Czy Europa to najmniejszy kontynent świata?
Czy Europa jest najmniejszym kontynentem na świecie? Czy też jest jeszcze mniejszy kontynent? A jeśli jest jeszcze mniejszy, to który? Europa jest która pod względem wielkości?
5 Odpowiedzi
Europa to nie jest najmniejszy kontynent. Najmniejszy kontynent to Australia.
Europa ma powierzchnię mniej więcej 10,5 mln km2 i leży wraz Azją na półkuli północnej i wschodniej. Zachodnie krańce Europy sięgają półkuli zachodniej.
Australia z kolei ma powierzchnię 7,5 mln km2.
A z Oceanią 8.5 mln km2. Ogólnie Australia i Oceania to duży obszar, ale większość to woda. Wysepki są bardzo malutkie, jak miasta w Europie. Tylko oczywiście mniej zaludnione.
Szkoda że tak daleko tam jest, to są naprawdę przepiękne obszary, popatrzcie sobie na zdjęcia, albo na Google Earth.
Wielkość kontynentów na świecie jest następująca, od największego do najmniejszego, podaję też obszar w kilometrach kwadratowych:
- Azja – 44,6 mln km2.
- Afryka – 30 mln km2.
- Ameryka północna – 24 mln km2.
- Ameryka Południowa – 24 mln km2
- Antarktyda (biegun południowy) – 13 mln km2
- Europa – 10,5 mln km2
- Australia i Oceania – 8,5 mln km2
Azję i Europe czasem nazywamy Eurazją, bo to tak naprawdę jeden wielki obszar ziemi. Podział się wziął ze względów politycznych i kulturowych.
Australia jest mniejsza od Europy. Największa oczywiście jest Azja. Wyżej Pawel przedstawił je w kolejności z obszarem.
Najmniejszym kontynentem świata jest Australia o powierzchni 7,5 mln km2 bez przybrzeżnych wysp, a z całą Oceanią – 8,5 mln km2.
Jeśli chodzi o Europę znajdujemy się na przedostatnim miejscu z powierzchnia 10,5 mln km2.
Nie, Europa nie jest najmniejszym kontynentem świata. Najmniejszym kontynentem pod względem powierzchni lądowej jest Australia, która zajmuje około 7,692,024 km². Europa jest co prawda jednym z mniejszych kontynentów, ale jest większa od Australii, zajmując około 10,180,000 km².
Europa często jest mylnie postrzegana jako bardzo mała ze względu na jej niewielkie rozmiary w porównaniu z największymi kontynentami, takimi jak Azja, Afryka czy Ameryka Północna, ale w rzeczywistości zajmuje szóstą pozycję pod względem wielkości spośród siedmiu kontynentów.