Czy Wielkanoc w Niemczech obchodzi się jak w Polsce?
Czy w Niemczech Wielkanoc jest obchodzona tak samo, jak obchodzi się w Polsce? Czyli niedziela i poniedziałek jest święto i wolne? Czy tam też chodzi się z koszykiem do kościoła?
7 Odpowiedzi
W czasie Wielkiejnocy w Niemczech nie zobaczymy kilku popularnych zwyczajów jak w Polsce.W Niemczech nie ma zwyczaju dzielenia się jajkiem podczas składania życzeń, nie oblewa się także nikogo wodą w lany poniedziałek. W Niemczech bardzo popularne jest ukrywanie upominków w ogrodzie lub domu dla dzieci.Niemcy zaczynają świętować już w Wielki piątek jest to dzień wolny.W Wielką sobotę święci się ogień.W Wielki poniedziałek spotkania rodzinne.
Dzielenie się jajkiem w Wielkanoc? A gdzie w Polsce jest taki zwyczaj, bo ja pierwsze słyszę 😀
Ale po za tym u Niemców jest Wielkanoc tak samo jak w Polsce, tylko chyba nie latają z koszyczkami do kościoła tak jak my.
Niemcy też obchodzą Wielkanoc, tak samo jak obchodzi się w Polsce, ale tam ludzie są mniej religijni (i jest więcej ateistów – im większy progres gospodarczy, tym bardziej inteligentne i wykształcone społeczeństwo). Są tam jakieś zwyczaje, ale ludzie to robią bardziej, bo to tradycja, niż z jakichś religijnych przekonań. Wolne mają już od piątku, ale chyba w poniedziałek już idą do pracy, jeśli się nie mylę.
Tak, w Niemczech też jest Wielkanoc i wszystko co się z nią wiąże. Tam, gdzie jest sporo katolików to będzie to i inne święta w tym samym terminie co w Polsce.
W Niemczech nie ma lanego poniedziałku. Nie znają tam czegoś takiego jak śmigus dyngus, nie leją się wodą. Jak dla mnie to też jest porąbany zwyczaj.
W Niemczech świętem jest tylko niedziela wielkanocna tak samo jak w Polsce.
Wielkanoc w Niemczech i Polsce ma kilka wspólnych tradycji, ale także różnice. W Niemczech popularne są drzewka wielkanocne (Osterbaum) ozdobione kolorowymi jajkami, podczas gdy w Polsce tradycyjne są pisanki – ręcznie malowane lub zdobione jajka.
W obu krajach obchodzi się Niedzielę Wielkanocną z rodziną, a jajka wielkanocne mają szczególne znaczenie.
Jednakże, Polska ma unikalne tradycje, takie jak uroczyste procesje z symbolicznymi zastępstwami palm w Niedzielę Palmową i Lany Poniedziałek (Śmigus-Dyngus), kiedy ludzie polewają się wodą jako wyraz sympatii.
Niemcy mają własne tradycje wielkanocne, takie jak wspomniane drzewka wielkanocne oraz poszukiwanie czekoladowych jajek ukrytych przez „Osterhase” (wielkanocnego zająca).
Podsumowując, choć Wielkanoc w Niemczech i Polsce ma pewne podobieństwa, oba kraje mają swoje unikatowe tradycje, które odróżniają ich świętowania.
„nie ma zwyczaju dzielenia się jajkiem” – od kiedy w Polsce jest jakiś zwyczaj dzielenia się jajkiem?