Co oznacza skrót LPG? Jak go rozwijamy?
Co oznacza skrót LPG? Jak go rozwijamy? Wiadomo, że chodzi o gaz tankowany do auta na stacjach benzynowych, ale co oznaczają poszczególne litery w skrócie? I LPG to chyba nie jest jedyny rodzaj gazu, prawda?
3 Odpowiedzi
LPG to skrót od angielskiej nazwy Liquefied Petroleum Gas, która oznacza skroplony gaz petrochemiczny. LPG jest niezwykle uniwersalnym gazem o wszechstronnych zastosowaniach w domu, rolnictwie, usługach, przemyśle oraz jako autogaz. Skład chemiczny LPG jest podobny do składu gazu ziemnego.
Skrót LPG oznacza „Liquefied Petroleum Gas”, co w języku polskim oznacza „skroplony gaz petrochemiczny / naftowy”.
LPG to mieszanka gazów węglowodorowych, głównie propanu i butanu, które są skroplone pod wysokim ciśnieniem w celu łatwego przechowywania i transportu w stanie ciekłym.
Gdy ciśnienie jest zwolnione, gaz wraca do stanu gazowego i może być używany jako paliwo do ogrzewania, gotowania i w niektórych przypadkach jako paliwo do napędu pojazdów.
LPG jest popularnym źródłem energii, ponieważ jest stosunkowo czyste w spalaniu i przenośne.
LPG to skrót od angielskiego terminu „Liquefied Petroleum Gas”, co w języku polskim tłumaczy się jako „Skroplony Gaz Ropopochodny” lub „Skroplony Gaz Petrochemiczny”.
Rozwinięcie skrótu LPG:
- L – Liquefied (Skroplony)
- P – Petroleum (Ropopochodny/Petrochemiczny)
- G – Gas (Gaz)
LPG to mieszanina gazów węglowodorowych, głównie propanu i butanu, która w warunkach normalnego ciśnienia i temperatury występuje w stanie gazowym, ale pod wpływem zwiększonego ciśnienia przechodzi w stan ciekły.
Zastosowania LPG:
- Paliwo samochodowe (autogaz)
- Ogrzewanie domów i budynków
- Gotowanie (kuchenki gazowe)
- Przemysł (jako surowiec lub paliwo)