Jak odstraszyć / przepędzić szpaki? Sposoby na szpaki
Na pewno niejedna osoba tutaj ma problem ze szpakami, jeśli macie drzewka owocowe u siebie na podwórku, na sadzie czy na działce. Mnie co roku te szpaki wyżerają wiśnie, czereśnie, winogrono. Z reguły podchodziłem na luzie, ale teraz chcę z owoców skorzystać w pełni i chcę znaleźć jakiś skuteczny sposób na szpaki.
Czy ktoś z was próbował odstraszyć szpaki? Jeśli tak, to jak to robiliście? Są jakieś urządzenia do tego? A może jakieś domowe sposoby? Czy strach na wróble zadziała też na szpaki? Czy raczej będzie mało skuteczny?
13 Odpowiedzi
Jest kilka sposobów na szpaki:
- Wysoko na drzewie owocowym możesz zamontować jakiś straszak, który pod wpływem wiatru będzie się poruszać – jakiś „strach na wróble” – może to być np. wiatraczek dziecięcy.
- Możesz do nich „strzelać” z pistoletu na wodę – pamiętaj, że szpaki w Polsce są pod ochroną gatunkową, więc wodą krzywdy im nie wyrządzisz, a przestraszone przez jakiś czas nie wrócą do twoich owoców.
- Na drzewkach owocowych możesz założyć siatkę ochronną, która utrudni ptakom dostęp do owoców.
- Na swoich drzewkach owocowych zamontuj budki lęgowe dla szpaków. Ptaki te mają silną potrzebę ochrony swego terytorium, więc para, która u ciebie zamieszka będzie odpędzać pozostałe ptaki. Co prawda tylko one będą jadły twoje owoce, ale z dwojga złego lepiej karmić rodzinkę szpaków niż całe stado;)
- Możesz również wśród swoich drzewek owocowych zasadzić morwę – szpaki wprost uwielbiają owoce morwy. Wtedy prawdopodobnie stracą zainteresowanie twoimi owocami.
U nas w zeszłym roku był bardzo poważny problem ze szpakami, było ich bardzo dużo. Dziadek co chwilę chodził i krzyczał do nich (wydawał dźwięki jak inny drapieżny ptak) i trochę je przepędzał, ale zaraz wracały. Czasem też rzucił jakimś kamieniem, albo poszturchał kijem w drzewo. Lepsze to niż nic, ale jak ktoś nie ma dziadka, który cały dzień siedzi i się nudzi, to trzeba wymyślić coś innego na szpaki 🙂
Kup sobie kota i jak gania ptaki, nagradzaj go. Będzie łapać szpaki, ale efektem ubocznym może być to, że będzie polować na inne ptaki, nie tylko szpaki. Np. może polować na gołębie sąsiada.
Ja ostatnio widziałem, jak ktoś obłożył drzewo jakąś siatką i tylko od spodu przy pniu można było się przedostać. Ale to musiało być dużo roboty, żeby tak drzewo obłożyć, jak ktoś ma cały sad czy więcej drzew to raczej bez sensu robota.
Można zainstalować sobie urządzenie imitujące hałasy drapieżników. To będzie odstraszać szpaki, ale jeśli masz małą działkę i obok sąsiadów, może to wkurzać twoich sąsiadów. Chyba że uda Ci się tak nastawić, aby odstraszało i było słychać tylko w okolicach drzew, gdzie osiadają szpaki.
Napisz na drzewie kartkę: „Zakaz jedzenia owoców przez szpaki”. Szpaki przeczytają tę kartkę i nie będą siadać, bo będą się bały, że dostaną mandat.
Szpaki najlepiej odstraszyć hałasem, ale właśnie tak jak ktoś napisał powyżej – byleby nie przeszkadzać sąsiadom. Jednak hałasy naturalne, imitujące drapieżniki, raczej nie będą przeszkadzać.
Można też na drzewo nałożyć siatkę, ale nie wiem jaki to koszt i ile zachodu.
Albo stanąć koło drzewa i rzucać w szpaki kamieniami 🙂
Tutaj macie informację na temat tego, jak odstraszyć szpaki w formie filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=5DrU8eJHmp4
Ogólnie szpaki to zwierzęta płochliwe, ale zarazem inteligentne, więc łatwo z nimi nie jest.
A czasami szpaki potrafią latać w naprawdę ogromnych stadach. Jak dopadną owoce, to już po ptokach 🙂 a raczej po szpokach 🙂
Możesz od czasu do czasu wysadzić petardę, ale trzeba pilnować, aby to nie przeszkadzało twoim sąsiadom i aby nie wywołać pożaru. Ostatnio w Polsce są susze.
Mój dermatolog ostatnio skarżył się na szpaki, on ma jakieś tam drzewa owocowe i mu wyżerają i mówił o jakichś dźwiękowych odstraszaczach. Rozmawialiśmy o tym temacie z dermatologiem, ponieważ sam temat poruszyłem, czasami schodzimy na chwilę z tematu wizyty na jakieś przyziemne sprawy.
Jak masz jakiś duży sad, to skonsultuj się z firmą specjalistyczną. Jak swoje drzewka na własny użytek, spróbuj jakichś urządzeń emitujących hałas, albo jakichś figurek drapieżników. Albo szlauch i woda, o ile nie praży słońce i nie brakuje wody w gminie 🙂
Najskuteczniejszy jest ręczne przepędzanie szpaków lub ochrona siatką. Jeśli chciałbyś robić hałasu, musisz się regularnie zmieniać aby nie były takie same przez dłuższy czas i w tych samych odstępach czasu. Trzeba zmieniać interwał, tempo, głośność, pory o jakich jest puszczane. Inaczej szpaki przyzwyczajają się i nici będą z ochrony twoich plonów.
Użyj przezroczystego żelu przeciw ptakom, który uniemożliwia im lądowanie na gzymsach czy belkach.
Wykorzystaj ewentualnie taśmy straszakowe, które skutecznie odstraszają szpaki od zasiedlania miejsc takich jak jednostki klimatyzacyjne czy dachy.
Jeśli szpak zajął karmnik dla ptaków, zablokuj wejście za pomocą zgniecionego papieru lub gumowej zatyczki na kilka dni, aż ptak się przeniesie.
Usuń lub zmień styl karmników, aby uczynić je mniej atrakcyjnymi dla szpaków.
Zmniejsz dostępność wody, aby uczynić okolicę mniej przyjazną dla szpaków.
Usuń źródła schronienia i pozbywaj się jedzenia, które preferują szpaki.