Przekazanie darowizny wnuczce
Moja wnuczka miała dług 7 tys. złotych i spłaciłem ten dług za nią. Zostało to zrobione w formie darowizny. Transakcja była dokonana z mojego konta przelewem i poszło prosto na konto wierzyciela. Czy to powinno być w zeznaniu rocznym, albo czy skarbówka powinna być o tym poinformowana?
5 Odpowiedzi
Jest tzw podatek od darowizny ale kiedy trzeba go wpłacać i od jakich kwot to nie wiem.. Ale jak ktoś wie jak to wygląda to z chęcią się dowiem. Ewentualnie zawsze wnuczka mogła skorzystać z pani konta… I wtedy może jakoś da się to ominąć
Oj coś mi tu nie gra. Szczerze myślę, że skarbówka może się doczepić, chociaż nie ma pewności, czy akurat natrafią Pana sprawę. Sprawa byłaby łatwiejsza gdyby przelał Pan te pieniądze najpierw na konto wnuczki, a ona dokonałaby spłaty długu. Osobiście radziłabym udać się do skarbówki celem uzyskania informacji zanim oni wyniuchają, że coś jest nie tak.
Też mi się wydaje, że powinno to być rozliczone z podatku. Zależy jeszcze od innych warunków, ale ogólnie to darowizny powinny też być regulowane podatkami, niestety.
Niestety, ale trzeba będzie o tym powiedzieć Urzędowi Skarbowemu. Chociaż ja kiedyś miałam taką sytuację że oddawałam miesięcznie darowizny i co prawda nie było tego dużo, ale na koniec roku rozliczeniowego przeszłam się do Urzędu i zapytałam. Panie powiedziały mi, że tak było tego niewiele że nawet nie mam co tego zaznaczać, bo się dopiero Urząd Skarbowy przyczepi.
Z tego co się orientuję to podatku nie trzeba płacić od darowizny nieprzekraczającej 9 637 zł w przypadku nabywcy z pierwszej grupy podatkowej (obecny małżonek lub w separacji, zstępni – dzieci, wnuki i prawnuki oraz wstępni – rodzice i dziadkowie). To jest stan na 2022 rok.