Czy subwencja z PFR jest przychodem podatkowym?
Czy subwencja z PFR jest przychodem podatkowym? Czy subwencję taką należy zaliczyć do przychodów? Jak wykazać subwencję PFR w PIT?
1 Odpowiedź
Subwencja z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) sama w sobie nie jest przychodem podatkowym w momencie jej otrzymania. Jednak sytuacja zmienia się w przypadku umorzenia części lub całości tej subwencji:
- Otrzymanie subwencji:
Samo otrzymanie subwencji z PFR jest neutralne podatkowo. Oznacza to, że w momencie wpływu środków na konto przedsiębiorcy nie powstaje przychód do opodatkowania. - Umorzenie subwencji:
- Zgodnie z ogólnymi zasadami, umorzenie subwencji powinno być traktowane jako przychód podatkowy.
- Jednak, aby wesprzeć przedsiębiorców w czasie pandemii COVID-19, wprowadzono specjalne regulacje.
- Zaniechanie poboru podatku:
- Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej udzielonej przez PFR.
- Początkowo zaniechanie to obejmowało okres od 1 czerwca 2021 do 31 grudnia 2022 roku.
- Następnie okres ten został przedłużony do 31 grudnia 2023 roku.
- Skutki dla podatników:
- Podatnicy CIT muszą wykazać kwotę umorzonej subwencji w zeznaniu rocznym CIT-8 jako przychód, ale jednocześnie mogą skorzystać z zaniechania poboru podatku.
- Podatnicy PIT nie muszą wykazywać ani uzyskanych z tego tytułu przychodów, ani podlegającej zaniechaniu kwoty podatku w swoich zeznaniach rocznych.
- Ważne uwagi:
- Przychód z umorzenia subwencji, mimo że nie podlega opodatkowaniu, może wpływać na inne aspekty rozliczeń podatkowych, np. na ustalenie statusu małego podatnika czy prawo do stosowania 9% stawki CIT.
- Warto pamiętać, że sytuacja ta może ulec zmianie po 31 grudnia 2024 roku, jeśli nie zostanie wydane nowe rozporządzenie przedłużające okres zaniechania poboru podatku.
Podsumowując, obecnie (do końca 2024 roku) umorzona subwencja z PFR, choć technicznie stanowi przychód, nie podlega opodatkowaniu dzięki zaniechaniu poboru podatku. Zawsze warto śledzić aktualne przepisy, gdyż mogą one ulec zmianie w przyszłości.