ludzie nie są przystosowani do tego, aby jeść często, czy zaraz tuż po wstaniu, a to dlatego, że wcześniej w czasach pierwotnych, kiedy człowiek budził się, to musiał iść i znaleźć to jedzenie, bądź je upolować, zatem często przez spory kawałek czasu nie jadł i pierwsze śniadanie mógł zjeść np. 3 godziny od obudzenia się. A jaka jest prawda? Ciężko powiedzieć. Wiem, że wolę sam osobiście jeść jakieś 5 godzin po obudzeniu się, bo wcześniej nie mogę nic przełknąć nawet, oczywiście poza napojami.
A ja słyszałam, że jak śniadanie zje się do godziny 10:00 to w ciągu dnia ma się mniejsze uczucie głodu. Czy to prawda? Nie wiem. Muszę zrobić taki eksperyment któregoś miesiąca.
Myślę, że tak do godziny od przebudzenia wypadałoby zjeść śniadanie. Najlepiej, żeby śniadanie było sycące, żeby za szybko nie poczuć głodu.
Ja pracuję zdalnie i zawsze najpierw przepracuję około 30 minut, a potem jem śniadanie. Czyli w sumie około 45-55 minut po przebudzeniu jem śniadanie.
Jest to najczęściej w godzinach 8.30-9.30, różnie wstaję, zależnie do której pracuję i od innych czynników.
Optymalny czas na śniadanie zależy od indywidualnego trybu życia, ale wielu ekspertów zaleca spożywanie pierwszego posiłku w ciągu 1-2 godzin od momentu obudzenia się.
Jest to spowodowane tym, że jedzenie na krótko po przebudzeniu pomaga wzmocnić metabolizm na resztę dnia.
Śniadanie dostarcza również ważnych składników odżywczych i energii niezbędnej do prowadzenia aktywnego trybu życia.
Niemniej jednak, niektóre badania sugerują, że opóźnienie śniadania może być korzystne dla osób praktykujących tzw. okienko żywieniowe (ang. intermittent fasting).
Ważne jest jednak, aby dostosować czas śniadania do swojego stylu życia i potrzeb zdrowotnych.
Ja osobiście jadam śniadanie w ciągu 30 minut od przebudzenia, zazwyczaj około 8 rano, ostatnio posiłek zaś jadam około 18, czyli 10 godzin od śniadania. Sporadycznie o 19.