Jak daleko jest burza? Jak wyliczyć odległość burzy?
W jaki sposób można obliczyć, jak daleko znajduje się burza? Jest na to jakiś jednoznaczny sposób? W jaki sposób wyliczyć odległość burzy od miejsca, w którym się znajdujemy?
8 Odpowiedzi
Aby sprawdzić, jak daleko jest burza, trzeba znać prędkość dźwięku i to jest cała magia.
Prędkość dźwięku wynosi 340 metrów na sekundę.
W związku z tym musisz obserwować, w jakim czasie od błyśnięcia błyskawicy dociera do Ciebie grzmot.
Jeśli grzmot dociera np. po 10 sekundach, oznacza to że burza jest od Ciebie ok 3 km i 400 metrów (340 x 10 = 3400 – 340 metrów razy 10 sekund).
Jeśli grzmot pojawi się w 3 sekundy od błyśnięcia, burza jest około kilometr od Ciebie – 340 x 3 = 1020 metrów.
Swoją odległość od burzy możesz wyliczyć czystą matematyką. Jak zobaczysz błysk i hałas dojdzie do Ciebie po 2 sekundach, jesteś około 700 metrów od burzy. Po 4 sekundach – około 1400 metrów od burzy itd. Powyżej pokazano dokładne wyliczenia i są one prawdziwe. Z dokładnością do 200 metrów można wyliczyć burzę, jeśli dobrze sobie w głowie policzysz sekundy.
Możesz rozpoznać po dźwięku i błysku. Musisz patrzeć jak błyska. Każda sekunda opóźnienia dźwięku w stosunku do błysku to około 350 m, czyli 1/3 kilometra. W ten sposób można rozpoznać, jak daleko jest burza.
Na szczęście okres burz w tym roku już mamy za sobą, ale trzeba przyznać, że czasami było bardzo intensywnie. To było gorące lato.
Tak jak wyżej napisano, aby wyliczyć, jak daleko jest burza, trzeba znać prędkość dźwięku. Prędkość dźwięku to 340 m na sekundę. Więc jak zabłyśnie, a zagrzmi po 1 sekundzie, burza jest 340 m od was (czyli niebezpiecznie blisko). Na szczęście często zbiorniki wodne ściągają centrum burzy i najwięcej piorunów. A w miastach są odpowiednie zabezpieczenia.
Gorzej, jak ktoś mieszka na odludziu, wtedy pamiętajcie, aby podczas burzy wyłączyć telefon lub włączyć tryb samolotowy.
W tym roku burze są dość dziwne. Grzmoty prawie cały czas. Grad dzisiaj spadł u mnie taki, jak płatki śniadaniowe. Dźwięk wędruje około 350 m / s, więc jak od błysku do grzmotu jest 3 sekundy, to około kilometr od Ciebie jest burza. Czyli bardzo blisko.
Ostatnio był u mnie hydraulik, naprawiał mi coś i mówił, że jemu ostatnio w czasie burzy spaliło nową lodówkę. Lodówka miała może pół roku, kosztowała ponad 2 tys. Współczuję gościowi. I na gwarancję oczywiście nie przyjęli.
Mojego kolegę kiedyś podobno poraził piorun, ale wyszedł z tego cało. Nie wiem, czy to prawdziwa historia i czy jest to możliwe, ale opowiedział dość szczegółowo. Piorun nie uderzył w niego bezpośrednio, tylko w jakiś obiekt i od tego obiektu poszło na niego.
Tak jak napisano powyżej to jest kwestia czasu w jakim dotrze do ciebie grzmot. Dźwięk leci około 300 m na sekundę. Więc musisz sobie wyliczyć czas błyskawicy od czasu wystąpienia grzmotu po uderzeniu danej błyskawicy.
Chmury, które znajdują się daleko na horyzoncie, są około 30 km od ciebie. Może nawet dalej, około 40, w zależności od ułożenia terenu. Więc jak znasz prędkość wiatru, też sobie wyliczysz w jakim czasie dotrze burza. Jeśli chmury są 40 km od ciebie, a wiatr wieje 40 km / h, to burza będzie u ciebie za godzinę. O ile chmury podążają w twoim kierunku.
W tym roku te burze robią się bardzo gwałtownie. Nagle ni stąd ni z owąd chmury i już burza. Wydaje mi się, że dawniej to wszystko działo się wolniej.