Solpadeine a alkohol – można pić alkohol, biorąc Solpadeine?
Czy Solpadeine i alkohol kolidują ze sobą? Czy mogę napić się alkoholu, jeśli brałem wcześniej Solpadeine? Czy może lepiej odpuścić picie alkoholu tego samego dnia? Nie spytałem lekarza o to i nie wiem, czy odstawić całkowicie alkohol.
7 Odpowiedzi
Nie można pić alkoholu i łączyć Solpadeine, który jest lekiem opartym o opioid, kodeinę. Zatem alkohol może nasilić działanie kodeiny, a ponadto uszkodzić wątrobę. Alkohol w przypadku tego typu leków może nasilać skutki uboczne. Osoby, które są wybitnie podatne na działanie kodeiny tym bardziej nie powinny używać jednocześnie alkoholu. Jego nawet z przesadnie dużą ilością kawy nie należy łączyć.
Dlaczego ludzie tak często pytają o połączenie leków z alkoholem? Bez alkoholu daje się żyć, nie jest on niezbędny do przetrwania.
A odpowiadając na pytanie, nie można go łączyć, tak jak już Chisaki Kai powiedział. No chyba, że potrzebujesz, aby cię w najlepszym wypadku uśpiło, w najgorszym to już różnie. Mój sąsiad biorący psychotropy co prawda, a nie lek przeciwbólowy, jako alkoholik utajony wypił sobie wódkę, to go pogotowie spod klatki nieprzytomnego zbierało.
Jeśli wypijesz jeden kieliszek wódki, jedną małą szklankę słabego piwa, lub około 50 ml wina wytrawnego – nie powinno ci to zaszkodzić. Ale nie na pusty żołądek. Jeśli zaś wypijesz więcej, możesz sobie uszkodzić organizm. A najbezpieczniej całkowicie odstawić alkohol.
Mam to przepisane i lekarz kazał mi nic nie pić. Słucham się lekarza i nie piję.
Niezależnie od tego, co się bierze, roztropniej zmniejszać ilość spożywanego alkoholu. Albo na jakiś czas całkowicie zrezygnować. Wszelkie tabletki i leki obciążają trochę układ pokarmowy.
Jeśli lubisz swoją wątrobę i zależy Ci na tym, żeby jak najdłużej była zdrowa to w czasie przyjmowania leku o nazwie Solpadeine zrezygnuj z alkoholu.
Nie zaleca się picia alkoholu podczas stosowania leku Solpadeine. Oto dlaczego:
- Ryzyko uszkodzenia wątroby: solpadeine zawiera paracetamol, który w połączeniu z alkoholem może zwiększać ryzyko hepatotoksyczności, prowadząc do poważnych uszkodzeń wątroby.
- Depresja ośrodkowego układu nerwowego: kodeina obecna w Solpadeine, w połączeniu z alkoholem, może nasilać efekt depresyjny na ośrodkowy układ nerwowy. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do śpiączki lub nawet zgonu.
- Nasilenie działań niepożądanych: alkohol może wzmacniać efekty uboczne leku, takie jak senność, zawroty głowy czy problemy z oddychaniem.
- Zmniejszona skuteczność leku: alkohol może wpływać na metabolizm leku, potencjalnie zmniejszając jego skuteczność przeciwbólową.
- Ryzyko przedawkowania: spożywanie alkoholu może zaburzyć ocenę i prowadzić do niezamierzonego przedawkowania leku.
Zaleca się, aby odczekać co najmniej kilka godzin po zażyciu Solpadeine, zanim rozważy się spożycie alkoholu. W przypadku wątpliwości lub potrzeby dokładniejszych informacji, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.