Co w ciąży na zgagę? Jak leczyć zgagę w ciąży
Jak sobie radzicie ze zgagą w ciąży? Czy są jakieś bezpieczne dla dziecka metody leczenia zgagi? Czy można brać tabletki na zgagę, gdy jestem w ciąży? Czy nie za bardzo?
11 Odpowiedzi
Aby ograniczyć zgagę w ciąży, najlepiej jeść mniej słodyczy lub wcale nie jeść słodyczy, jadać mniejsze posiłki oraz ograniczyć tłuste potrawy (ale oczywiście nie rezygnować całkiem).
Po jedzeniu lepiej odpoczywać na siedząco, nie leżąco, wtedy pokarm może się dalej przemieszczać, w przeciwnym razie może wracać do przełyku i to może powodować zgagę.
Jeśli mamy zgagę w ciąży i chcemy ją jakoś złagodzić, można spróbować kilka domowych sposobów, np. szklanka ciepłego mleka, ale niskotłuszczowego (max 1.5%).
Woda z octem jabłkowym i miodem to dobry sposób na zgagę.
Można też spożyć garść migdałów. Dzięki ich zasadowemu odczynowi neutralizują kwas w żołądku.
Przez 7 dni raz dziennie pić łyżeczkę siemienia lnianego w połowie szklanki wody, parzyć we wrzącej wodzie.
Jeśli domowe sposoby na zgagę w ciąży nie pomagają, można brać leki, ale trzeba zapytać lekarza lub farmaceuty, czy dany lek można zażywać bezpiecznie w ciąży.
Jeśli jesteś w ciąży i masz zgagę, lepiej starać się unikać tabletek, ale nie są one zakazane.
Można spróbować migdały, migdały neutralizują kwas w żołądku. Woda z miodem czy octem także może pomóc.
Staraj się przede wszystkim prowadzić zdrową dietę, aby nie wywoływać zgagi w pierwszej kolejności.
Jak moja żona miała w ciąży zgagę, to jadła migdały albo piła wodę z octem jabłkowym. I staraj się nie kłaść, jak zjesz, tylko posiedź, albo w pozycji półleżącej. Wtedy mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz mieć zgagę. I nie dotyczy to tylko kobiet w ciąży, ale ogólnie jak ktoś ma zgagę.
W ciąży najbezpieczniej jest zapobiegać zgadze, niż ją leczyć. Jak masz tendencję do zgagi w ciązy, staraj się jeść lekkie posiłki i nieduże porcje. Można jeść częściej, ale lżej i mniej naraz.
I nie kłaść się na płasko po jedzeniu, bo wtedy jedzenie może nie mieć możliwości zejścia z żołądka.
Dozwolone w ciąży jest siemię lniane, więc to możesz też pić od czasu do czasu.
Ja jak byłam w ciąży to raz zdarzyło mi się mieć zgagę przez to, że czegoś tam za dużo zjadłam czy wypiłam. Trzeba się miarkować w piciu i jedzeniu w ciąży. Lepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje, nie rozpychać żołądka. Dodatkowo starajcie się unikać dużej ilości szkodliwych substancji, np. dużych ilości cukru naraz.
Woda z miodem pomaga złagodzić zgagę. Niektóre tabletki też można brać w ciąży na zgagę, ale trzeba skonsultować taką decyzję z lekarzem.
Na zgagę w ciąży może pomóc ocet jabłkowy i woda. Część leków na zgagę jest zabroniona w ciąży, ale nie wszystkie – większość można brać.
Niektórzy piszą, że najlepiej zapobiegać, ale w ciąży nie zawsze da się zapobiec zgadze, to nie takie prosta. Zgaga przychodzi i tyle.
Jeśli chcecie szukać leków na zgagę w ciąży, to szukajcie takich, które w składzie mają substancje zobojętniające działanie kwasów żołądkowych, czyli węglan wapnia i węglan magnezu. One wiążą kwas solny w żołądku i go neutralizują, co eliminuje zgagę.
Gdy dojdzie do cofnięcia się treści żołądka, nie będzie piekło w przełyku. Do niektórych preparatów zobojętniających bywają dodawane alginiany, które dodatkowo działają osłonowo. Gdy alginian już dotrze do żołądka, utworzy specjalny żel, który uniesie się na powierzchni zjedzonego pokarmu, tworząc przy tym barierę między żołądkiem, a przełykiem.
Pokarm wtedy nawet nie będzie się cofać. Alginian wspomaga też regenerację nabłonka, podrażnionego w wyniku zgagi. Leki te są bezpieczne w ciąży.
Leki na zgagę w ciąży można zażywać w różnorakich formach – tabletki rozgryzane, tabletki do ssania, saszetki ze specjalnym żelem.
Przykładowe leki na zgagę dopuszczone w ciąży to: Alusal, Rennie, Gaviscon, Alumag (brzmi jak coś od alufelg 🙂 ).
Ja w ciąży na zgagę brałam Refluxin, a moja siostra, która teraz jest w ciąży, bierze bodajże Gastrotuss, jeśli dobrze pamiętam nazwę. Ciężko to zapamiętać, a co dopiero napisać z głowy. Refluxin pomagał mi. Lekarz mi powiedział, że mogę brać.
Ale przed braniem jakichkolwiek leków na zgagę lepiej chociaż zamienić słowo z farmaceutą lub lekarzem.
Przede wszystkim nie dajcie sobie wmówić, że w ciąży trzeba jeść za dwoje, bo tak nie jest. Dlaczego większość kobiet znacząco przybiera na wadze w ciąży? Bo nie jest tak, jak powinna. I złe jedzenie prowadzi nie tylko do otyłości, ale i do zgagi.
Jeść umiarkowane porcje, nie obżerać się. Jak będzie głodne znowu, to zjedzcie znowu umiarkowanie. I nie jeść dużo bardzo tłustych rzeczy. I nie przeginać ze słodyczami – wmawianie sobie, że wasze dziecko woła słodyczy, to absurd nad absurdami.
Najlepiej zapytać ginekologa co najbezpieczniej brać na zgagę w ciąży. Moja siostra jak była w ciąży to mogła swojego ginekologa pytać przez sms-y jak miała jakieś „rozterki”.
Woda cytrynowa wzmaga trawienie więc może trochę napić się przed jedzeniem aby zapobiec.
hmmm każdemu pomaga co innego na zgagę w ciąży, ja stosowałam napary z imbiru, piłam sodę oczyszczoną i ogólnie zmieniłam dietę 😉