Jakie minerały występują w Polsce?
Jakie minerały można znaleźć w Polsce? Jakie minerały występują w Polsce? I jakie występują w mniejszych ilościach, a jakie minerały w większych ilościach?
6 Odpowiedzi
Na pewno w Polsce masz węgiel w Polsce. Ale to obecnie jest nasza tragedia narodowa. Zaczadzimy się niedługo.
W Polsce występują: fluoryt, magnezyt, chalcedon, kwarc (najpopularniejszy minerał), krzemień, kalcyt, gips, piryt, dolomit, halit.
Najpopularniejsze minerały występujące w naszym kraju to sól w Wieliczce i węgiel na śląsku. Polska słynie z węgla przecież 🙂
Właśnie przez ten węgiel i głupio prowadzoną politykę energetyczną jesteśmy bardzo zacofani jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Jak wyjeżdżamy do innych krajów i widzimy panele słoneczne albo witraki to kopara opada w dół, że można tak aktywnie wykorzystywać odnawalne źródła.
Szwecja ma na tę chwilę około 60-70% energii z odnawialnych źródeł energii i ich celem jest 100%. Chyba oglądasz za dużo TVP. Lepiej nie włączać tego kanału. Jeśli lubisz powieści fantasy, polecam Władcę pierścieni, w tej książce jest więcej prawdy, niż w TVP obecnie. Sporo kłamstw jest też na portalach typu Do Rzeczy czy w Sieci, to są odnogi PiSu.
Polska jest domem dla wielu minerałów, w tym węgla, miedzi, ołowiu, cynku, żelaza i soli. Minerały te występują w różnych częściach kraju, przy czym najobficiej występuje węgiel. Polska posiada również duże złoża węgla brunatnego, który jest rodzajem węgla wykorzystywanym w elektrowniach.
A co do używania węgla przez Szwecję, może i używają, ale w małych ilościach i stale to redukuję. Poniżej wykres z Polsko-Szwedzkiej Izby gospodarczej z 2012 roku.
Polska będzie na takim samym poziomie lub niższym, bo PiS zakazał wiatraków w 2016 roku, gdyż członkowie partii nie zarabiali na tym. A oni nie patrzą na dobro kraju, tylko na własne kieszenie. Teraz mieli nóż na karku i pozwolili na wiatraki, ale długo to potrwa, zanim będzie ich więcej.
W Szwecji na pewno już jest tego więcej, w całej UE też. W większości Europy przez ostatnie lata inwestowano w odnawialne źródła energii.
Polska to kraj położony w Europie Środkowej, znany z bogatych złóż wysokiej jakości węgla, miedzi, cynku, ołowiu, srebra, a nawet złota. W rzeczywistości Polska posiada 14. największą na świecie rezerwę złota. Niektóre z najbardziej znanych kopalni w Polsce to Zagłębie Śląsko-Łódzkie, Dolnośląskie Zagłębie Węglowe, Sudety i Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.
Jakby Polska leżała na Saharze, to jedna elektrownia słoneczna ogonilaby cały kraj… A że większość roku pada i pochmurno, to jaka jest wydajność? Pomijam, że gdy temperatura spada poniżej 10 stopni, to wiertaloty dają tyle energii co dynamo w rowerze. Szwedzi to przerobili teraz: kupują węglowa energię od Polaków.