Jak przejść na Ty? Kulturalne przejście na „Ty”
Czasami mam potrzebę, aby słownie lub mailowo zaproponować komuś przejście na ty. Jaki jest najbardziej kulturalny sposób na to? Aby zachować ten Savoir-vivre czy jakoś tak? 🙂 W jaki sposób wy przechodzicie z ludźmi na ty w codziennych relacjach? Mnie podoba się język angielski, tam nie ma żadnego pan pani, tylko od razu każdy mówi na ty.
7 Odpowiedzi
Przede wszystkim upewnij się, że osoba nie jest dużo starsza od Ciebie. To, czy można przejść na ty, można wyczuć. Łatwiej osobiście, niż przez maila. Jeśli tylko mailowo piszecie, po prostu zaproponuj, np. napisz, czy ta osoba miałaby coś przeciwko, abyście przeszli na ty? A jeśli czuje się urażona tą propozycją, to przepraszasz.
Trzeba wyczuć, czy dana osoba byłaby gotowa przejść na ty. Z reguły można wyczytać to po mowie ciała i mimice twarzy w trakcie rozmowy. Jeśli ktoś zachowuje bardzo oficjalny ton i postawę, wtedy lepiej nie próbować przejść na ty. A jak jest na odwrót, to najlepiej zaproponować to od razu.
Po nastawieniu danej osoby będziesz wiedzieć, czy chciałaby przejść na ty. Jeśli wasze stosunku są udane i przyjazne, trzeba zapytać, czy chce przejść na ty. Jeśli są bardzo oficjalne i neutralne, lepiej nie proponować takich rzeczy. Nawet po mailach danej osoby można rozpoznać jej nastawienie (konstruowanie zdań, emotikony).
Jeśli ty masz powiedzmy 25 lat, a twój klient czy partner biznesowy ma 50, to lepiej sam z siebie nie proponuj. Ale jak jesteście w zbliżonym wieku, warto spróbować. A jeśli dana osoba nie chce przejść na Ty, nie zrażaj się. Jak ja proponuję, ludzie się zgadzają, ale raz mi się zdarzyło, że koleś się nie zgodził, ponieważ potem mu się plącze, z kim jest na ty, a z kim nie jest. Ale to było raz na około 40 razy i nadal mam z nim kontakt.
Wiecie jaki jest najlepszy sposób, aby przejść na Ty? Nie cackać się. Jeśli człowiek jest w porządku, nie będzie mieć z tym problemu. Po prostu zaproponuj przejście na Ty. Oczywiście nie proponuj tego powiedzmy osobie, która jest 15 czy 20 lat starsza od Ciebie.
A jak ktoś w podobnym wieku do Ciebie odmówi, widać, że uważa Cię za kogoś gorszego od siebie, albo po prostu nie jest zbyt inteligentna. A już na pewno nie zna języka angielskiego, więc możesz mieć obawy co do kompetencji takiej osoby.
Ja dałem sobie spokój z próbami przechodzenia na ty, ponieważ często miałem wrażenie że trochę dana osoba źle to odebrała. Jak ktoś mówi do mnie na pan to ja też mówię a na pan i tyle. Nasz naród to narod szlachecki obrażalski, to nie są Stany Zjednoczone.
Powoli kraje jest rujnowany, teraz chcą wprowadzać lekcje myślistwa w szkole. Jeszcze trochę i wprowadzą lekcję modlenia się do kaczora.
„Jak przejść na Ty?” to pytanie, które dotyczy zmiany formy adresowania z formalnej na bardziej nieformalną w języku polskim. W kulturze polskiej, podobnie jak w hiszpańskiej czy niemieckiej, istnieje wyraźna różnica między formalnym i nieformalnym sposobem zwracania się do drugiej osoby.
Przejście na „Ty” może nastąpić na wiele sposobów, zależnie od kontekstu i relacji między osobami.
Można na przykład zasugerować przejście na „Ty” wprost, zwłaszcza w sytuacjach, gdy obie strony są na równoczesnym poziomie hierarchii, są rówieśnikami lub mają bliską relację. Można to zrobić, mówiąc coś w stylu: „Może przejdziemy na 'Ty’?”.
W sytuacjach, gdy istnieje różnica wieku lub statusu, zasady etykiety zazwyczaj wymagają, aby to osoba starsza lub o wyższym statusie zasugerowała przejście na „Ty”.
Pamiętaj, że to jest kulturowa norma, a nie ścisła reguła, i zawsze warto zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez drugą osobę. Ważne jest, aby z szacunkiem podchodzić do preferencji drugiej osoby i nie narzucać jej przejścia na „Ty”, jeśli wydaje się niekomfortowe.