Umiejętności w CV – jakie umiejętności można wpisać?
Jakie umiejętności można wpisać do CV, aby pracodawca patrzył na nas lepiej? Czy znajomość obsługi komputera to już jakaś umiejętność, którą warto wpisać, czy to współcześnie standard? A może wpisać znajomość określonych programów? Jeśli tak, to jakich?
7 Odpowiedzi
Znajomość obsługi komputera to zbyt ogólne sformułowanie. Lepiej napisać znajomość programów pakietu Office. Dobrze też, jeśli znasz oczywiście, wpisywać programy związane z konkretnym stanowiskiem, na jakie się starasz. Typu znajomość programu Poltax czy e-Deklaracje – gdy starasz się o pracę w Urzędzie Skarbowym i wcześniej miałeś do czynienia z tymi programami, bądź znajomość programu Poczta2000 – w przypadku starania się o pracę na Poczcie Polskiej, gdy oczywiście miałaś wcześniej styczność z tym programem. Ogólnie rzecz biorąc wszelkie umiejętności warto wypisać pod kątem stanowiska, o które się ubiegamy.
W CV warto zwrócić uwagę na umiejętności twarde i miękkie. Oczywiście trzeba wskazać wszystkie odbyte szkolenia, umiejętność pracy z konkretnymi programami komputerowymi, ale również na zdolność pracy w zespole czy też pracy w dużym stresie.
Znajomość obsługi komputera nie jest powszechną ani też łatwą umiejętnością. Na prawdę pomimo tego, że ktoś nie ma komputera i internetu to nie znaczy absolutnie, że nie ma takiej możliwości – tylko, że po prostu nie chce mieć tego dostępu. Tak jak zostało wspomniane nie jest łatwa obsługa komputera. Bo jest to pojęcie bardzo ogólne. Obsługa komputera jako praca w programach jest bardzo ważna przy pisaniu o obsłudze komputera. Pytanie jakimi narzędziami osoba potrafi się posłużyć. Pakiet MS Office jest często wymieniany jako taki ogólnik. Warto jednak wspomnieć o konkretnych programach: Power Point, Excell, Access, Outlook, Publisher ect.
Natomiast jaka jest jeszcze jedna ważna rzecz umiejętność odpoczynku. Pracodawca musi wiedzieć, że pracownik potrafi odpoczywać, zregenerować siły, naładować baterie aby po powrocie z urlopu być wydajnym pracownikiem. Dlatego nie pomijajmy podpunktu hobby!
Warto znać języki obce, jak znasz, na jakimkolwiek poziomie, napisz to w CV. Jeśli umiesz obsłużyć komputer, napisz o tym, jeśli jakieś programy, nie pisz o komputerze, tylko o tych programach, bo to oczywiste, że umiesz obsłużyć komputer, jeśli umiesz obsłużyć programy na nim działające.
Możesz też napisać, że łatwo nawiązujesz kontakty, jesteś komunikatywna.
Jako umiejętności w CV też można napisać resuscytację, czyli udzielanie pierwszej pomocy.
Najpierw naucz się czegoś, co sprawi, że będziesz pożyteczny. Potem stwórz swoje CV. Dziś w dobie internetu niemal wszystkiego można nauczyć się za darmo lub za bardzo niewielkie pieniądze w stosunku do korzyści.
Tak poza tym możesz wpisać takie umiejętności w CV, jak opisano powyżej:
- Umiejętność udzielania pierwszej pomocy (resuscytacja)
- Znajomość języków obcych na jakimkolwiek poziomie
- Umiejętność obsługi określonych programów na komputerze
- Jeśli masz prawo jazdy, dodaj informację o tym
Łatwo jest zdobyć umiejętności, które wzbudzą zainteresowanie pracodawcy.
Możesz np. nauczyć się dobrze angielskiego. Nauczyć się bezwzrokowo szybko pisać na klawiaturze. Nauczyć się alfabetu morsa.
Ale jak się czegoś uczyć, to dobrze. Lepiej być dobrym w 1 rzeczy, niż średnim w kilku rzeczach, bo wtedy wydaje Ci się, że jesteś najmądrzejszy na świecie, a jest na odwrót.
Wśród umiejętności w CV warto wpisać cokolwiek, co może świadczyć o tym, że potrafisz się uczyć albo że dana umiejętność może być przydatna.
Jeśli umiesz obsługiwać jakieś programy komputerowe – napisz jakie.
Jeśli znasz jakieś aplikacje internetowe typu asana i wiesz jak działają – napisz o tym. Albo np. google analitycs.
Jeśli masz prawo jazdy – jak najbardziej.
Jak umiesz grać na instrumencie – czemu nie napisać, szczególnie jeśli nie masz innych umiejętności.
Języki obce – szczególnie angielski.
Jeśli na przykład aplikujesz do pracy w gastronomii to możesz napisać umiejętność obsługi jakichś skomplikowanych urządzeń gastronomicznych.
Jeśli umiesz grać na instrumencie, można wpisać umiejętności gry na danym instrumencie. Ale tylko wtedy, gdy dobrze potrafisz grać.
Umiejętnością jest też umiejętności jazdy konnej. Może nawet pływanie można byłoby wpisać jako umiejętność. Szczególnie jeśli potrafi się pływać różnymi stylami.
Jeśli znasz sztuki walki, albo znasz jakieś dużo profesjonalnych tańców, to też jest umiejętność której się nie nabywa z dnia na dzień.
Ale wiadomo że nie w każdej pracy każda umiejętność ma znaczenie.
Ogólnie rzecz biorąc wszystkie pakiety programu Office, które potrafisz obsługiwać podchodzi jako umiejętność obsługi programów komputerowych pakietu Office. Nie wymienia się osobno word, excel itp… chyba że potrafisz korzystać z jeszcze innych programów komputerowych