Czy wątroba może się zregenerować? Czy wątroba regeneruje się?
Czy wątroba się regeneruje? Raz słyszałem, że wątroba może się zregenerować, innym razem, że się nie regeneruje? To jak to w końcu jest? Czy wątroba się regeneruje?
8 Odpowiedzi
Wątroba regeneruje się, ale tylko przy malutkich przeciążeniach / uszkodzeniach. Jak doznasz poważnego zatrucia (np. grzybami), albo bardzo regularnie zatruwasz wątrobę (np. często i intensywnie pijąc alkohol) – wątroba z czegoś takiego się nie zregeneruje.
Tak więc warto dbać o wątrobę, jest tylko jedna 🙂
Wątroba to taki magazyn dla naszego organizmu, gdzie przechowywane jest paliwo zapasowe (glikogen) dla naszych komórek oraz tłuszcz.
W wątrobie składują się witaminy A, D, B12 i spore ilości żelaza. Wszystkie te substancje w odpowiednim momencie uwalniają się do krwiobiegu i przekazywane są do komórek, które tego potrzebują.
Wątroba, współuczestnicząc z nerkami, usuwa trucizny z organizmu – zarówno tych dostarczanych z zewnątrz (np. alkohol, toksyny z żywności), jak i produkowane przez organizm ludzki.
Po wchłonięciu z jelit produktów przemiany materii w krwi znajduje się wiele toksyn chemicznych i organicznych.
Mogą tyć cząstki leków, nadmiar hormonów i wiele innych.
Wątroba się może regenerować po ciężkiej pracy, ale są trwałe uszkodzenia wątroby, które się nie regenerują.
Nawet niewielki fragment wątroby jest w stanie zapewnić równowagę metaboliczną organizmu.
Jak się usunie chirurgicznie 75% masy wątroby, nadal ona spełnia swoje funkcje, a po jakimś czasie odbudowuje się jej masa.
Niestety nie oznacza to, że wątroba jest niezniszczalna. Są takie choroby i patologie, które całkowicie uszkadzają strukturę wątroby i powoduje w niej nieodwracalne zmiany, które mogą uniemożliwić regenerację wątroby. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem jest przeszczep. Uwaga spoiler do serialu House of Cards – tak jak prezydent w serialu House of Cards, też miał przeszczep wątroby.
O regenerację wątroby można dbać właściwą dietą.
Stosujcie się do poniższych zasad, jeśli chcecie dbać o wątrobę:
- Dieta powinna być bogata w świeże warzywa i owoce, w szczególności takie warzywa, jak szpinak czy buraki, które działają ochronnie na drogi żółciowe oraz komórki wątrobowe.
- Regeneracja wątroby przebiegać będzie w bardzo dobry sposób, jeśli będziemy pić ok. 2 l wody dziennie, co zapewnia komórkom nie tylko odpowiednie nawilżenie, ale także pomaga usuwać toksyny z organizmu – jest to skuteczny sposób na oczyszczanie wątroby. Jak latem jest bardzo gorąco i dużo się pocimy, to oczywiście warto pić więcej.
- Wyeliminować z diety takie pokarmy, jak chipsy, fast food, potrawy smażone i z dużą zawartością tłuszczów oraz konserwantów. Wiadomo że ciężko coś takiego całkowicie wyeliminować, jak jesteśmy zdrowi i dobrze się czujemy, ale chociaż ograniczyć.
- Ograniczenie spożycia kawy oraz alkoholu bardzo dobrze zadziała na wątrobę. Wytrawne wino do obiadu w niewielkiej ilości może być zdrowe co najwyżej.
Stosując się do tych zasad, wątroba nie będzie mieć problemów z regeneracją.
Wątroba może się zregenerować tylko w wypadku, gdy jest mocno przemęczona. Jak jest uszkodzona, to już nie. Ale nie potrzebujesz całej sprawnej wątroby, aby spełniała swoją rolę, wystarczy część wątroby.
Jednak oczywiście lepiej po prostu dbać o wątrobę i nie prowadzić do jej uszkodzenia.
Częstą przyczyną uszkodzenia wątroby jest alkohol.
Lindeman dobrze to streścił. Uszkodzona wątroba nie ma już szans się zregenerować. Ludzki organizm jest niesamowity. Ale cudów nie zdziała. Dlatego lepiej szanować swoją wątrobę.
Drobne i niewielkie uszkodzenie jak najbardziej się zregenerują, poważniejsze problemy już nie podlegają regeneracji. Lepiej oszczędzać swoją wątrobę niż potem płakać.
Wątroba może odrosnąć z pojedynczego płata. Jej regeneracją przyspiesza białko i kwasy omega-3. Znajdziemy je na przykład w rybach i chudym mięsie. A także w niektórych roślinach i olejach roślinnych.
Po jednorazowym piciu alkoholowym wątroba regeneruje się 1 – 2 dni, po długotrwałym piciu alkoholu wątroba regeneruje się kilka tygodni lub miesięcy.