Czy Wielkanoc to święto pogańskie?
Czy Wielkanoc wywodzi się z pogańskich świąt? Słyszałem ostatnio, że to jest tak, że ma związek z jakimś cyklem rolniczym (tak samo jak Boże Narodzenie) i kościół po prostu dorobił sobie historię, aby się wpasować w lokalne pogańskie tradycje. To prawda?
7 Odpowiedzi
Wielkanoc i Boże Narodzenie to zaadaptowanie się do lokalnych zwyczajów pogańskich. Ubieranie choinki w Boże Narodzenie, jajka, króliczek i inne takie w Wielkanoc nie mają nic wspólnego z Jezusem i całym tym towarzystwem.
Wyobraź sobie, że żyjesz w starożytności, np. 100 lat p.n.e. Wierzysz, że Zeus jest bogiem, posejdon jest bogiem. Dla ludzi wtedy Zeus, Hera, Posejdon, Hades byli tak samo ważni, jak dla was teraz jest Jezus, Allah itd.
I wy teraz śmiejecie się ze starożytnych, że wierzyli w tych wymyślonych bogów, a za 100 lat będą się śmiać z was, że wierzycie w zmartwychstanie, niepokalane poczęcie i inne takie bajeczki. Wierzycie dlatego, że w szkołach robi się wam pranie mózgów. Nie było czegoś takiego, jak zmartwychwstanie, niepokalane poczęcie kościół zatwierdził dopiero w XIX wieku i motyw niepokalanego poczęcia pojawiał się w wielu religiach w starożytności. Oczywiście nigdy coś takiego się nie zdarzyło.
Wielkanoc pochodzi od pogańskich zwyczajów. Na lekcjach religii wpaja się dzieciom, że jak nie pójdziesz w Wielkanoc do kościoła, to grzech śmiertelny i idziesz do piekła. Powiedz to 3 miliardom chińczyków i hindusów, którzy nie wiedzą, co to jest Wielkanoc, co to jest Jezus itd. Czy oni wszyscy idą do piekła?
Religia była potrzebna na pewnym etapie ewolucji, aby trzymać ludzi w ryzach, ale dziś w dobie powszechnej edukacji i dostępu do wiedzy już nie jest potrzebna.
Wszelkie święta jakie obchodzimy w Polsce, to święta które w mniejszym lub większym stopniu zostały zaadaptowane z poprzednich religii. Ogólnie w dzisiejszych czasach religia już powoli traci rację bytu. Boże Narodzenie to jest jeden wielki produkt marketingowy do napędzania sprzedaży.
Tak jak już wyżej wspomnieli inni przedmówcy, święta takie jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie zastąpiły święta pogańskie. Były one tak głęboko zakorzenione w tradycji, że mimo iż ludzie w dawnych czasach wyznawali chrześcijańskiego boga, to nadal czcili też swoich rodzimych bogów i obchodzili związane z nimi święta. Dlatego kościół postanowił skorzystać z tych obrzędów i dat i nadać im bardziej chrześcijański wydźwięk, w ten sposób wykorzenili dawne tradycje, choć pamięć o nich przetrwała.
Wielkanoc związana była z przesileniem wiosennym, nawiązuje ono do bogini Eastry, dlatego właśnie mówi się jeszcze Easter na to święto, przynajmniej po angielsku. Słowianie wówczas czcili Jaryłę, boga płodności. A z kolei Żydzi mieli Paschę, która była świętem związanym z wyzwoleniem ich spod egipskiej niewoli.
Z tego co się orientuję to tak, Wielkanoc początkowo była świętem pogańskim, a raczej Wielkanoc to mix zwyczajów pogańskich. Coś tam pozmieniali i już jest. Tak samo np. Noc Świętojańska. Wiele świąt kiedyś było pogańskich.
Istnieje wiele dyskusji na temat tego, czy Wielkanoc jest świętem pogańskim czy nie. Niektórzy twierdzą, że święto to ma swoje korzenie w pogańskich obchodach wiosny i płodności, podczas gdy inni twierdzą, że Wielkanoc jest świętem chrześcijańskim, które istnieje od wczesnych dni kościoła. Wszelkie dowody i zapiski historyczne wskazują na to, że Kościół przyswoił sobie to święto, aby dostosować się do lokalnych tradycji.
Chodziło o kasę i władzę nad ludźmi, nie jakieś historyjki. Historyjki można dopasować. Od czasów biblii mnóstwo się zmieniło.
Niepokalane poczęcie uznali dopiero około XVIII wieku.
Wielkanoc to święto obchodzone od wieków, a jego początki są zarówno chrześcijańskie, jak i pogańskie.
Chrześcijańska tradycja Wielkanocy celebruje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, podczas gdy pogańska tradycja czci boginię Eastre. Zarówno chrześcijanie, jak i poganie mają tradycje związane z dekorowaniem jajek, koszyczków wielkanocnych i dawaniem prezentów dzieciom, ale dla każdej grupy święto to ma inne znaczenie.
Chrześcijanie wierzą, że Jezus powstał z martwych trzeciego dnia po ukrzyżowaniu, a Wielkanoc to czas świętowania jego zwycięstwa nad śmiercią.
Dla pogan Eastre była boginią wiosny i płodności, a Wielkanoc to czas świętowania odnowy życia. Uważa się, że wiele tradycji związanych z Wielkanocą, takich jak dekorowanie jaj i dawanie prezentów, wywodzi się z pogańskich obchodów święta Eastre.