W jaki sposób artyści ukazują w swoich dziełach emocje? Emocje w sztuce
Czy potraficie napisać, w jaki sposób artyści ukazują w swoich dziełach emocje? Jak artysta może przelać emocje na obraz, czy rzeźbę, czy inne swoje dzieło? Jak pokazać emocje w sztuce?
14 Odpowiedzi
Artysta, chcąc przekazać emocje przez swoje dzieła, stosuje różne techniki. Może posługiwać się kolorem – wyrazistym, rzucającym się w oczy lub wręcz odwrotnie, przydymionym, pastelowym. Może stosować różne kreski – w przypadku malarzy, bądź zaostrzone lub gładkie krawędzie – jeśli mowa o rzeźbiarzach. Jeśli dzieło przedstawia postać – to emocje można wyrazić poprzez mimikę malowanej lub rzeźbionej postaci.
To zależy od dziedziny sztuki. Muzycy, aby pokazać emocje w swojej sztuce, używają odpowiedniej tonacji oraz tempa. Pisarze w swoich powieściach stosują odpowiednie środki stylistyczne. Najwięcej mogą pokazać twórcy filmów, oni mogą pokazać zarówno emocje ludzkie na żywych postaciach, jak i prezentować emocje obrazem czy dźwiękiem.
Artyści wyrażają emocje w sztuce na różne sposoby.
Jednym z nich są kolory. To dotyczy sztuki postrzeganej wzrokiem. Takie kolory jak czerwień mogą oznaczać miłość, ciepło, ale mogą też oznaczać zbrodnię. Oczywiście zbrodnia to nie uczucie, więc może np. strach, nienawiść.
Kolor niebieski może kojarzyć się z czymś zimnym, czyli z chłodem, brakiem uczuć, szczególnie ciemna barwa.
Żółty może reprezentować radość i pogodę ducha.
Emocje w sztuce można też pokazywać za pomocą dźwięków. Dźwięki wysokie i szybkie mogą oznaczać napięcie, często w horrorach w miejscach kumulacyjnych jest taki charakterystyczny wysoki, jednostajny hałas.
Emocje w sztuce wyraża się w zależności od tego, o jakiej dziedzinie sztuki mówimy. W malarstwie czy kinematografii to będą kolory (ale w kinematografii także dźwięk, postawy aktorów, wystrój wnętrz). W muzyce stosowanie odpowiednich dźwięków – ich rodzajów, tempa, głośności, stosowanych instrumentów.
W sztuce malarskiej czy sztuce grafiki komputerowej emocje można pokazać za pomocą koloru. W grafice komputerowej czy kinematografii dodatkowo za pomocą ruchu. Powolne, melancholijne ruchy mogą symbolizować smutek, żałobę, ból, znudzenie. Ale czasem triumf, gdy jest odpowiednio muzyka dobrana.
Szybkie ruchy mogą symbolizować burzę emocji, napięcie, strach, gniew.
Kolory – czerwony może symbolizować miłość, ale też śmierć (krew). Niebieski może symbolizować spokój, naukę, intelekt.
Emocje w sztuce artysta może ukazać najłatwiej kolorami. Odcienie niebieskie są odcieniami chłodnymi, kojarzącymi się z chłodnymi uczuciami lub brakiem uczuć. Czerwony to może być miłość, namiętność, agresja. Pomarańczowy to radość, energia. Zielony lub błękitny to harmonia, spokój, nadzieja.
Ponadto emocje w sztuce można też wyrazić scenografią, o czym najrzadziej się mówi. Ale to też ma związek z kolorami – kolory ścian, mebli.
Emocje w sztuce są przekazywane na wszelkie możliwe sposoby. Szybka muzyka może symbolizować strach i napięcie, wolna i stonowana może symbolizować przyjemny nastrój.
Też w zależności od instrumentu muzyka może przekazywać różne emocje. Instrumenty skrzypcowe to często silne emocje miłości czy rozpaczy, instrumenty dęte mogą być użyte przy jakichś śmiesznych perypetiach.
Kolory to też klasyka co do emocji w sztuce – niebieski to chłód, czerwony miłość, pomarańczowy czy żółty radość i tak dalej.
Często też czarny pokazuje zło, a biały dobro, a w niektórych kulturach, chyba dalekowschodnich, jest na odwrót – biały to zło, czarny to dobro.
W teatrze czy operze emocje w sztuce mogą być także ukazywane poprzez oświetlenie sceny oraz stroje aktorów. W kinematografii też często strój aktora oddaje jego charakter. Prosty przykład, który zna każdy z was – serial Przyjaciele. Zobaczcie, jak ubierane są postacie, gdy mają grać wkurzający charakter czy dobry charakter. To samo z fryzurami. Fryzura też może służyć do przedstawienia określonych emocji.
Np. Monika na tym wyjeździe w serialu Przyjaciele miała taką puszystą szopę, tam gdzie grali w tego ping ponga. Miało to odzwierciedlać jej niezrównoważenie i chwiejność emocjonalną (jej problemy z ciągłą chęcią wygrywania, nawet ponad partnera).
W starożytnym teatrze emocje w sztuce były przedstawiane m.in. za pomocą mimiki twarzy na maskach, które zakładali. Współcześnie prawdziwa mimika twarzy może służyć za pokazywanie emocji.
Dynamika danego dzieła także może mieć związek z przekazywaniem emocji. Powolność, melancholia z reguły kojarzy się z czymś smutnym. Szybkość, dużo dynamika to z reguły radość lub wściekłość.
Jak artyści ukazują emocje w sztuce? Jak bohater puści bąka, oznacza to, że jest rozczarowany. Gdy bohater beknie, jest najedzony.
Gdy zrobi kwaśną minę, to albo go coś skręca i musi załatwić potrzebę, albo zjadł coś kwaśnego po prostu i dlatego ma kwaśną minę.
Jak ktoś tupnie, to chce wymusić swoją wolę – ale nie Wolę Krzysztoporską.
Artyści mogą uderzać w emocje swoich odbiorców na wiele sposobów. Emocje w sztuce można wyrażać poprzez kolory – to jest najbardziej trafne. Najbardziej intensywny jest kolor czerwony – może oznaczać miłość, namiętność, cierpienie, zdradę. Niebieski oznacza spokój. Fioletowy luksus lub duchowość.
Emocje w sztuce mogą też być wyrażone poprzez kształty. Kształty kanciaste, podłużne mogą sugerować szybkość, dynamikę. Kształty owalne, grube lub okrągłe już mogą wzbudzać odwrotne wrażenia.
Spójrzmy chociażby na ten obraz przedstawiający Wenecję:
Jakie emocje ten obraz w was wzbudził? I dlaczego wzbudził emocje takie, jakie wzbudził?
Mnie ten obraz kojarzy się z nostalgią, wzbudza nostalgię. Nie wiem do czego, bo nigdy nie byłem w Wenecji. To pewnie za sprawą jesiennych kolorów – brąz, ciemny pomarańcz, beż, zieleń. Jesień wzbudza nostalgię.
W sztuce to zazwyczaj kolor odpowiada za oddawanie emocji. Wystarczy jedno spojrzenie na dzieło i masz uczucie, jakie chciał nam przekazać artysta.
Muzyka to też sztuka. Tempo muzyki może oznaczać określone emocje. Tonacja też może oznaczać określone emocje. Różne instrumenty stosuje się przy różnych emocjach, czasami 1 instrument może wyrażać wiele emocji.
Dla przykładu skrzypce mogą oznaczać smutek w, żałobę. Ale mogą też być użyte podczas jakiejś szybkiej akcji, gdzie pompuje się adrenalina.