Co to jest homologacja?
Na czym polega homologacja? Ma to związek z wykorzystaniem samochodu w działalności gospodarczej, ale o co dokładnie w tym chodzi?
5 Odpowiedzi
Najkrócej jak można to określić ->
Homologacja jest to wykaz warunków technicznych jakie powinien spełniac pojazd lub grupa pojazdów aby mogły zostac zarejestrowane i dopuszczone do ruchu drogowego.
Homologacja to są warunki techniczne określone dla jednego pojazdu lub grupy, które dopuszczają do zarejestrowania. Inaczej pojazd nie może zostać dopuszczony do ruchu drogowego.
W uproszczeniu homologacją nazywamy spełnienie pewnych norm technicznych, które pozwalają użytkować dany przedmiot/pojazd.
Gdy nie ma homologacji, to za wszelkie uszkodzenia i szkody odpowiada użytkownik. Bada się układ hamulcowy, emisję spalin, hałas i jakieś inne rzeczy i wtedy samochód ma zrobioną homologację.
Tylko uprawnione jednostki techniczne mogą robić homologacje. Przy wyrabianiu homologacji jest też sprawdzone, czy producent produkuje też inne auta tego typu, czy to jest odpowiednia seria powtarzalna i tak dalej.
Potocznie pojęcia homologacja używamy w kontekście pojazdów, czyli w tym kontekście, o który pytasz.
Polega ona na tym, że sprawdza się zgodność pojazdu z aktualnymi wymogami prawa. Tylko nowy pojazd podlega homologacji, przed rejestracją. Występują o nią producent lub przedstawiciel.
Od 2007 roku funkcjonuje w Europie homologacja europejska. Obejmuje ona pojazdy kategorii M, N oraz O – osobówki, ciężarówki i przyczepy.
Gdy homologacja jest w jednym kraju, uznawana jest w całej UE. Homologacja jest obowiązkowa dla takich aut. Określa to dyrektywa 2007/46/WE.