Jak nie rzygać? Jak powstrzymać wymioty? Jak uchronić się przed wymiotowaniem?
Czasami, np. na imprezie, czy w innych okolicznościach, bywa tak, że chce się zwymiotować. Jak tego uniknąć? Jak sprawić, aby nie zwymiotować? Jakie macie sposoby na powstrzymacie wymiotów? Panicznie boję się rzygania i nie cierpię tego.
20 Odpowiedzi
Aby nie rzygać i powstrzymać wymioty, dobre są krople miętowe, lub krople żołądkowe, to jest chyba jedno i to samo. Mi zawsze pomagają, albo kieliszek wody z tymi kroplami, albo łyżeczka cukru z tymi kroplami.
Jeśli chce Ci się wymiotować, połóż się i znajdź pozycję, w której Ci najwygodniej. Napij się mięty. Możesz też napić się czegoś gazowego, aby się odbiło. Jak się odbije, to już tak nie chce się wymiotować z reguły.
Jak jest Ci niedobrze po alkoholu i leżysz na łóżku, to jedną nogę połóż na podłodze, aby nie była na łóżku. Podobno to pomaga.
Ponadto bardzo dobry jest też gorący rosół, ale to już chyba bardziej na kaca.
Na powstrzymanie wymiotowania może również pomóc rumianek.
Jak nie wymiotować? Aby powstrzymać wymioty, możesz spróbować zjeść banana, czasem pomaga. Banan wspomaga trawienie. Ale to bardziej długoterminowe, jak bardzo chce Ci się wymiotować, raczej możesz nie mieć ochoty na banana.
Można też spróbować gumę do żucia, to może pomóc od razu.
Przewietrz dobrze pomieszczenie, w którym jesteś, lub nawet zostaw otwarte okno, jeśli to się nie dzieje zimą. I oczywiście to co wyżej, jakieś krople żołądkowe, mięta.
Spróbuj zasnąć i na drugi dzień już powinno być dobrze.
Jak nie chcesz wymiotować, chcesz się powstrzymać od wymiotowania, najbardziej pomogą Ci krople miętowe, ja nie znam lepszego sposobu. Zawsze biorę krople miętowe w połączeniu z odrobiną wody, na przykład z kieliszka. Nalewam tyle kropli, ile każą na opakowaniu, dolewam wody i wypijam. I kładę się i po jakimś czasie przechodzi.
Gdy zbiera Ci się na wymioty, a nie chcesz rzygać, to najlepszym wyjściem jest wyjść na świeże powietrze i głęboko oddychać. Szczególnie gdy jest jesień lub wiosna czy zima i na dworzu jest chłodno i rześko.
Czasami jedyną rozsądną opcją jest wymiotowanie.
Jest wiele sposobów na to, aby powstrzymać wymioty i nie rzygać. Pierwszym jest picie z umiarem 🙂 Ale ten sposób trzeba znać przed faktem. Drugi sposób przed faktem – nie mieszanie alkoholi.
Jak już jest po fakcie i chce Ci się wymiotować, spróbuj krople żołądkowe / krople miętowe – mnie pomogły wiele razy w życiu. Napicie się mięty też może pomóc, ale zaparzenie mięty i czekanie aż ostygnie to jednak trochę czasu.
Lepiej też chyba jest leżeć niż siedzieć, jak chce się wymiotować. Znajdź sobie wygodną pozycję. Na wszelki wypadek oczywiście naszykuj sobie miskę.
Napij się mięty. Mięta jest bardzo dobra na takie rzeczy. A najlepsza świeża mięta – można sobie hodować w domu w doniczce.
Druga opcja, która mi zawsze pomaga i już była wyżej wspomniana – krople żołądkowe. Pomagają powstrzymać wymioty. Nieraz nie rzygałem tylko dlatego, że wziąłem te krople.
Jeśli jesteś w dusznym pomieszczeniu, opuść je, idź na dwór. Też zwiększysz szanse na lepsze samopoczucie. Albo otwórz szeroko okno.
Unikaj jazdy autem – zarówno jako kierowca, jak i pasażer, gdy chce Ci się wymiotować. Gwałtowne ruchy mogą tylko pogorszyć sytuację i wywołać wymioty w czyimś samochodzie. Raz znajomy zarzygał mi całe auto i nie wpuszczałem go przez rok od tamtej pory do samochodu.
Ja tylko dodam, że jeśli wymiotowanie pojawia się często i nie można nad nim zapanować, to trzeba udać się do lekarza i zbadać, bo to może być coś poważnego.
Ja ostatnio miałem ciche dni u mojej żony. W łazience nowa pralka za 2000 zł, piękna, dobrze piorąca. Raz się trochę upiłem i jak zacząłem wymiotować, to trochę też zarzygałem pralkę. Oczywiście pralce nic się nie stało, została wytarta i tyle, ale od tamtej pory już się nie upijam tak, aby wymiotować. Trochę to dało mi do myślenia.
Gorzej, jak się wymiotuje, ale nie od picia 🙂 Najlepiej na wymioty pić miętę lub brać krople miętowe.
Albo po prostu nie powstrzymywać i wymiotować.
Na kaca najlepsze jest to, co wywołało wcześniej kaca, tylko w mniejszych ilościach. Mnie tam nigdy nie jest niedobrze na drugi dzień, jedynie trochę mnie boli głowa i jestem wysuszony.
Kac i chęć wymiotowania to dwie rożne sprawy. Kac to odwodnienie, wymiotowanie to niestrawność spowodowana zbyt intensywnym zatruciem układu pokarmowego.
Mnie pomaga woda z cytryną lub właśnie wymienione wyżej krople miętowe. Woda najlepiej gazowana lub wysoko zmineralizowana.
Woda z cytryną i miętą, schłodzona z lodówki może pomóc. A jak pojawi się głód, to napij się soku pomidorowego lub rosołu. Coś płynnego, co jest odżywcze, ale przepłynie przez żołądek.
Ja prawie zwymiotowałem na swój smartfon ostatnio po imprezie, ale wytrzymałem i potem piłem taką wodę i znacznie lepiej mi było.
Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby spróbować zatrzymać wymioty, w tym:
– Usiąść i wziąć powolny, głęboki oddech
– Wypić czysty lub zimny napój
– Jeść lekkie i delikatne w smaku pokarmy
– Wypróbuj dostępne bez recepty leki przeciw nudnościom
– Połóż chłodny, mokry materiał na czole
– Unikaj silnych zapachów i smaków
Jeśli po zastosowaniu tych środków nadal wymiotujesz lub jeśli masz inne objawy, takie jak silny ból brzucha, wysoka gorączka lub krew w wymiocinach, to powinieneś zgłosić się do lekarza.
Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby spróbować zatrzymać wymioty. Możesz również spróbować ssać chipsy lodowe lub brać małe łyki napoju sportowego bądź wody. Mnie pomaga woda zmineralizowana, aby mi się odbiło.
Jeśli jesteś w stanie utrzymać płyny w ustach, możesz spróbować zażyć lek przeciw nudnościom, taki jak meklizyna lub dramamina.
Najlepiej jest nie przedawkowywać alkoholu, gdyż takie wymiotowanie na drugi dzień albo podczas picia oznacza, iż bardzo szkodzimy swojemu układowi pokarmowego i to się odbije, jak będziesz mieć 50+ lat (lub wcześniej).
Łyżeszka cukru lub miodu i do tego kilka kropel amolu albo kropli żołądkowych i zjadamy. Sprawdzone polecam na wszystkie rzygi
Przez długie lata bałem się rzygać, ale w końcu przestałem. Wyrzyganie się jest dobre, bo pozbywasz się części alkoholu z organizmu, który musiałby zostać przetrawiony i męczyłby tylko twój żołądek, wątrobę, jelita, trzustkę, serce i wszystko inne.
Ale jeśli to nie od alkoholu, tylko inny powód, np. w trakcie chemioterapii, to są specjalne leki, które się przepisuje pacjentom i nie chce się rzygać.
Mnie pomagają zioła na trawienie Verdin. Czasem po prostu piję miętę lub rumianek. Krople miętowe kiedyś mi pomagały, ale ostatnio nie za bardzo.
Jeśli odczuwasz nudności i chcesz zapobiec wymiotom, możesz spróbować kilku metod, aby złagodzić dyskomfort:
- Znajdź świeże powietrze: wychodzenie na zewnątrz lub zapewnienie przewiewu w pomieszczeniu może pomóc złagodzić nudności.
- Unikaj silnych zapachów: zapachy mogą wywoływać nudności, więc staraj się unikać intensywnych i nieprzyjemnych aromatów.
- Pozostań w pozycji siedzącej: unikaj leżenia bezpośrednio po jedzeniu, ponieważ może to zwiększać prawdopodobieństwo nudności.
- Oddychaj głęboko: techniki oddychania, takie jak głębokie, spokojne wdechy przez nos i wydechy przez usta, mogą pomóc w uspokojeniu żołądka.
- Pij małe ilości płynów: powoli pij małe ilości klarownych lub zimnych napojów, aby uniknąć odwodnienia.
- Spożywaj lekkostrawną żywność: wybieraj lekkostrawne pokarmy, takie jak suchary, tosty lub ryż, które są delikatniejsze dla żołądka.
- Użyj imbiru: imbir jest naturalnym środkiem, który może pomagać w łagodzeniu nudności. Wypróbuj herbatę imbirową lub żuj kawałek świeżego imbiru.
- Unikaj tłustych lub ciężkostrawnych posiłków: tłuste, ciężkie lub pikantne posiłki mogą pogorszyć nudności.
- Zachowaj spokój: stres może przyczyniać się do nudności, więc znajdź spokojne zajęcie, które pomoże Ci się zrelaksować.
- Medycyna: istnieją leki przeciwwymiotne, które można stosować, ale najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed ich przyjęciem.
Jeśli wymioty są ciężkie, utrzymują się przez dłuższy czas lub są związane z innymi poważnymi objawami, takimi jak gorączka, ból w okolicy brzucha, czy obecność krwi, konieczna może być natychmiastowa konsultacja medyczna. Wymioty mogą być objawem różnorodnych stanów, od błahych do poważnych, więc nie należy ich ignorować, jeśli są nasilone lub przewlekłe.