Jak naprawiać zniszczone książki? W jaki sposób naprawić książkę?
W jaki sposób można naprawiać książki zniszczone lub uszkodzone, np. przez niepoprawne korzystanie z nich, albo które już są zniszczone ze względu na swój wiek?
23 Odpowiedzi
Warto posklejać oderwane od oprawki kartki, chociażby za pomocą tzw. kleju magicznego, którego nie widać po sklejeniu. Gdy okładki wymagają renowacji, można obłożyć je w własnoręcznie robione okładki z papieru śniadaniowego lub papieru prezentowego – jeśli chcemy, aby okładki były kolorowe. Warto też pamiętać, aby czytając książki nie zaginać rogów a używać zakładek 🙂
Jeśli masz zniszczoną książkę i np. masz tam luźne kartki, które się odkleiły, można przylepić je specjalną taśmą (nie zwykła taśmą klejącą).
Te specjalne taśmy są zrobione z mocnego bezkwasowego, elastycznego papieru. Nie powodują one żółknięcia papieru i są odporniejsze na starzenie.
A jak byś chciała naprawić zniszczony grzbiet książki, tutaj jest ciekawy filmik, jak to zrobić:
A tutaj jeszcze kolejny filmik, jak naprawić zniszczoną książkę:
Aby naprawić starą książkę, najlepiej użyć specjalnego kleju introligatorskiego. Na pewno nie klejcie zwykłym klejem starej książki, ponieważ efekty będą marne.
To prawda, nie używajcie zwykłego kleju na książkach. Tak samo z taśmą – na zniszczone książki zwykła taśma klejąca na długo nie pomoże.
Tutaj macie bardzo dokładnie pokazane, jak naprawić zniszczoną książkę. Mnie ten filmik bardzo pomógł i teraz wiem znacznie więcej odnośnie naprawiania książek zniszczonych, szczególnie tych bardzo zniszczonych.
A tutaj jest też pokazane w skrócie parę kwestii dotyczących naprawy zniszczonych książek:
Cała sztuka naprawiania starych książek polega na tym, aby być precyzyjnym i aby użyć do tego odpowiedniego kleju lub taśmy, a nie zwykłego kleju lub zwykłej taśmy klejącej.
Kiedyś jedną zniszczoną książkę ratowałem za pomocą zwykłego kleju i zwykłej taśmy klejącej. Efekt zadowalający trwał krótko. W końcu zaopatrzyłem się w specjalny klej oraz taśmę. Również obejrzałem ten filmik o naprawie książki i moja ulubiona książka została uratowana. Warto czasem się trochę wysilić, żeby książkę uratować, a nie od razu wyrzucać.
Cała sztuka przy naprawianiu zniszczonej książki polega na precyzji, ostrożności oraz stosowaniu odpowiednich materiałów przeznaczonych do naprawiania starych lub zniszczonych książek. Nie można używać zwykłego kleju czy zwykłej taśmy, bo wtedy już całkiem zniszczy się książkę. Może nie od razu, ale po czasie.
Ja jak naprawiałam starą książkę, zamówiłam w internecie specjalną taśmę do sklejenia jej. Podobno jak książka jest stara i zniszczona, zwykła taśma może tylko pogorszyć sprawę.
Taśma bawełniana jest dobra do naprawiania starych i zniszczonych książek.
Jeśli macie jakieś zniszczone książki i chcecie je naprawić, lepiej dać to jakiemuś profesjonaliście. Ja raz chciałem sam naprawić zniszczoną książkę i tylko pogorszyłem sytuację.
Jak już naprawisz zniszczoną książkę, to warto ją obłożyć w jakąś dodatkową okładkę, wtedy książka ma szansę na znacznie dłuższy żywot, niż bez dodatkowej okładki. Nie opisuję już, jak naprawić zniszczoną książkę, lub jak naprawić starą książkę, ponieważ dość dużo ludzie już napisali powyżej.
Jest wiele sposobów, aby naprawić stare czy zniszczone książki. To zależy od tego, w jakim stopniu i w jaki sposób zniszczona jest książka i co trzeba w niej naprawić.
Książki należy chować przed słońcem i bardzo jaskrawym dziennym światłem. Od światła książki płowieją.
Zauważcie, że drogie egzemplarze starych książek zawsze są trzymane gdzieś głęboko w zacienionych miejscach w różnych zbiorach.
Jeśli masz sytuację, że książka capi pleśnią, książki pleśnią, pomiędzy kartki możesz posypać sodę oczyszczoną. Odseparuj też śmierdzące książki od siebie, np. poprzez włożenie każdej do osobnego kartonu, papieru, pudełka do butów czy czegoś tam. Ale nie zamykaj szczelnie, zostaw, żeby powietrze wpadało. Po paru dniach przetrzyj sodę i jeśli trzeba, to spróbuj ponownie.
Aby zachować w dobrym stanie książki w twardych oprawach, albo błyszczących – trzeba masować te oprawy miękką gumką do ścierania, w białym kolorze. Od środka do zewnątrz okładki. Zdmuchnij pozostałości gumki z okładki.
Kartki w książce można przetrzeć jakimś czystym pędzlem malarskim, albo szczotką od odkurzacza, jeśli masz czystą. Oczywiście bez użycia odkurzacza.
Gdy kartki wypadają z książki, to używa się przezroczystej archiwalnej taśmy.
Aby naprawić książkę, trzeba wyposażyć się w odpowiednie do tego rzeczy.
Do sklejania użyć specjalnej taśmy. Zakurzone przecierać delikatną szczotką.
Jak jest pleśń, to soda oczyszczona.
Nie trzymajcie książek na słońcu. Im więcej cienia mają książki, tym dłużej będą działać. Wysoka wilgotność też książkom nie służy.
Do naprawiania zniszczonych książek są specjalne taśmy i kleje, więc na pewno czymś takim można się wspomóc. Trzeba obchodzić się bardzo delikatnie. Starą i zniszczoną książkę warto dodatkowo obłożyć w coś, aby dłużej jeszcze zachowała swe istnienie.
W dzisiejszych czasach nie powinno się naprawiać starych książek, tylko przenosić na wersje elektroniczne. Jeden mały pendrive jest w stanie pomieścić całą bibliotekę książek. Nie wiem, po co się jeszcze marnuje papier. Powinno się korzystać z czytników e-booków i tabletów do takich rzeczy.
Polecam wam ten e-czytnik, jak go mam i od tamtej pory nie kupuję i nie wypożyczam papierowych książek. Bardzo wygodne:
Powyżej wymieniono już wiele porad, jak naprawić stare i zniszczone książki, tak więc nie będę się w tym temacie udzielać. Ja mam bardziej proekologiczne stanowisko w tej kwestii.
Spryskaj książki impregnatem do butów z dużej odległości, to ma wartości zachowujące dla wielu materiałów, dla książek też powinno mieć taką możliwość.
Tutaj macie filmik dotyczący naprawy zniszczonej książki taśmą bawełnianą:
Do naprawy zniszczonej książki trzeba dysponować odpowiednimi materiałami, aby jej bardziej nie uszkodzić.
Aby naprawić zniszczone książki, można użyć do tego całej gamy materiałów, które przeznaczone są do naprawy starych lub zniszczonych książek. Te materiały to m. in. :
- taśmy papierowe transparentne samoprzylepne,
- taśmy papierowe aktywowane wodą,
- taśmy do wzmacniania wewnętrznej części książek.
- bibułki japońskie transparentne z klejem aktywowanym termicznie,
- taśmy tekstylne lub folie do wzmacniania grzbietów,
Skuteczne będą te transparentne i samoprzylepne, a także bibułki japońskie.
Nawet bardzo zniszczone książki uda wam się naprawić.
Jak będziecie naprawiać zniszczone książki, to bądźcie bardzo delikatni. Ja ostatnio sama chciałam naprawić zniszczoną książkę, tzn. nie tyle zniszczoną, co po prostu starą książkę, i jeszcze tylko pogorszyłam sytuację 🙂
Na pewno trzeba używać taśmy introligatorskiej i potem folii do oprawy, żeby już okładka książki nie miała styczności z otoczeniem.
Ja miałam w domu taką bardzo zniszczoną, starą książkę. Mam do niej sentyment, wiecie – wspomnienia jak babcia mi czytała tę książkę. Nie chciałam wyrzucać tej książki. Dałam mojemu wujkowi, żeby naprawił. Robił to mniej więcej jak na filmiku jak maslowski udostępnił kilka postów wyżej. Książka wygląda o niebo lepiej teraz.
Do naprawy zniszczonych książek trzeba mieć specjalny klej, nie można używać standardowego kleju. I też specjalne taśmy.
איזה מקום מתקן נייר קרוע?
יש חנות היכן אתם נמצאים?