Jak przygotować się do wizyty u gastrologa? Wizyta u gastrologa
W jaki sposób należy przygotować się do wizyty u gastrologa? Ktoś z was ma już za sobą wizytę u gastrologa? Albo więcej wizyt? Będę wdzięczny za wszelkie porady na temat przygotowania do wizyty u gastrologa.
6 Odpowiedzi
Powinieneś mieć ze sobą wszelkie inne badania, które mogłyby pomóc gastrologowi zdiagnozować problem. O ile jakieś inne badania były u Ciebie robione.
Jak się pierwszy raz idzie do gastrologa, to głównie on zapoznaje się z pacjentem i jego problemami.
Trzeba umieć opisać lekarzowi jak najlepiej swoje objawy – czy to ból, czy trudności w przełykaniu, czy wzdęcia, czy coś się odbija. Kiedy występuje, jak długo trwa. Czy jakieś inne leki się bierze, albo czy są inne schorzenia.
Potem gastrolog robi badanie.
Gastrolog może was skierować lub zrobić badanie endoskopowe – albo do jelita grubego, albo do przewodu pokarmowego. Ale nie zrobi tego podczas wizyty bez zapowiedzi. Więc tak naprawdę trzeba tylko mieć ze sobą wszelką dokumentację medyczną, która może pomóc gastrologowi zdiagnozować przyczynę schorzenia.
Podczas samej wizyty u gastrologa raczej nie dochodzi do żadnej interakcji z pacjentem w sensie fizycznym. Do badań dochodzi już u innych specjalistów, gdy gastrolog da skierowanie. Tak więc aby przygotować się do wizyty u gastrologa, trzeba umieć opisać swoje problemy, mieć dokumenty związane z przebytymi chorobami i dolegliwościami. I być szczerym – nie zatajać niczego przed gastrologiem.
Miej ze sobą dokumentację choroby, a jeśli masz dużo objawów i problem twa dłuższy czas, warto sobie nawet zrobić notatki, aby nie zapomnieć o niczym ważnym podczas wizyty u gastrologa.
Mój tata był ostatnio u gastrologa w Warszawie i ten mu właśnie zalecił badanie kolonoskopię, ale nie robił tego od razu na pierwszej wizycie.
To będzie twoja pierwsza wizyta, skoro pytasz, tak więc to będą tylko konsultacje. Zastanów się dobrze jakie masz objawy oraz miej wszystkie papiery, jeśli leczyłaś się gdzie indziej.
Jeśli jest robiona endoskopia górnego odcinka układu pokarmowego, trzeba być na czczo, zdjąć protezy w ustach i nie wolno żuć gumy. Nie powinno się też palić papierosów tuż przed badaniem.