Tachykardia – czy jest groźna? Jak ją rozpoznać?
Tachykardia dzieje się wtedy, gdy serce za bardzo przyspiesza? Od czego to się robi? Czy to jest bardzo groźne dla zdrowia?
11 Odpowiedzi
Tachykardia może objawiać się na różne sposoby, poniżej lista:
szybkie, nierówne bicie serca
palpitacje serca, przeskakiwanie rytmu
szybki płytki oddech
duszności
osłabienie,
zawroty głowy
omdlenie lub całkowita utrata przytomności
ból w klatce piersiowej w okolicach mostka
uczucie strachu,
zimne poty
Jeśli tachykardię rozpozna się odpowiednio wcześnie i podejmie odpowiednie środki, nie powinno być problemu. Ale jak będzie ignorowana, można dostać udaru lub nawet umrzeć.
Więc jeśli podejrzewasz, że masz tachykardię, lepiej udać się do lekarza.
Przyczyn tachykardii może być mnóstwo:
niedotlenienie mięśnia serca (niewydolność serca, choroba wieńcowa)
wady strukturalne serca (np. dodatkowe drogi przewodzenia, niedomagania zastawek)
przerost mięśnia serca (czyli tzw. kardiomiopatia)
nadciśnienie tętnicze
zawał serca w przeszłości (blizny pozawałowe)
naturalny proces starzenia, który powoduje zmiany degeneracyjne
inne czynniki np. używki, działanie niektórych leków, choroby tarczycy, zaburzenia elektrolitowe
Mój wujek miał kiedyś tachykardię, tak słyszałam, ale nie wiem z jakiego powodu i jak długo to trwało, cierpiał też na nadciśnienie, może miało to z tym związek. Ale jest zdrowy i normalnie funkcjonuje, więc nic poważnego ta tachykardia mu nie zrobiła.
Czy tachykardia jest groźna? – O ile się odpowiednio na nią zareaguje i wykryje. Można się całkowicie z tego wyleczyć. Wszystkie dolegliwości związane z sercem powinny być w miarę szybko leczone i nie ignorowane.
Wszelkie problemy z sercem nie powinny być ignorowane, również tachykardia. Są odpowiednie sposoby leczenia, ponadto gdy pojawia się tachykardia czy bradykardia, serce mówi, że z organizmem coś jest nie tak, szczególnie gdy pojawia się u ludzi w młodym wieku.
Czasami po zabiegu w szpitalu może wystąpić tachykardia lub bradykardia. Czasem to niegroźne, czasem może mieć tragiczne skutki.
Gdy ma się tachykardię, można to wyczuć – poprzez walenie serca. Może to trwać chwilkę, a może trwać bardzo długo. Jak trwa dłużej, trzeba jechać na pierwszą pomoc.
Każdy problem z sercem trzeba traktować jako groźny i nie ignorować tylko zbadać się i słuchać zaleceń lekarza. Pacjenci sercowo, którzy nie słuchają zaleceń, częściej mają poważne problemy.
Tachykardia może nie być niczym groźnym, a może też być objawem bardzo poważnego schorzenie. Należy iść do lekarza i lekarz ten powinien podjąć odpowiednie decyzje dotyczące badań i ewentualnie leczenia.
Wszystko zależy od przyczyny tachykardii. Czasem nie ma powodu do obaw, a czasem jest to bardzo poważne i trzeba potraktować sprawę śmiertelnie poważnie.
Tachykardia to stan, w którym tętno jest nienormalnie wysokie. Podczas gdy tętno wynoszące 100 uderzeń na minutę (bpm) jest uważane za normalne, tachykardia jest definiowana jako tętno przekraczające 100 bpm. Podczas gdy tachykardia może być łagodna i nie powodować żadnych objawów, może być również objawem poważniejszego schorzenia podstawowego. W niektórych przypadkach, tachykardia może prowadzić do zatrzymania akcji serca.
Istnieje kilka różnych rodzajów tachykardii, z których każdy ma swój własny zestaw przyczyn i objawów. Najczęstszym rodzajem częstoskurczu jest częstoskurcz nadkomorowy (SVT), który wpływa na układ elektryczny serca. SVT może być spowodowany przez różne warunki, w tym choroby serca, zaburzenia równowagi elektrolitowej i niektórych leków. SVT może być również wywołany przez stres, kofeinę lub alkohol.
Objawy tachykardii mogą obejmować światłowstręt, duszności, ból w klatce piersiowej i zawroty głowy. Tachykardia może również prowadzić do omdlenia. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Tachykardia może być często zdiagnozowane z badania fizycznego i historii medycznej. Elektrokardiogram (EKG) może być również stosowany do diagnozowania tachykardii. Leczenie tachykardii zależy od podstawowej przyczyny. W niektórych przypadkach, nie jest konieczne leczenie.
W innych przypadkach, leki mogą być przepisane w celu spowolnienia rytmu serca lub zapobiec tachykardii od wystąpienia. W ciężkich przypadkach, rozrusznik serca może być konieczne.
Przy tachykardii serce bije szybciej niż normalnie. Choć nie zawsze jest to niebezpieczne, może być oznaką ukrytego problemu zdrowotnego. Rozpoznanie tachykardii może być trudne, ponieważ objawy różnią się w zależności od osoby.
Jednak wspólne objawy obejmują ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy i nieregularne bicie serca. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej, ponieważ tachykardia może być oznaką bardziej poważnego stanu.
Tachykardia może czasem zagrażać życiu. Z sercem nie ma żartów.