Jaki wpływ na człowieka mogą mieć książki?
Jaki wpływ na człowieka mogą mieć książki? Jak czytanie książek może wpłynąć na człowieka? Czy może mieć tylko pozytywny wpływ, czy także mogą być negatywne skutki?
6 Odpowiedzi
Zależy jakie są to książki. Ale według mnie sa one niezbędne do nauczenia się pewnych procesów myślowych, a nawet refelksu i łączenia faktów. To dlatego w szkole tak nas męczą tymi ogromnymi wielostronicowymi książkami.
Dobrą uwagę miała Milena powyżej. Zależy jakie książki się czyta. Jeżeli ktoś czyta dziwny bełkot propagandowy, albo religijny to nic dobrego z tego nie wyniknie, zwłaszcza jak jest podatny i te kręgi mu odpowiadają. Wtedy będzie bardzo podatnym gruntem, dającym się urabiać. Zresztą dobrze to widać po części Polaków. (Choć w dużej mierze dali się manipulacji mediów).
Jeżeli ktoś czyta wartościowe książki, uczące szacunku do innych. Albo takie, które pozwalają się rozwijać i być otwartym na innych, to wtedy mają one pozytywny efekt.
To zależy od danej książki i od czytającego. Niewątpliwie książki mogą oddziaływać na dane osoby i mogą to robić na wielu płaszczyznach. Nie tylko mogą wpływać na poglądy, ale również zainteresowania, czy zachowanie. Przy czym mogą mieć one także zły wpływ, wystarczy sięgnąć po wszystkie te, które są przesiąknięte jakąś skrajną ideologią. Bądź te, które można interpretować na własny sposób, a dotyczą religii, polityki.
Pewne książki sprawią, że staniesz się człowiekiem lepszym, inteligentniejszym, bardziej światłym.
Inne mogą sprawić, że będziesz spadać na dno. Niestety każdy może dziś wydać książkę, nawet największy imbecyl.
Ogólnie warto czytać powieści, nie tylko jakieś książki naukowe. Powieści dużo wnoszą do naszego życia i rozbudowują empatię. A dobre science fiction dodatkowo zwiększa wiedzę na temat fizyki, chemii, wszechświata.
Książka to zawsze dobry prezent, tylko dobrze dobrana książka.
W ogólnym rozrachunku książki wpływają na człowieka na plus. Jeżeli regularnie czytamy książki zmniejszamy ryzyko wszelkich zaburzeń w mózgu, zwiększamy jego wydolność. Tworzą się nowe połączenia neuronalne, co jest niezwykle korzystne dla naszego zdrowia. Do tego czytanie książek rozwija naszą wyobraźnię oraz empatię. Mamy również bogatszy zasób słownictwa. Naprawdę warto czytać książki. Już lepiej sięgnąć i przeczytać nawet kiepską książkę niż nie przeczytać żadnej.
Lubię czytać książki, ponieważ przede wszystkim dużo się z nich uczę. Ponadto wyciszają mnie i uspokajają. Nie wyobrażam sobie, żebym kiedykolwiek przestała czytać.