Czy żona odpowiada za długi firmy męża?
Czy komornik może ścigać żonę za długi, które narobiła firma męża? Czy żona odpowiada za długi firmy męża? Czy też długi firmy męża nie mają nic wspólnego z żoną i żona nie musi się o nic martwić?
6 Odpowiedzi
Jeżeli firma jest na nich dwoje to oczywiście,że tak. Co innego, kiedy mąż bierze długi na siebie – wtedy jego małżonka może spać spokojnie. Komornik do niej nie zapuka 🙂
Zdaje się, że jeśli nie ma rozdzielności majątkowej to tak, odpowiada za długi męża. Zarówno majątek jest wspólny, jak i długi. Ale w takiej kwestii najlepiej zapytać prawnika.
Intercyza jest bardzo ważna w tej sytuacji. Jeśli małżonka oficjalnie zrzeka się jakiejkolwiek odpowiedzialności za firmę męża, to nie mają jak się do niej przyczepić. Ale zazwyczaj tak nie jest. Więc warto podpisać intercyzę jak w grę wchodzą duże pieniądze.
Zależy, czy ma się rozdzielność majątkową, czy nie. Jeśli nie, to żona odpowiada za długi męża i odwrotnie.
Jeśli długo powstały przed zawarciem związku małżeńskiego, to chyba nie. To tak samo jak z podziałem majątku – ten sprzed zawarcia małżeństwa nie jest dzielony.
Mój brat się rozwodził i miał bardzo drogą kolekcję książek. Ale nabytą przed ślubem. Żona już chciała swoje pazury położyć na tych książkach, ale nie udało się. Sama chyba w życiu jednej książki nie przeczytała. Już przed ślubem było wiadomo dla mnie, że będzie rozwód.
Odpowiedzialność żony za długi firmy męża zależy od kilku czynników:
-
Ustrój majątkowy małżeństwa:
- Jeśli firma męża wchodzi w skład majątku wspólnego, żona może ponosić odpowiedzialność za długi.
- Jeśli firma należy do majątku osobistego męża, odpowiedzialność żony jest ograniczona.
-
Zgoda małżonka:
- Jeśli żona wyraziła zgodę na zaciągnięcie zobowiązania przez męża, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków.
- Brak zgody żony ogranicza możliwość zaspokojenia wierzyciela do majątku osobistego męża-dłużnika.
-
Rodzaj zobowiązania:
- Zobowiązania wynikające z czynności prawnych: odpowiedzialność zależy od zgody małżonka.
- Zobowiązania nie wynikające z czynności prawnych: ograniczona odpowiedzialność żony.
-
Czas powstania zobowiązania:
- Zobowiązania zaciągnięte w czasie trwania małżeństwa: potencjalna odpowiedzialność żony.
- Zobowiązania powstałe przed małżeństwem: ograniczona odpowiedzialność żony.
Warto pamiętać, że:
- W przypadku braku zgody żony, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego męża-dłużnika, jego wynagrodzenia za pracę, dochodów z działalności zarobkowej oraz przedmiotów wchodzących w skład przedsiębiorstwa.
- Ustanowienie rozdzielności majątkowej może ograniczyć odpowiedzialność żony za przyszłe długi firmy męża, ale nie anuluje odpowiedzialności za zobowiązania powstałe wcześniej.