Kto może wystawić skierowanie na rezonans?
Kto może wystawić skierowanie na rezonans magnetyczny? Czy lekarz rodzinny może wypisać skierowanie na rezonans? Czy musi to zrobić lekarz specjalista? Czy można zrobić rezonans bez skierowania?
1 Odpowiedź
Skierowanie na rezonans magnetyczny (MRI) w Polsce może wystawić:
- Lekarz specjalista, który realizuje świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej finansowane przez NFZ. Mogą to być na przykład:
- Neurolog
- Ortopeda
- Kardiolog
- Inni specjaliści odpowiedni do badanego obszaru ciała
- Lekarz specjalista pracujący w ramach rehabilitacji leczniczej lub opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, również finansowanych przez NFZ.
- Lekarz prywatny (specjalista), który nie ma umowy z NFZ, ale ma prawo do wykonywania zawodu. W tym przypadku pacjent musi samodzielnie opłacić badanie.
Ważne informacje dodatkowe:
- Lekarz rodzinny (POZ) nie może bezpośrednio wystawić skierowania na rezonans magnetyczny w ramach NFZ. Może jednak skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty, który następnie wystawi skierowanie na MRI.
- Skierowanie na rezonans magnetyczny w ramach NFZ nie ma określonego terminu ważności. Jest ważne tak długo, jak istnieje potrzeba wykonania badania.
- W nagłych przypadkach, urazach czy stanach zagrożenia życia, decyzję o wykonaniu rezonansu magnetycznego może podjąć lekarz zajmujący się pacjentem, bez konieczności posiadania skierowania.
- Pacjent ma możliwość wykonania rezonansu magnetycznego prywatnie bez skierowania, pod warunkiem że sam określi zakres badania. Jednak w takim przypadku nie podaje się środka kontrastującego.
Pamiętaj, że w przypadku badań finansowanych przez NFZ, lekarz kierujący nie może wskazywać konkretnej pracowni, w której ma być wykonane badanie.