Czy alkohol odparowuje podczas gotowania / pieczenia / smażenia?
Czy jeśli do potrawy dodajemy jakiś alkohol, np. wino albo piwo, i tę potrawę gotujemy, albo pieczemy, to alkohol odparowuje? Czy też alkohol nie odparowuje całkowicie pod wpływem wysokich temperatur?
7 Odpowiedzi
Wszystko zależy od tego czy potrawa jest polana alkoholem i podpalona (flambirowanie) czy przez jakiś czas się ją gotuje lub piecze. Podczas flambirowania nie dochodzi do odparowania całkowitego alkoholu, ale podczas innej obróbki cieplnej już tak, ale w zależności od czasu gotowania.
Im dłużej alkohol jest w cieple, tym więcej procentów z niego odparowuje. Grzane piwo na pewno ma jeszcze jakieś procenty, ostatnio wypiłem dwa grzane piwa i kręciło mi się w głowie.
Odparowuje, ale nie całkiem. Chyba, że bardzo dużo siedzi w cieple, wtedy odparuje całkiem.
Dużo zależy od tego jak długo gotujesz daną potrawę. Bo to prawda z przykładem grzanego wina. Ja nawet dostałam z mikrofalówki w jednej knajpie grzane wino i nieźle się po nim bawiłam.
Alkohol ma niższą temperaturę wrzenia, ale nawet długotrwałe gotowanie nie eliminuje całkowicie alkoholu z potrawy.
Trochę odparuje, ale na pewno zostanie w potrawie alkohol. Dlatego potrawy z takim dodatkiem nie powinny być spożywane przez dzieci, kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią oraz abstynentów.
Tak, alkohol odparowuje podczas gotowania, pieczenia i smażenia. Jednak proces ten nie jest natychmiastowy i zależy od kilku czynników:
- Czas gotowania: im dłużej trwa proces obróbki termicznej, tym więcej alkoholu odparuje.
- Temperatura: wyższe temperatury przyspieszają proces odparowywania.
- Metoda gotowania: różne metody gotowania mają różny wpływ na odparowywanie alkoholu:
- Gotowanie w otwartym naczyniu: pozwala na szybsze odparowanie alkoholu.
- Pieczenie: alkohol odparowuje wolniej, część może pozostać w potrawie.
- Smażenie: ze względu na wysoką temperaturę, alkohol odparowuje stosunkowo szybko.
- Ilość alkoholu: im więcej alkoholu dodano do potrawy, tym dłużej trwa jego całkowite odparowanie.
Warto pamiętać, że nawet po długim gotowaniu, niewielka ilość alkoholu może pozostać w potrawie. Jeśli całkowite usunięcie alkoholu jest ważne (np. ze względów zdrowotnych lub religijnych), najlepiej unikać dodawania go do potraw lub zastąpić go alternatywnymi składnikami.