Kto sprowadził tytoń do Europy?
Kto sprowadził tytoń do Europy? Kiedy pojawił się tytoń w Europie? Kto jako pierwszy przywiózł do Europy tytoń i skąd przybył tytoń do Europy?
3 Odpowiedzi
W ramach wstępu napomknę, że to Krzysztof Kolumb był pierwszym Europejczykiem, który wspomniał o tytoniu. Uczynił to dokładnie 12 października 1492 roku, w swoim dzienniku. Zapisał tam, iż po dotarciu na plażę w San Salvador „tutejsza ludność przyniosła owoce, drewniane włócznie i pewne suszone liście [tytoń], które wydzielały specyficzny zapach”.
Jednakże dopiero w XVI wieku tytoń został sprowadzony do Europy, za sprawą Hiszpanów. Początkowo był on uważany za lekarstwo na rozmaite choroby, ze względu na co przepisywano go na receptę, a do kupienia był dostępny w aptekach. Aczkolwiek problem uzależniania się od tytoniu zaobserwowano wkrótce po jego pojawieniu się w Europie. Nawet mimo tego oraz różnych zakazów i klątw, tytoń bardzo szybko się upowszechniał.
Dodam jeszcze w ramach ciekawostki, że nazwa rośliny (nikocjana) i samej nikotyny pochodzi od nazwiska Jeana Nicota, czyli Francuza, który pełnił funkcję francuskiego ambasadora w Portugalii właśnie wówczas, gdy Hiszpanie sprowadzili tytoń do Europy. Mężczyzna ten sprowadził tytoń do swojej ojczyzny, ponieważ uważał, że ma on właściwości lecznicze.
Ogólnie to zdaje się, że Hiszpanie przywieźli tytoń do Europy. Było to po odkryciu Ameryki. Pamiętam to jak dzisiaj 😉
Tytoń został sprowadzony do Europy przez hiszpańskich konkwistadorów w pierwszej połowie XVI wieku.
Jedną z pierwszych znanych postaci, która miała kontakt z tytoniem i przyczyniła się do jego rozpowszechnienia w Europie, był Krzysztof Kolumb, który zauważył używanie tytoniu przez rdzenną ludność Ameryki podczas swoich podróży w 1492 roku.
Jednakże to Jean Nicot, francuski dyplomata i ambasador w Portugalii, jest często wspominany jako osoba, która popularyzowała tytoń w Europie, szczególnie we Francji, w XVI wieku.
W jego imieniu nazwano nawet alkaloid tytoń zawierający – nikotynę. Wprowadzenie tytoniu do palenia, żucia i w innych formach szybko rozprzestrzeniło się po całej Europie, gdzie z czasem stało się popularne wśród różnych warstw społecznych.