Praca po socjologii – gdzie szukać pracy po socjologii?
Jakie są perspektywy znalezienie pracy po ukończeniu studiów na kierunku socjologia? Są w ogóle jakieś szanse na znalezienie pracy z godnymi zarobkami? Dużo chyba jest obecnie absolwentów socjologii na rynku pracy, prawda?
5 Odpowiedzi
Po socjologii najsensowniejszym kierunkiem jest chyba praca w jakiejś firmie od badań publicznych czy ankiet, prawda? Ale też w zależności od specjalizacji, możesz np. starać się o pracę w policji. Socjologów jest bardzo dużo na rynku i jeśli chcesz szukać pracy dokładnie w swoim zawodzie, będzie Ci ciężko.
Socjologia ma bardzo wiele specjalizacji. Absolwenci socjologii pracują w bardzo różnorakich branżach gospodarki – w firmach i działach firm zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi (kadry), w samorządach, ministerstwach, mediach, organizacjach pozarządowych, agendach rządowych.
Czasem nawet absolwenci socjologii pracują w policji i więziennictwie.
No i tak jak wspomniano wyżej, głównym kierunkiem pracy socjologia to instytucje badawcze (ankiety, sondaże).
Jest masa instytutów sondażowo ankieterskich które dzwonią po ludziach, pewnie chętnie tam zatrudnią także socjologów. Ale nie wiem czy na telefon czy do trudniejszej pracy.
Mój kolega jest socjologiem z wykształcenia i teraz jeździ na wózku widłowym w jakimś magazynie gdzieś koło Łodzi. Tak więc czy warto studiować socjologię – zależy, jakie ma się ambicje, szczęście, zapał do nauki, pomysły. Praca po socjologii to ciężka sprawa. Po informatyce to będą się o was zabijać. Albo po genetyce można dostać dobrą pracę, ale trzeba być dobrym.
Jest sporo specjalizacji w dziedzinie socjologii. Jedną z nich jest praca socjalna. Możesz potem np. pracować z rodzinami, gdzie są problemy. Albo w domach opieki nad dziećmi. Lub pomocy społecznej.
Albo można skończyć socjologię ekonomiczną – w połączeniu z ekonomią daje Ci to duże szanse na start w bankach, ubezpieczeniach itp.