Różnica między emigrantem a uchodźcą – emigrant a uchodźca
Jaka jest różnica między emigrantem a uchodźcą? Jak rozróżnić jedno od drugiego? W sensie jak to faktycznie i prawnie wygląda? Czym się różni osoba, która emigruje od uchodźcy?
9 Odpowiedzi
Emigrant to osoba, która opuszcza (na przykładzie kraju) dany kraj w celu zarobkowym, turystycznym aby osiedlić się w innym kraju. Uchodźca opuszcza granice kraju z powodu: prześladowań religijnych, rasowych, kulturowych, wojny, aby osiedlić się w innym kraju. Często emigranci wyjeżdżają ze swojego kraju i przyjmują lub starają się o status uchodźcy. Status uchodźcy jest korzystniejszy, ponieważ kraje europejskie przewidują pakiety socjalne dla uchodźców. Często dostają oni nawet mieszkania.
Uchodźca opuści swój kraj, ponieważ jest do tego zmuszony, ponieważ np. w kraju jest wojna, albo prześladowania religijne i życie takiej osoby jest zagrożone. Wtedy uchodźca może ubiegać się w innym kraju o azyl.
Emigrant to osoba, która wyjeżdża, ale nie musi i taka osoba nie ubiega się o azyl, co najwyżej o stały pobyt. I tak jak wspomniano, emigrant wyjeżdża właśnie w celach zarobkowych itd.
Emigrant emigruje ze swojego kraju dobrowolnie, przybywa do danego kraju dlatego że chce, a nie że musi i nie przysługują mu prawa do azylu, do pobytu w obozie dla uchodźców itd.
Uchodźca właśnie może trafić do takiego obozu i uzyskać azyl, mogą mu też przysługiwać dodatkowe prawa w zależności od polityki takiego kraju. Jedne kraje wspierają uchodźców, inne nie bardzo.
Emigrant opuszcza swoją ojczyznę dobrowolnie, nikt go do tego nie zmusza. Polacy w Anglii, którzy szukają lepszego życia, to emigranci. To samo wiele Turków w Niemczech to emigranci.
Uchodźcy uciekają z jakiegoś powodu – np. w wyniku wojny, albo prześladowań politycznych. W czasach Zimnej Wojny ludzie uciekający z Bloku Wschodniego przed prześladowaniami politycznymi byli uchodźcami.
Tak samo współcześnie ludzie uciekający z Syrii przed wojną to uchodźcy.
Czyli krótko mówiąc – emigrant wyjeżdża dobrowolnie, uchodźca ucieka.
Różnica między emigrantem a uchodźcą jest bardzo łatwa do zrozumienia.
Emigrant wyjeżdża z danego kraju dobrowolnie. Na przykład emigrant z Polski jedzie do Niemiec, bo tam będzie szukać pracy, albo ma tam rodzinę. Lub ma inny powód, ale nie jest zmuszony opuścić Polskę.
Uchodźca to ktoś, kto ucieka (uchodzi), bo np. panuje wojna.
W Polsce potępia się uchodźców z Syrii i ludzie ulegają prawicowej propagandzie, ale dokładnie taki sam był profil ludzi uciekających z Polski za komuny.
Trzeba uchodźcom pomagać.
Różnica między emigrantem a uchodźcą jest taka, że emigrant wyjeżdża, a uchodźca ucieka, aż się za nim kurzy. Uchodźcy uciekają z reguły z 2 powodów:
- Jest wojna i nie chcą zginąć bez sensu (wojny to przeżytek przeszłości, zwierzęca część natury człowieka)
- Są prześladowania polityczne, jak np. w Korei Północnej czy krajach arabskich.
Kiedy jest konflikt zbrojny, albo po prostu prześladowania polityczne w danym państwie, wtedy mamy do czynienia z uchodźcami. Emigrant wyjeżdża, ale nie ucieka. Wyjeżdża, bo np. ma rodzinę za granicą, albo szuka lepszych zarobków. Może też dostać ofertę pracy. Jak jedziesz do pracy z Polski do Anglii, to w Polsce jesteś emigrantem, w Anglii imigrantem. Anglia to jest naprawdę kraj multikulturowy, z całego świata tam są ludzie, szczególnie w Londynie.
Najprościej rzecz ujmując – uchodźca ucieka ze strachu przed zagrożeniem zdrowia lub życia jego lub jego rodziny, emigrant wyjeżdża z pobudek nie spowodowanych zagrożeniem życia lub zdrowia.
Za dobry przykład może posłużyć wojna w Ukrainie.
Gdy w ciągu ostatnich kilku lat przyjeżdżali do Polski Ukraińcy, aby pracować, to byli emigranci. Wyjechali, ponieważ chcieli, a nie musieli. Chcieli po prostu lepiej żyć i więcej zarobić.
Gdy teraz ludzie z Ukrainy uciekają do Polski i innych państw, ponieważ ich domy zostały zniszczone w wyniku wojny, ciągle grozi im śmierć lub kalectwo, nie mają gdzie żyć – to są uchodźcy.