Dysplazja stawów biodrowych u owczarków – jak leczyć? Jak zapobiegać?
Czy można jakoś zapobiec rozwojowi choroby u owczarków niemieckich, jaką jest dysplazja stawów biodrowych? A jeśli już pies ma tę chorobę, to jak leczyć?
7 Odpowiedzi
Jak twój pies ma dysplazję stawów biodrowych, leczenie jest tylko operacyjne.
Ale można temu zapobiec.
Trzeba kupować psy ze sprawdzonych hodowli.
Nie forsować psa, niech ma tyle ruchu, ile sam potrzebuje, nic ponadto.
Odpowiednie żywienie psa też jest istotne, ważne szczególnie jest, aby dieta w wieku szczenięcym była odpowiednio niskokaloryczna, aby szczenię było chude. Wtedy zmniejsza się ryzyko dysplazji o 25%.
Objawami dysplazji jest charakterystyczne chodzenie psa, falowanie tyłkiem, pies może też kuleć, popiskiwać, szybciej się męczyć.
To często pojawiająca się dysfunkcja, najczęściej spotykałam się do tej pory z dysplazją u owczarków niemieckich. Podobno ta rasa jest szczególnie narażona na ten dyskomfort.
Ale nawet kupienie psa ze sprawdzonej hodowli czasem nie rozwiąże tego problemu. Jest to też sprawa genetyczna więc nie zawsze można poprzez wybranie dobrej hodowli uniknąć dysplazji.
Po pierwsze wybieraj psy tylko z hodowli, które są sprawdzone i przebadane pod kątem zachorowalności na dysplazję. Może to uchronić twojego psa przed wieloma chorobami i zaniedbaniami ze strony pseuduchów (którzy nie tylko karmią zwierzęta złej jakości jedzeniem, mają w nosie czy to chów wsobny, nie chodzą do weta z nimi i często nie mają szczepień, nawet nie dają często książeczki zdrowia). Hodowcy, którzy zajmują się tym na poważnie, będą wiedzieli także więcej na temat ewentualnych chorób genetycznych, bo oni w przeciwieństwie do pseuduchów chodzą do weterynarza i monitorują stan zdrowia zarówno rodziców, jak i szczeniaków.
Unikaj zakupu psa w hodowli, gdzie wystąpiła dysplazja. Bowiem 10% psów choruje na nią z powodu wad genetycznych. 90% przyczyn to te związane ze złym żywieniem jak również wysiłkiem fizycznym.
Dawaj psu odpowiedni pokarm, nie marketowe karmy, które mają polepszacze smaku, uzależniacze, niską zawartość mięsa i to haniebnej jakości. Wybieraj tylko te produkty, które rzeczywiście mają wysoką jakość. Gotowane jedzenie jak również karmy marketowe mają za małą zawartość glukozaminy i chondroityny, dlatego szczeniak powinien jadać najlepszej jakości posiłki, albo suplementy. Należy tu zwrócić uwagę, że niestety suplementy w Polsce mają słabą przyswajalność i szybko się metabolizują. Dlatego kupuj suplementy tylko takie, w których Glukozamina jest naturalna, a nie syntetyczna. Zwróć uwagę, czy jest tam chlorowodorek glukozaminy.
Skonsultuj podawanie posiłków z dietetykami, a nie weterynarzami. Na studiach weterynaryjnych nie mają dietetyki, albo jak już jest to drobna wzmianka. W większości wetom zależy na sprzedaniu karmy od firmy, która ma z nimi podpisaną umowę.
Jak pies jeszcze rośnie, powinien dostawać tyle jedzenia ile potrzebuje (nie może być niedożywiony) i ile da radę zjeść. Jednakże jak już będzie dorosły, dbaj żeby nie był otyły i nie miał nadwagi, bo to z pewnością obciąży jego stawy. Korzystaj z podpowiedzi zgodnie z wzorcem rasy. Unikaj treningów gdzie będzie musiał wysoko skakać za czymś, albo przez coś, żeby nie obciążać jego stawów. Nie pozwól psu na zabawę z psami, które są wagowo dużo cięższe od twojego szczeniaka, bo w trakcie zabawy psy na siebie skaczą, a cięższy pies może spowodować uszkodzenie stawów biodrowych jak również spowodować stany zapalne, a to przełoży się na zachorowanie na dysplazję.
Jeśli masz jak, to staraj się żeby pies nie chodził po schodach, albo jak już musi to żeby to robił rzadko. Jak się daje korzystaj z nim z wind. Zwłaszcza jak jest szczeniakiem, to jeśli mieszkasz w bloku znoś go na rękach na dół. Ja tak robiłam ze swoim, a też był spory.
Jeśli już ta dysplazja się pojawiła, to znajdź dobrego weterynarza i zostaw to w jego rękach.
Jeśli wozisz twojego psa czasem samochodem, możesz mu kupić podest aby nie musiał wskakiwać, co powoduje obciążenie stawów.
Dysplazja stawów biodrowych to schorzenie, które może powodować ból i ograniczenie ruchomości stawu biodrowego. Jest to problem, który dotyka wielu owczarków i jest dziedziczny.
Dysplazja stawów biodrowych może być leczona za pomocą operacji, która ma na celu usunięcie chorych tkanek i wszczepienie nowych, zdrowych tkanek. Zabieg ten jest jednak bardzo kosztowny i nie gwarantuje pełnej skuteczności.
Aby zapobiegać dysplazji stawów biodrowych, należy regularnie badać swojego psa i kontrolować jego dietę. Owczarki powinny spożywać dużo białka, aby utrzymać zdrowe stawy.
Należy także unikać nadmiernej aktywności fizycznej, która może prowadzić do uszkodzenia stawów.
Dysplazja stawów biodrowych to choroba, która może dotknąć każdego owczarka. Jest to schorzenie, które powoduje nieprawidłowe wykształcenie się stawów biodrowych, a także ich nieprawidłowe funkcjonowanie.
W wyniku tego dochodzi do bólu i ograniczenia ruchomości stawów. Dysplazja stawów biodrowych jest chorobą, której leczenie może być trudne i czasochłonne. Dlatego też tak ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy.
Jak leczyć dysplazję stawów biodrowych?
Leczenie dysplazji stawów biodrowych może być zarówno konserwatywne, jak i operacyjne. Konserwatywne leczenie obejmuje przede wszystkim leki przeciwbólowe i jakieś leki wspierające na stawy.