Tętniak śledziony – jak leczyć tętniaka śledziony?
W jaki sposób można leczyć tętniaka śledziony? Jakie są skuteczne metody wyleczenia takiego tętniaka? Czy ktoś z was borykał się z tętniakiem na śledzionie?
15 Odpowiedzi
Nie ma jednoznacznej metody leczenia tętniaka śledziony. Jak masz tętniak śledziony, może być zalecone leczenie chirurgiczne, czyli po prostu wycięcie tętniaka. Można też zakładać stenty wewnątrznaczyniowe, to jest nowsza metoda. Stosuje się ją, gdy jest ryzyko powikłań lub inne przeciwwskazania odnośnie tradycyjnego zabiegu.
Ponadto inną metodą leczenia, rzadko stosowaną, jest embolizacja. Ale embolizacja może powodować tzw. zawał śledziony. Możne też nastąpić rekanalizacja skrzepliny.
Tętniaki tętnicy śledzionowej (czyli tętniak śledziony) występuje rzadko, ale stanowi zagrożenie dla życia osoby na niego cierpiącej.
W przypadku rozpoznania tętniaka tętnicy śledzionowej chory powinien zostać tak szybko, jak to jest tylko możliwe, skierowany do Oddziału Chirurgii Naczyniowej w celu rozpoczęcia leczenia.
Wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego u tych chorych pozwala na osiągnięcie najlepszych wyników leczenia.
W przypadku tętniaków prawdziwych tętnicy śledzionowej postępowanie lecznicze powinno być dobrane dla chorego indywidualnie.
W XXI wieku leczenie chirurgiczne jest skuteczniejszą niż w przeszłości i całkowicie bezpieczną metodą postępowania u chorych na tętniaka śledziony.
W przypadku chorych mających duże obciążenia internistyczne możliwe jest zastosowanie procedur wewnątrznaczyniowych.
Na tętniak śledziony cierpiał mój dziadek, już bardzo dawno temu, był w szpitalu, wycięli mu to i potem normalnie funkcjonował i nie miał już problemów.
Jak masz tętniaka śledziony, najlepiej zrobić sobie zabieg. Dziś to nie to co kiedyś, nie masz się co bać. Lepiej nie odwlekać czegoś takiego, im dłużej będziesz czekać, tym gorzej może sprawa zacząć wyglądać. Ktoś u mnie w rodzinie miał takiego tętniaka, chyba brat mojej babci. Miał zabieg i jeszcze kupę lat potem żył.
Każdy lekarz ma inne podejście. Jak masz tętniak śledziony to nie szukaj w internecie odpowiedzi, tylko znajdź dobrego lekarza. Najprawdopodobniej najlepiej wyciąć tętniaka śledziony u dobrego chirurga i będziesz mieć kłopot z głowy. Nie ma się co bać zabiegu, znieczulą Cię i nawet nie będziesz wiedział kiedy było po wszystkim.
Jeśli masz tętniak na śledzionie, lepiej poddać zabiegowi. Chyba że znasz dobrego lekarza, który jest pewien swego i zaoferuje Ci mniej inwazyjną metodę leczenia, wtedy warto wypróbować. Pamiętajcie, że czasem trochę trzeba zaufać lekarzowi. A tętniak na śledzionie to nie gierki.
Mój chrzestny miał ostatnio tętniaka śledziony. Tętniak był średniej wielkości, jak to określił lekarz, i zrobili mu operację i wyszedł z tego. Mówi że dużo ludzi ostatnio ma problemy z układem pokarmowym, ludzie mało się ruszają i jedzą świństwa.
Słowo tętniak od razu kojarzy się z czymś strasznym, ale wcale straszne nie jest, nie ma co panikować. Poddać się operacji usunięcia tętniaka śledziony i po sprawie. A jeśli operować nie wolno, róbcie to, co każe wam lekarz. Przy tym poprawcie swój styl życia – nie stresujcie się, jedzcie same dobre produkty i wyjdziecie z tego. Tętniak śledziony to nie koniec świata, mój starszy brat to przechodził i jest zdrowy jak ryba.
Są różne metody na leczenie tętniaka śledziony. Znajdź jakiegoś dobrego lekarza z dobrymi opiniami i zaufaj mu, na pewno dobiorą odpowiednią do twoich potrzeb metodę leczenia. Nie dostaniesz w necie jednoznaczniej odpowiedzi, jak najlepiej leczyć tętniaka śledziony.
Różne są metody leczenia tętniaków, wszystko zależy od tego, jak zaawansowany jest, czy masz jakieś inne schorzenia, jak duży jest, w którym dokładnie miejscu. Mogą wyciąć takiego tętniaka, a mogą próbować farmakologicznie się go pozbyć.
Mój dziadek był w szpitalu na tętniaka śledziony parę lat temu. Zoperowali go, parę dni go potrzymali i puścili do domu. Chyba jakąś dietę miał. Tętniak śledziony może być wyleczony dość sprawnie, tylko trzeba słuchać lekarzy i nie bać się i nie stresować. Stres pogarsza sprawę.
Tętniak śledziony to nie koniec świata. Mogą Ci dać jakieś tabletki, albo zastrzyki, albo zoperować. Na pewno też będzie jakaś dieta delikatniejsza. Ale nie panikuj. Stres to najgorsze, co może być w takiej sytuacji. Pamiętajcie, że wszelkie problemy i choroby biorą się od 3 rzeczy głównie:
Brak ruchu
Zła dieta
Za dużo stresu
Kluczowe jest, aby rzucić palenie, jeśli jesteś palaczem. Jeśli pijesz dużo alkoholu – przestań pić lub znacznie ogranicz do okazyjnej lampki wina raz na jakiś czas.
Słodycze odstaw na rzecz owoców.
Oczywiście to tak profilaktycznie, co do leczenia – lekarz podejmie decyzję. Jak masz wątpliwości co do decyzji lekarza, odwiedź dwóch kolejnych i zapytaj o opinię.
Tętniak tętnicy śledzionowej to wybrzuszenie w tętnicy, która dostarcza krew do śledziony. Może nie dawać objawów lub sygnalizować stan medyczny wymagający natychmiastowej interwencji. Tętniaki te są częstsze u kobiet i osób po 60. roku życia, a także mogą być związane z warunkami takimi jak nadciśnienie tętnicze i ciąża.
Diagnoza jest wyzwaniem ze względu na niespecyficzne objawy, ale standardem złotym w diagnostyce jest angiografia CT. Leczenie jest konieczne, jeśli tętniak jest większy niż 3 centymetry, rośnie, powoduje objawy, lub jeśli osoba jest w ciąży lub potrzebuje przeszczepienia wątroby.
Tradycyjnie stosowano interwencję chirurgiczną, ale obecnie coraz częściej akceptuje się leczenie przezskórne (endowaskularne).
W przypadku ostrego pęknięcia tętniaka konieczna jest natychmiastowa operacja. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby omówić najlepsze opcje leczenia.
Tętniak śledziony to rzadkie, ale potencjalnie groźne schorzenie. Oto informacje na temat leczenia:
-
Diagnostyka:
- USG jamy brzusznej
- Tomografia komputerowa (CT)
- Angiografia
-
Metody leczenia:
a) Obserwacja:
- Stosowana przy małych tętniakach (poniżej 2 cm)
- Regularne badania kontrolne
b) Embolizacja:
- Małoinwazyjna metoda
- Wprowadzenie cewnika do tętnicy śledzionowej
- Zamknięcie tętniaka materiałem embolizacyjnym
c) Operacja chirurgiczna:
- Splenektomia (usunięcie śledziony)
- Stosowana przy dużych tętniakach lub w przypadku pęknięcia
- Może być wykonana laparoskopowo lub metodą otwartą
-
Wybór metody leczenia zależy od:
- Wielkości tętniaka
- Lokalizacji
- Stanu ogólnego pacjenta
-
Powikłania nieleczonego tętniaka:
- Pęknięcie i krwotok wewnętrzny
- Zakrzepica
- Ucisk na okoliczne narządy
-
Zalecenia po leczeniu:
- Regularne kontrole lekarskie
- Unikanie urazów jamy brzusznej
- W przypadku splenektomii – szczepienia ochronne
Leczenie tętniaka śledziony powinno być prowadzone przez doświadczony zespół specjalistów, w tym chirurgów naczyniowych i radiologów interwencyjnych. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie znacząco zmniejszają ryzyko poważnych powikłań.