Czym się różni daniel od jelenia? Daniel a jeleń
Jaka jest różnica między danielem a jeleniem? Czym różni się daniel od jelenia? To są dwa różne zwierzęta, ale daniel i jeleń są do siebie podobne. Jaka jest różnica między nimi?
11 Odpowiedzi
Daniel (ang. Fallow Deer) jest z rzędu parzystokopytnych (Artiodactyla), należy do rodziny jeleniowatych (Cervidae).
Daniel to zwierzę średniej wielkości, od jelenia europejskiego różni go to, że jest trochę mniejszy. Długość ciała daniela wynosi 130-150 cm, wysokość w kłębie około 105 cm.
Samiec daniel to byk. Jest większy od samicy (łani) i waży 65-80 kg, czyli tyle co przeciętny człowiek. Samice ważą mniej – 30-50 kg.
Jeleń to także ssak lądowy z rodziny jeleniowatych.
Jeleń ma jednak znacznie dłuższe ciało. Długość ciała jelenia (jeleń szlachetny) to 175-265 cm (w zależności czy samiec, czy samica itd).
Wysokość w kłębie – 75-140 cm.
Jelenie ważą między 68 a 210 kg – samice są lżejsze od samców.
Jelenie ubarwione są najczęściej jednolicie, jedynie młode są cętkowane na grzbiecie, a także na bokach.
Daniel to mój kolega i z tego co wiem, żona go na razie nie zdradza.
Jeleń to każdy mężczyzna, któremu kobieta przyprawiła rogi.
Tak więc chyba lepiej być danielem, niż jeleniem.
Jeleń jest znacznie większy, niż daniel. Jeleń potrafi być naprawdę duży i imponujący, a daniel jest znacznie mniejszy. Jelenie potrafią ważyć nawet 200 kg, czyli tyle co 3 dorosłe osoby (ale to większe jelenie). Daniele ważą około 80 kg, więc ważą tyle co człowiek. Wyglądowo jeleń i daniel są do siebie w miarę podobne.
Tak wygląda jeleń:
A tak wygląda daniel:
Gdzieś tu jeszcze miałem zdjęcie Mietka, ale zaginęło mi 🙂 I Janusza 🙂
Jeleń jest tak jakby trochę dostojniejszy i na pewno większy. Ataku jelenia mógłbyś nie przeżyć (ale nie są agresywne, chyba że w rui), zaś daniel to zwierzę znacznie mniejsze. Oba ogólnie są płochliwe. A tych, co polują na jelenie i daniele, sam bym chętnie upolował.
Daniele dodatkowo można hodować. Ostatnio przejeżdżałem ze znajomym przez jakąś wieś, gościu miał jakieś zwierzęta w zagrodzie i mój znajomy powiedział, że to jest hodowla danieli.
Tutaj macie filmik na temat danieli:
Tutaj też filmik o danielach:
A tutaj o jakiejś hodowli danieli i jeleni:
Ktoś napisał powyżej, że daniele się hoduje. Jelenie też można hodować.
Na pierwszy rzut widać że Daniele są mniejsze, mają białe cętki i mają OGON, jelenie są większe i barwę mają jednolitą na zadach (z tyłu) mają ciemniejsze pasy. Pozdrawiam
Najłatwiej rozpoznać po porożu. Daniele mają łopaty. To taki trochę mix poroża łosia i jelenia.
Daniel to gatunek jelenia występujący w Europie, Azji Mniejszej i na Bliskim Wschodzie. Daniel jest ssakiem przeżuwającym, który ma brązową sierść z białymi plamami. Jeleń ma długi ogon i poroże. Daniel jest roślinożercą, który żywi się liśćmi, trawami i owocami. Na daniela poluje się dla jego mięsa i skóry.
Jeleń jest ssakiem kopytnym występującym w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Afryce. Jelenie są ssakami przeżuwającymi, które mają płaszcz z futra. Jeleń ma krótki ogon i poroże. Jeleń jest roślinożercą, który żywi się liśćmi, trawami i owocami. Na jelenie poluje się dla ich mięsa i skóry, podobnie jak na daniela.
Istnieje kilka różnic pomiędzy danielem a jeleniem.
Po pierwsze, daniele są zazwyczaj mniejsze niż jelenie. Mają również inne ubarwienie, przy czym daniele są zazwyczaj brązowe lub czerwonawe, podczas gdy jelenie są zazwyczaj ciemniejsze.
Dodatkowo daniele mają bledsze spody, a jelenie ciemniejsze.
Wreszcie, daniele mają poroże z trzema zębami, podczas gdy jelenie mają poroże z czterema zębami.
Daniel i jeleń to dwa różne gatunki jeleniowatych, które żyją w różnych częściach świata. Oto kilka podstawowych różnic między nimi:
1. Występowanie
Jeleń szlachetny (Cervus elaphus) występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Daniel (Dama dama) natomiast jest gatunkiem pierwotnie pochodzącym z basenu Morza Śródziemnego, ale został wprowadzony przez człowieka do innych części Europy, a także na inne kontynenty.
2. Wygląd
Daniel ma charakterystyczne, osiowe poroże, które przypominają kształtem palmy. Jeleń szlachetny ma rogi o bardziej rozgałęzionym, drzewkowatym kształcie z wieloma odgałęzieniami. Wzór na sierści daniela jest również bardziej wyraźny, z białymi cętkami na brązowym tle, podczas gdy sierść jelenia szlachetnego jest zwykle jednolitej barwy.
3. Rozmiar
Daniel jest mniejszy od jelenia szlachetnego. Dorosły daniel waży około 60-100 kg, podczas gdy jeleń szlachetny może osiągnąć masę ciała wynoszącą 100-250 kg.
4. Zachowanie
Daniel jest bardziej podatny na udomowienie i łatwiej przystosowuje się do życia w różnych środowiskach, dzięki czemu często można go spotkać w parkach czy na terenach prywatnych. Jeleń szlachetny jest bardziej dziki i trudniejszy do udomowienia.
Jelen stawia daniel pije