W jakich krajach pary homoseksualne mogą brać ślub?
W jakich krajach udziela się ślubów parom homoseksualnym. Na pewno w Holandii, to każdy wie, ale czy gdzieś jeszcze?
13 Odpowiedzi
Holandia oraz niektore stany ameryki. W anglii czekają na zaakceptowanie tego prawa
A w Szwecji przypadkiem też nie można?
A Hiszpania? Tam ich jest dużo ale nie wiem czy legalne to jest. Napewno w Holandii
W Holandii małżeństwa jednopłciowe / homoseksualne mogą być zawierane od 2001 roku, a w pozostałych krajach:
- Belgia: od 2003 r.
- Kanada: od w 2005 r.
- Hiszpania: od w 2005 r.
- RPA: od w 2006 r.
- Norwegia: od w 2009 r.
- Szwecja: od w 2009 r.
- Islandia: od w 2010 r.
- Portugalia: od w 2010 r.
- Argentyna: od w 2010 r.
Jest też wiele krajów, gdzie są zalegalizowane tzw. związki partnerskie, oto one:
- Dania: od 1989 r.
- Francja: od 1999 r.
- Niemcy: od 2001 r.
- Finlandia: od 2002 r.
- Szwajcaria: od 2002 r.
- Chorwacja: od 2003 r.
- Luksemburg: od 2004 r.
- Andora: od 2005 r.
- Słowenia: od 2005 r.
- Wielka Brytania: od 2005 r.
- Czechy: od 2006 r.
- Węgry: od 2007 r.
- Austria: od 2003 r.
- Irlandia: od 2010 r.
W Ameryce:
- Kolumbia: od 2006 r.
- Urugwaj: od 2008 r.
- Brazylia
- Meksyk: od 2006 r.
- Stany Zjednoczone
Oceania:
- Nowa Zelandia: od 2004 r.
- Australia
Bliski Wschód
- Izrael
Niestety nasz kraj jest jeszcze mocno do tyłu, w tym katolandzie szybko prawo w tej kwestii się nie zliberalizuje.
Mój brat cioteczny jest gejem i brał ślub w Norwegii całkiem niedawno. Norwegia piękny kraj, różnica w jakości powietrza między Polską a Norwegią to przepaść. I w mentalności ludzkiej też. Raj na ziemi. Tylko zimno 🙂
Na pewno geje i lesbijki mogą się żenić w Belgii, Holandii, Portugalii, Norwegii, Szwecji i Islandii. Czyli w bardziej cywilizowanych krajach
Mam znajomego geja i właśnie brał ślub z drugim gejem w Holandii. Zanim w naszym kraju będzie taka otwartość na różnorodność, to chyba minie jeszcze ze 100 lat. Chyba, że najpierw pozbędziemy się wpływu kościoła na rządy w państwie. Ale najpierw ten naród musiałby się nauczyć samodzielnie myśleć.
Na pewno nie w Polsce. Żeby w Polsce pary homoseksualne mogły brać ślub, trzeba przerwać rządy kościoła. Zerwać konkordat i ewentualnie podpisać go na nowych zasadach. Kościół i wszelkie inne ugrupowania religijne z dala od polityki. Rządy powinny być oparte na nauce i potrzebach społeczno-gospodarczych, a nie na katolickiej doktrynie religijnej. Pary homoseksualne już dawno wszędzie powinny mieć dozwolone zawieranie małżeństw. Tak samo wszędzie powinna być dozwolona aborcja czy eutanazja, a in vitro dofinansowane.
Homoseksualiści mogą brać ślub w krajach, w których religia nie ma wpływu na sprawy publiczne. Im więcej religii w sprawach publicznych, tym więcej zacofania, nienawiści, trudności, cierpienia ludzkiego. Religia na bok, państwa powinny być świeckie. Religia w domu, świątyniach i nigdzie indziej. Ze szkół też powinno się wywalić lekcje religii i zastąpić etyką lub filozofią.
Niedawno Irlandia dołączyła do tego cywilizowanego kręgu, gdzie pary homoseksualne mogą brać ślub. Sama jestem heteroseksualna, ale jestem zdecydowanie za tym, by i w naszym kraju była taka możliwość. Mam nadzieję, że w Polsce w końcu to nastąpi.
Jeśli będziemy mieć tak zacofane intelektualnie i poglądowo rządy jak obecnie, to w Polsce nigdy pary homoseksualne nie będą mogły brać ślub, a tym bardziej adoptować dzieci.
W niektórych stanach USA pary homoseksualne mogą brać ślub. Ostatnio mojej siostry koleżanka właśnie brała tam wśród, moja siostra mieszka w USA od 15 lat. Bardzo możliwe że w Kanadzie też, ponieważ to jest dość wyluzowany kraj.
W każdym państwie, w którym kończy się religijna ciemnota, pary homoseksualne mogą brać ślub i wychowywać dzieci.
Do 2020 roku 30 krajów i terytoriów na świecie wprowadziło prawa umożliwiające małżeństwa par tej samej płci, głównie w Europie i Ameryce. Najnowsze kraje, które zalegalizowały małżeństwa homoseksualne, to
- Kostaryka,
- Irlandia Północna,
- Ekwador,
- Tajwan,
- Austria,
- Australia,
- Malta
- Niemcy.
W niektórych krajach, takich jak Meksyk, tylko niektóre jurysdykcje pozwalają parom tej samej płci zawrzeć związek małżeński. W Stanach Zjednoczonych małżeństwa homoseksualne zostały zalegalizowane w 2015 roku po orzeczeniu Sądu Najwyższego, które gwarantuje je na podstawie Konstytucji na terenie całego kraju. Według niektórych źródeł, obecnie małżeństwa homoseksualne są legalne w 34 krajach.
Hijayano nie powinieneś udzielać odpowiedzi w komentarzach, tylko jako odpowiedź. Komentarze są po to, aby zadać jakieś dodatkowe pytanie itd.