Czy pomidor uczula? Jeśli uczula, to niemowlę, dzieci, czy dorosłych też może?
Czy pomidor może powodować reakcję alergenną? Czy pomidor uczula niemowlę lub dzieci? Może wywołać jakieś szkodliwe reakcje? A jeśli może, to dlatego, że taki jest, czy może przez jakieś opryski, jakie były stosowane?
9 Odpowiedzi
Jak chcesz sprawdzić, czy pomidory uczulają dziecko, to daj dziecku mały kawałek i obserwuj. Można zrobić też testy na alergię pokarmowe.
Pomidor oczywiście może uczulać. Objawia się tzw. białkowym zapaleniem skóry lub alerią pokarmową. Uczula białko profilina lub/i chitynaza klasy I.
Najlepiej zrobić testy alergiczne.
Pomidor, jak praktycznie każde warzywo, może wywołać reakcję alergiczną organizmu. Ale reakcja może być wywołana np. nie przez sam pomidor, ale słabo zmyte z niego opryski. Ja nie znam nikogo, kto miałby uczulenie od pomidora, ale wiem, że to jest możliwe.
@Tiesto – nie jestem pewna czy to dobry pomysł. Jeśli masz podejrzenia, że dziecko ma alergię na jakiś produkt czy warzywo to zamiast ryzykować i mu to dawać, lepiej zrobić badania alergiczne. W innym przypadku, jeśli jest to mocna alergia dziecko może się zacząć ksztusić i mieć problemy z oddychaniem, albo inne niebezpieczne reakcje. Jak dzicko ma tendencje do alergii to najlepiej zrobić pełne badanie.
Można mieć reakcję alergiczną na warzywo, ale na pewno nie jest tak że jak ktoś po raz pierwszy w życiu zje kawałek jakiegoś warzywa czy owoca, to umrze. Jeśli będzie mieć alergię, to pojawią się jakieś objawy. Jeśli ty lub twoje dziecko coś jedliście i jest podejrzenie alergii, to nie jedzcie tylko się zbadajcie.
Może wywołać reakcję alergiczną w każdym wieku. Trzeba się obserwować.
Nie ma ostatecznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ indywidualna reakcja alergiczna każdego człowieka jest wyjątkowa. Jednak pomidory są uważane za powszechny alergen, więc jest prawdopodobne, że niektórzy ludzie doświadczą na nie reakcji alergicznej.
Objawy alergii na pomidory mogą obejmować swędzenie, obrzęk i trudności w oddychaniu. Jeśli uważasz, że możesz być uczulony na pomidory, ważne jest, aby udać się do lekarza w celu uzyskania właściwej diagnozy i leczenia.
Jeśli ktoś po raz pierwszy w życiu je pomidora – należy zjeść bardzo małą ilość.
Nie jestem zdania, że przed spróbowaniem każdego jednego owocu i warzywa trzeba iść na badania, to byłoby bez sensu.
Ewentualnie można zrobić jakiś kompleksowy zestaw badań.
Pomidory należą do rodziny roślin psiankowatych, do której należą również ziemniaki, bakłażany i papryka. Niektóre osoby uczulone na owoce takowe mogą odczuwać objawy po zjedzeniu pomidorów, takie jak swędzenie, obrzęk, pokrzywka lub trudności w oddychaniu.
Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące osobistego ryzyka alergii, zawsze najlepiej skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.
Tak, pomidor może wywoływać reakcje alergiczne. Alergia na pomidory może dotyczyć osób w każdym wieku, od niemowląt po osoby dorosłe. Oto kilka kluczowych informacji:
-
Niemowlęta i małe dzieci:
- U niemowląt i małych dzieci alergia na pomidory może się pojawić, szczególnie jeśli wprowadza się je do diety zbyt wcześnie.
- Pediatrzy często zalecają wprowadzanie pomidorów do diety dziecka nie wcześniej niż w 6-8 miesiącu życia.
-
Dzieci:
- U dzieci alergia na pomidory może się rozwinąć w każdym wieku.
- Często objawia się wysypką wokół ust po zjedzeniu surowych pomidorów.
-
Dorośli:
- Alergia na pomidory może pojawić się również u osób dorosłych, nawet jeśli wcześniej nie występowały żadne problemy.
- U dorosłych często wiąże się z zespołem alergii krzyżowej pyłkowo-pokarmowej.
-
Objawy alergii:
- Mogą obejmować: swędzenie lub mrowienie w ustach, wysypkę, pokrzywkę, obrzęk warg lub języka, problemy żołądkowo-jelitowe, a w rzadkich przypadkach reakcję anafilaktyczną.
-
Czynniki ryzyka:
- Osoby z alergią na pyłki traw lub brzozy są bardziej narażone na alergię na pomidory.
- Alergia na lateks również może zwiększać ryzyko alergii na pomidory.
-
Diagnoza i leczenie:
- Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu, testów skórnych lub badań krwi.
- Leczenie polega głównie na unikaniu pomidorów i produktów je zawierających.
Warto pamiętać, że reakcje na pomidory mogą być również związane z nietolerancją pokarmową, która różni się od alergii. W przypadku podejrzenia alergii lub nietolerancji na pomidory, zaleca się konsultację z lekarzem lub alergologiem.