Wyrostek robaczkowy (zapalenie) – objawy, przyczyny, leczenie wyrostka robaczkowego
Jak można rozpoznać, że ma się wyrostek robaczkowy, tzn. zapalenie wyrostka robaczkowego? Czy to się objawia bólem w okolicach brzucha? A jak tak, to w którym miejscu i jak silny jest ten ból? Mam podejrzenie, że mogę mieć zapalenie wyrostka robaczkowego.
7 Odpowiedzi
W większości przypadków przy zapaleniu wyrostka robaczkowego jest tak, że zaczyna się ono złego samopoczucia i bólu w pobliżu pępka, w nadbrzuszu.
Ból staje się coraz silniejszy, skupiając się w dolnej części brzucha, po jego prawej stronie, mniej więcej na wysokości biodra.
Nasila się, gdy jesteśmy w ruchu lub kaszlemy, a gdy chory położy się na lewym boku z nogami podkurczonymi, wtedy przechodzi.
Następnie pojawiają się nudności, wymioty, tętno przyspiesza, pojawia się gorączka. U dzieci dodatkowo może być biegunka, a u dorosłych zaparcie.
Jak wyleczyć wyrostek robaczkowy? Zapalenie wyrostka robaczkowego leczy się zabiegowo. Wycina się wyrostek robaczkowy i jest po kłopocie.
Co jest przyczyną wyrostka robaczkowego?
Lekarze twierdzą, że zapalenie wyrostka pojawia się u osób, w których diecie jest za mało błonnika.
Również gdy pojawi się infekcja przewodu pokarmowego (bakteryjna lub wirusowa), wzrasta ryzyko wyrostka robaczkowego.
Wyrostek robaczkowy może także zatkać się zawartością jelita, albo uciśnięty z zewnątrz przez tkanki, co może nastąpić, gdy np. pacjent przechodził inną operację.
Staraj się mieć w diecie dużo błonnika i dbaj o odpowiednie zasoby witaminy C, wtedy zmniejszasz ryzyko wyrostka robaczkowego. Mój brat ostatnio miał wyrostek, zaczęło się bólem, który nie ustępował. W końcu mu wycięli i po sprawie.
Jesli masz powtarzające się bóle brzucha w jednym miejscu, to nie szukaj odpowiedzi w internecie tylko umówi się na wizyte u lekarza. Jak Cię złapie atak wyrostka robaczkowego, to będziesz mieć bardzo niewiele czasu żeby Cię lekarz uratował więc lepiej temu zapobiec i umówić się na wizytę wcześniej.
Ja miałem zapalenie wyrostka robaczkowego i miałem zabieg. Od początku wmawiałem sobie że to może jakiś ból mięśni albo coś nieszkodliwego i czekałem. Gdy już doszło do takiego stanu że ledwie mogłem się ruszać to pojechałem do szpitala. Na szczęście zabieg się udał i już dawno jest po temacie. Nic nie bolało bo byłem znieczulony oczywiście.
Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być związane z zablokowaniem odpływu śluzu w wyrostku. Najczęściej jest to spowodowane przez kamienie kałowe, pasożyty, ciała obce, nowotwory czy też rozrost tkanki limfatycznej. Innymi przyczynami są owrzodzenia ściany wyrostka, czyli uszkodzenia w obrębie błony śluzowej wyściełającej jelito, co może powodować zapalenie.
Leczenie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego wciąż opiera się na chirurgicznym usunięciu wyrostka, czyli appendektomii. Można to wykonać albo laparoskopowo lub tradycyjnie, poprzez otwarcie jamy brzusznej. Zabieg operacyjny jest skuteczny w usuwaniu wyrostka i minimalizuje ryzyko nawrotu choroby.
Wyrostek robaczkowy to stan zapalny wyrostka robaczkowego, który jest małym wyrostkiem zlokalizowanym na końcu jelita grubego.
Objawy wyrostka robaczkowego
Objawy wyrostka robaczkowego mogą być różne i zależeć od wieku osoby, ale najczęściej obejmują:
1. Ból brzucha, który zwykle zaczyna się w okolicy pępka, a następnie przenosi się do dolnej części prawego boku brzucha.
2. Utrata apetytu.
3. Nudności i wymioty.
4. Gorączka.
5. Wzdęcia brzucha.
6. Zmiany w wypróżnieniach, takie jak zaparcia lub biegunka.
Przyczyny wyrostka robaczkowego
Najczęstszą przyczyną wyrostka robaczkowego jest zablokowanie wyrostka robaczkowego, co prowadzi do zakażenia i stanu zapalnego. Zablokowanie to może być spowodowane kałem, obcym ciałem, infekcją, czy też powiększonymi węzłami chłonnymi w obrębie jamy brzusznej.
Pamiętaj, że jeśli masz objawy wyrostka robaczkowego, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jest to stan, który wymaga natychmiastowego leczenia chirurgicznego, aby zapobiec pęknięciu wyrostka i rozprzestrzenianiu się zakażenia na inne części ciała.