Jak powstrzymać chęć oddania moczu? Powstrzymanie moczu
Zdarza wam się czasem sytuacja, że macie chęć oddania moczu (a raczej potrzebę oddania moczu) ale nie ma jak, bo np. jesteście w jakimś ważnym miejscu / ważnym towarzystwie, albo po prostu nie ma toalety w zasięgu?
Jak powstrzymać chęć oddania moczu? Są na to jakieś sposoby? Oczywiście jakieś rozsądne sposoby, wolę nie powstrzymywać chęci oddania moczu, jeśli miałoby to zaszkodzić mi w jakiś sposób teraz lub w późniejszym terminie.
10 Odpowiedzi
Przede wszystkim jak często chodzisz oddać mocz – często czujesz potrzebę oddania moczu, to upewnij się, że nie masz jakiegoś zapalenia pęcherza.
Dobre na takie rzeczy jest pokrzywa – warto napić się pokrzywy.
Mężczyźni też powinni jeść pestki dyni – pestki dyni dobre są na gruczoł krokowy, jest mniejsze prawdopodobieństwo problemów z prostatą, jak się je pestki dyni. A problemy z prostatą też mogą powodować częste oddawanie moczu.
Usiądź w takiej pozycji, w jakiej najmniej będziesz czuć parcie na pęcherz. W jednych pozycjach może być czuć bardziej, w innych mniej. Ale ogólnie niezdrowo jest wstrzymywać mocz – jak czujesz chęć oddania moczu, to po prostu go oddaj.
Jak masz wstydliwy pęcherz, czyli masz problem z oddaniem moczu, gdy ludzie są w pobliżu, albo jest presja czasu, np. kolejka w toalecie (dużo ludzi na to cierpi, ale się o tym nie mówi), wtedy poszukaj jakiegoś miejsca, gdzie na spokojnie można oddać mocz. Albo zajmij sobie kabinę i udawaj, że robisz dwójkę.
Ja słyszałem o czymś takim, że żeby powstrzymać chęć oddania moczu na chwilę, trzeba zacząć kręcić się w kółko wokół własnej osi. Wytworzy się wtedy wir, który zmniejszy nacisk moczu na dno pęcherza, rozchodząc się po jego ściankach. Wtedy chęć oddania moczu będzie chwilowo znacznie mniejsza.
Nadmierne wstrzymywanie moczu nie jest zdrowe. Możesz się nabawić problemów z pęcherzem albo prostatą. U kobiet też to jakoś może źle na pewno działać. W dzisiejszych czasach wszędzie są jakieś toalety – na stacjach benzynowych, toalety miejskie, w obiektach różnych, galeriach handlowych. Ostatecznie można sobie zjechać do lasu czy w krzaki i tam załatwić potrzebę. Ale lepiej nie wstrzymywać moczu.
Lepiej nie walczyć z tym. Można sobie w ten sposób tylko zaszkodzić. Najlepiej nie powstrzymywać moczu. Dobrym sposobem na to, by uniknąć konieczności oddania moczu w jakiejś ważnej sytuacji to ograniczenie przyjmowania płynów przed tym wydarzeniem. Im mniej będziesz pić, tym mniej będziesz miał potrzebę oddawania moczu.
Jak pracowałem w Irlandii w jednej restauracji to nas strasznie cisnęli i bardzo rzadko była okazja aby iść załatwić potrzebę. Po prostu mniej wtedy piłem w trakcie pracy. Ale szybko musiałem zmienić pracę ponieważ było tam bardzo dużo stresu. Gdy macie tak bardzo stresująca pracę, po prostu ją zmieńcie. To nie jest wasza wina czy wina tego miejsca, tylko wina szefa albo zespołu. Można sobie zorganizować środowisko, w którym nie panuje ciągły stres.
Musi być po prostu mądry szef i dobry team.
Jedyne wyjście w tej sytuacji to po prostu powstrzymać się od przyjmowania płynów. Jeśli już masz potrzebę oddania moczu to prędzej czy później i tak musisz to zrobić. Organizm nie jest w stanie długo wytrzymać takiego powstrzymywania.
Na krótko można powstrzymać chęć oddania moczu. Wystarczy zająć czymś myśli. Jednak nie polecam powstrzymywania moczu. Można tym sobie tylko zaszkodzić.
Powstrzymywanie moczu na dłuższy czas nie jest zalecane, ponieważ może to prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak infekcje dróg moczowych, kamienie nerkowe lub nawet uszkodzenie nerek. Jednak w sytuacjach, kiedy nie masz natychmiastowego dostępu do toalety, istnieje kilka technik, które mogą pomóc w krótkotrwałym powstrzymaniu potrzeby oddania moczu:
1. Myślenie o innych rzeczach – odprowadzenie uwagi od potrzeby korzystania z łazienki, na przykład przez skupienie się na zadaniu lub rozmowie.
2. Zmiana pozycji – przemieszczanie się lub zmiana pozycji siedzącej, aby zmniejszyć nacisk na pęcherz.
3. Techniki relaksacyjne – oddychanie głęboko i powoli, co może pomóc w relaksacji mięśni i tymczasowym zmniejszeniu poczucia pilnej potrzeby.
4. Ćwiczenia mięśni Kegla – regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą poprawić kontrolę nad pęcherzem moczowym.
5. Unikanie napojów diuretycznych – napoje takie jak kawa, herbata lub alkohol mogą zwiększać produkcję moczu, więc ich unikanie może pomóc w powstrzymaniu potrzeby.
Pamiętaj jednak, że te metody są tylko tymczasowymi rozwiązaniami i nie należy ich stosować jako stałej praktyki.
Ja tak robiła ale nie bo mi się chciało mocniej