Czy czytanie książek rozwija wyobraźnię?
Czy czytacie książki? Jeśli tak, to jakie książki czytacie i jak często pozwalacie sobie na czytanie? Czy czytanie rozwija wyobraźnię? Czy wyobrażacie sobie życie bez czytania książek?
6 Odpowiedzi
Nie ma lepszego sposobu na rozwijanie wyobraźni niż czytanie książek. Zmusza nas to do wyobrażenia sobie sytuacja, którą przeżywają bohaterowie. Każdy zobaczy co innego.
Rzadko czytam książki i jestem w stanie wyobrazić sobie życie bez czytania. Najczęściej przeglądam albumy o modzie, architekturze, które kolekcjonuję. Czytanie jak najbardziej rozwija wyobraźnię.
W trakcie dłuższego czytania aktywują się nowe połączenia nerwowe w mózgu więc jest ono bardzo korzystne i dlatego mówi się, że ludzie, którzy czytaja książki lepiej myślą. I ogólnie, oczywiście zależy jaki rodzaj książek się wybiera, ale dzięki temu ćwiczy się najważniejsze partie mózgu.
Tak, czytanie książek wpływa korzystnie na mózg, nie tylko pod względem rozwijania wyobraźni. Dzięki czytaniu poprawia się również umiejętność pisania. Może także mieć to wpływ na lepszy i ładniejszy sposób wypowiadania się.
Czytanie książek nie tylko niesamowicie rozwija wyobraźnię, ale też empatię.
Empatia to umiejętność zrozumienia uczuć, emocji i doświadczeń drugiego człowieka.
Gdy czytasz książkę o przygodach jakiegoś bohatera, jego przeżyciach, emocjach – na twój mózg działa to tak, jak byś sam tego wszystkiego doświadczał i przeżywał. Udowodnione to jest naukowo.
Dlatego ludzie czytający książki zazwyczaj są po prostu znacznie bardziej społecznie i intelektualnie rozwinięci od tych ludzi, którzy nie czytają.
Osoby takie są też mniej podatne na manipulację. Nie spotkasz żadnego regularnego czytelnika książek, który nabrałby się na to, co jest wyświetlane w TVP. Aby nabrać się na tę całą propagandę i w ogóle oglądać ten kanał, trzeba być naprawdę ograniczonym.
Dzięki umiejętności czytania i pisania tak rozwinęła się nasza cywilizacja. To nas właśnie różni od zwierząt – pismo i czytanie. Czy warto czytać książki? Jeśli chcesz się uważać za w pełni wartościowego człowieka – warto.