Czy antybiotyki można popijać mlekiem?
Kiedyś gdzieś czytałem, że antybiotyków nie powinno popijać się mlekiem. Czy to prawda? A jeśli tak, to dlaczego?
14 Odpowiedzi
Na pewno niektórych nie można, ja ostatnio brałem antybiotyki i lekarz powiedział żeby nie popijać mlekiem, ale nie wiem, dlaczego. Może w ulotce dołączonej do opakowania będziesz mieć coś więcej.
Wszelkie leki – dla bezpieczeństwa i przezorności – chyba najlepiej popijać zwykłą wodą.
Moim zdaniem wszystkie leki powinno sie popijać wodą, tak dla pewności a poza tym woda jest zdrowa a co do mleka to opinie sa podzielone
Zasady przyjmowania antybiotyków
1. Przyjmuj lekarstwo na godzinę przed jedzeniem albo dwie po nim. Każdy posiłek, zwłaszcza bogaty w węglowodany (np. warzywa, produkty zbożowe), zmniejsza przyswajanie substancji zawartych w leku.
2. Nie rozgryzaj tabletek i nie wysypuj zawartości kapsułki. Jeśli rozdrobnisz lek, do żołądka dotrze mniejsza jego dawka. Poza tym niektóre preparaty muszą trafić do żołądka w osłonce, żeby nie zniszczył ich kwas solny.
Skuteczność zależy od rodzaju leku. Niektóre antybiotyki działają jednocześnie na wiele typów bakterii (np. Tetracyklina, Doksycyklina, Klindamycyna, Neomycyna), inne zwalczają tylko określone rodzaje drobnoustrojów (np. Penicylina, Syntarpen, Zinnat). Nowością na naszym rynku jest antybiotyk tzw. trzydniowy (np. Sumamed, Azimycin, Oranex). Z założenia lek bierze się tylko przez 3 dni po jednej tabletce. Dzięki temu, że powoli się wchłania, ma działanie przedłużone do 7 dni. Niestety, ze względu na „nadużywanie” tych preparatów wiele osób zdążyło się już na nie uodpornić, dlatego często kurację po kilku dniach trzeba powtórzyć.
3. Nie popijaj leku sokami cytrusowymi, mlekiem ani napojami mlecznymi. Związki zawarte w sokach utrudniają wchłanianie leku z przewodu pokarmowego. Mleko i jego przetwory (kefir, jogurt, sery) mają dużo wapnia, który wchodzi w reakcję z lekiem, tworząc nierozpuszczalne w wodzie sole, przez co antybiotyk jest gorzej wchłaniany (o ok. 50 proc.). Nie musisz jednak całkowicie rezygnować z nabiału. Trzeba tylko zażyć lek 2 godziny przed lub po spożyciu produktów mlecznych. Najlepiej popij preparat dużą ilością niegazowanej wody z małą zawartością soli mineralnych. Związki te powodują gorsze wchłanianie leków.
4. Antybiotyk łykaj z zegarkiem w ręku i nie modyfikuj dawki. Zwykle podaje się go w równych odstępach czasu: co 4, 6 lub 8 godzin, zaś leki nowej generacji 1 – 2 razy na dobę. Chodzi o to, by utrzymać stały poziom leku we krwi. Gdy antybiotyku będzie za mało, bakterie zaczną się rozmnażać i „kombinować”, jak go pokonać. Może to doprowadzić do uodpornienia na dany specyfik. Jeżeli spóźnisz się nie więcej niż godzinę, zażyj lek, a następną dawkę zgodnie z wcześniej wyznaczoną porą. Gdy przerwa będzie dłuższa, omiń jedną dawkę. Nigdy nie bierz podwójnej porcji, bo skumulowanie antybiotyku w organizmie zwiększa ryzyko działań ubocznych.
Antybiotyki najlepiej popijać wodą, tak jest najbezpieczniej. Inne płyny takie jak soki czy mleko, mogą nawet zaszkodzić – sprawić że lek zadziała silniej albo nie zadziała.
Absolutnie nie wolno popijać mlekiem jest to udowodnione ze antybiotyki tylko wodą się popija jak również inne lekarstwa.
Antybiotyk popijaj wodą, chyba że na opakowaniu znajdziesz inne zalecenia. Mlekiem się nie zaleca, antybiotyk i tak zabija bakterie, w tym te z mleka, więc może tylko powodować problemy trawienne popijanie antybiotyku mlekiem.
Wszystkie leki – czy to antybiotyki czy jakieś tabletki przeciwbólowe – należy popijać zwykłą, niegazowaną wodą. Woda nie zaburzy wchłaniania leku. Wszystkie inne napoje mogą przyspieszyć, spowolnić lub zablokować całkowicie wchłanianie leku.
Mleko to jest ostatnia rzecz, którą chciałbyś popijać antybiotyki. Antybiotyki najlepiej popijaj wodą, ostatecznie herbatą. Nie popijaj też sokiem pomarańczowym – żadnych tabletek. Sok pomarańczowy wyhamowuje wchłanianie. Jak np. bierzesz apap i popijesz sokiem pomarańczowym, to znacznie opóźni to działanie tabletki, o ile w ogóle zadziała.
Tak więc nie wolno popijać mlekiem antybiotyków.
Najlepiej popijać antybiotyki wodą. W żadnym wypadku mlekiem nie powinno się popijać antybiotyków. Brałam w życiu wiele razy antybiotyki i czasem podczas przepisywania mi antybiotyków pani doktor informowała mnie, aby ich nie popijać mlekiem.
Warto też czytać ulotki leków. Ale nie ma co wpadać w paranoję na temat efektów ubocznych. Mój wujek miał taką paranoję, że nie chciał brać leków, ponieważ bał się, że będzie mieć potem skutki uboczne wypisane w ulotce.
Antybiotyków nie można popijać mlekiem. Powinno się brać probiotyk jakiś czas po przyjęciu antybiotyku, tak mniej więcej dwie godziny. Antybiotyk niszczy florę bakteryjną jelit.
Nie. Powinieneś mieć nawet napisane w ulotce danego antybiotyku, że nie zaleca się popijać mlekiem. Być może są jakieś wyjątki, ale w moim przypadku żadnego antybiotyku nie mogłem popijać mlekiem.
Antybiotyki nie wolno popijać mlekiem. Najlepiej popijać je wodą. Najbezpieczniej. Jeśli chodzi o nabiał to lepiej zachować mniej więcej dwie godzinny odstępu między przyjęciem antybiotyku a spożyciem nabiału.
Nie. W ulotce każdego antybiotyku znajdziesz informację, aby nie popijać mlekiem.