Samochód w leasingu – na kogo jest ubezpieczenie?
Jak wygląda sprawa ubezpieczenia samochodu, gdy bierzemy auto w leasing? Czy jest się właścicielem/współwłaścicielem auta? Czy lecą zniżki w ubezpieczeniu?
6 Odpowiedzi
Auto należy cały czas do leasingodawcy ale polisa jest na twoje nazwisko, w związku z tym na twoje konto lecą nabyte zniżki z tej polisy, ale też i szkody w przypadku kolizji.
polisa jest na twoje nazwisko, a auto należy do firmy leasingującej.
W przypadku Credit Agricole leasing – auta przez cały okres leasingu są własnością leasingodawcy, a podmiot X któremu udzielono leasingu jest użytkownikiem pojazdu.Opcje są dwie, albo można skorzystać z opcji ubezpiczenia pojazdu która stanowiła bedzie intergralną cześć umowy leasingowej i skłądka zostanie doliczona do raty lieasingu (leasingodawca ubzepicza pojazd w „swoim towarzystawie”, na rok lub na cały okres leasingu), albo sami decydujecie się na opłacenie ubezpieczenia w wybranym przez siebie towarzystawie, ale ubezpieczenie to musi spełniać odpowiednie wymogi.MIn; towarzystwo musi znajdować się na liście towarzystw godnych zaufania(lista na stronie leasingowawcy), ubezpieczenie musi mieć cesję za leasingodawcę i najlepiej zaby składka została zapłacone z góry przynajmniej na rok.Potwierdzenie zawarcia umowy przesya się do leasingodawcy, oni to analizują i decyduja czy przyjąć akie ubezpieczenie czy nie. Trochę to skomplikowane, ale zwykle koszty własnego ubezpieczenia sa tańsze niż tego które oferuje leasgodawca.
Czyli można rozumieć, że jest to swego rodzaju pożyczka? Bo jak inaczej można określić leasing? Nigdy za bardzo nie mogłam tego zrozumieć.
Auto w leasingu oczywiście nie należy do Ciebie, tylko do firmy leasingowej. Może ona decydować o warunkach ubezpieczenia. Zazwyczaj trzeba wykupić OC i AC, a zdarza się, że również NNW.
W przypadku samochodu w leasingu, kwestia ubezpieczenia może być nieco skomplikowana. Oto najważniejsze informacje:
1. Ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności Cywilnej):
– Jest obowiązkowe i zazwyczaj wykupywane na leasingobiorcę (osobę lub firmę korzystającą z leasingu).
– W dowodzie rejestracyjnym leasingobiorca figuruje jako użytkownik pojazdu.
2. Ubezpieczenie AC (Autocasco):
– Jest często wymagane przez firmę leasingową.
– Polisa AC jest zazwyczaj wystawiana na leasingodawcę (firmę leasingową), ponieważ to ona jest właścicielem pojazdu.
– Leasingobiorca jest zwykle wpisywany do polisy jako użytkownik pojazdu.
3. Cesja praw z polisy:
– Firma leasingowa często wymaga cesji praw z polisy ubezpieczeniowej na swoją rzecz.
– Oznacza to, że w przypadku szkody całkowitej, odszkodowanie zostanie wypłacone firmie leasingowej.
4. Płatność za ubezpieczenie:
– Mimo że polisa może być wystawiona na firmę leasingową, to leasingobiorca zazwyczaj ponosi koszty ubezpieczenia.
5. Wybór ubezpieczyciela:
– W niektórych przypadkach firma leasingowa może narzucać konkretnego ubezpieczyciela lub wymagać spełnienia określonych warunków ubezpieczenia.
– Coraz częściej leasingobiorcy mają jednak swobodę w wyborze ubezpieczyciela, pod warunkiem spełnienia minimalnych wymagań firmy leasingowej.