Jak przygotować się do wizyty u psychiatry? Wizyta u psychiatry
Ktoś z was korzystał kiedyś z pomocy psychiatry? Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować do wizyty u psychiatry? Jak przygotować się do wizyty u psychiatry, jeśli w ogóle jakoś trzeba się przygotowywać?
7 Odpowiedzi
Przygotowanie do wizyty u psychiatry to oczywiście bardziej przygotowanie psychiczne i dokumentalne, niż fizjologiczne.
Trzeba postarać się jak najlepiej opisać swoje problemy, objawy swojego schorzenia.
Jeśli jest jakaś dokumentacja medyczna dotycząca innych schorzeń, można ją zabrać ze sobą. Jeśli przyjmowane są jakieś leki, trzeba powiedzieć o tym psychiatrze.
Ważne jest, aby umieć opisać swoje dolegliwości psychiatrze. I ogólnie pierwsza wizyta może zabrać dłużej, niż pozostałe.
Jeśli jesteśmy pierwszy raz u psychiatry, trzeba mu o tym powiedzieć. Podczas pierwszej wizyty z reguły jest stawiana wstępna diagnoza, jaka jest dolegliwość u pacjenta.
O czym będzie rozmowa z psychiatrą? Poruszane są następujące tematy:
- Ogólnie informacje o pacjencie, czyli sytuacja rodzinna, zawodowa, wykształcenie
- Historia wszelkich chorób – zarówno psychicznych, jak i innych
- Kiedy i jakie objawy występują u pacjenta w związku z problemem, z którym przyszedł do psychiatry
- Zainteresowania, jak spędzany jest wolny czas
- Życie w związku – relacje z innymi ludźmi – takie zwykłe, jak i miłosne
- Doświadczenia z przeszłości, czy doznano jakiejś przemocy
- Jakość snu
- Czy były jakieś urazy głowy, czy są problemy z pamięcią
- Nałogi
- Tryb życia
Może też pojawić się masa innych pytań w zależności od samego rodzaju i powodu wizyty.
Miej ze sobą dokumentację choroby, jeśli już coś działo się wcześniej. Trzeba też umieć jak najlepiej opisać swój problem i umieć poprawnie odpowiadać na pytania. Nie stresujcie się wizytą u psychiatry, trzeba starać się być zrelaksowanym, aby nie zapomnieć o niczym ważnym.
Jeśli to pierwsza wizyta rozpoznawcza to w zasadzie lekarz sam Ci powie, co czego musi się dowiedzieć żeby Ci pomóc. Od tego jest psychiatra. Ale jeśli możesz to zapisz sobie wszytsko o czym chcesz powiedzieć.
Najważniejsza jest, jak pisali wyżej, dokumentacja medyczna (o ile jest takowa). Poza tym nie ma co ukrywać czegoś przed psychiatrą. Można mu wszystko powiedzieć. Im więcej wie, tym lepiej. Będzie mógł lepiej i szybciej pomóc.
Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się do wizyty u psychiatry. Po pierwsze, pomocne może być zapisanie wszelkich objawów lub obaw, których doświadczasz. Dzięki temu psychiatra będzie miał punkt wyjścia do dyskusji.
Pomocne może być również zapisanie wszelkich pytań, jakie masz do psychiatry. Pomoże to w jak najlepszym wykorzystaniu czasu podczas wizyty. A koszt wizyty nie jest mały. Zaś na NFZ zanim Ci ktoś pomoże, to zawiśniesz na gałęzi.
Wreszcie, ważne jest, aby być szczerym i otwartym z psychiatrą. Pozwoli to na zapewnienie najlepszej możliwej opieki. Nie ma sensu ukrywać pewnych rzeczy, omijać itd. Trzeba rozmawiać o wszystkim.
Przed wizytą i ginekologa trzeba umyć miejsca intymne. Przed wizytą u dentysty – zęby.
Więc przed wizytą u psychiatry trzeba umyć mózg.