Jak bezpiecznie stosować rozcieńczalnik?
W jaki sposób można bezpiecznie stosować rozcieńczalnik? Może poradzić, w jaki sposób wykorzystać rozcieńczalnik aby zrobić to bezpiecznie?
4 Odpowiedzi
Należy to robić w specjalnych, grubych rękawicach. Teraz trzeba przeczytać co jest napisane na opakowaniu i robić tak, jak każe producent.
Wszystko zależy od tego, jaki to rozcieńczalnik. W końcu rozcieńczać można też wodą 😉
Ale zakładam, że chodzi Ci o rozcieńczalnik organiczny. Musisz wziąć pod uwagę, że może być trujący, jego opary także, dlatego lepiej używać go w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Do jego nalewania najlepiej jest wykorzystać szklane naczynia, gdyż przy plastiku zawsze istnieje potencjalne ryzyko, że sam plastik naczynia zacznie się rozpuszczać, jeśli nie znasz jego składu i akurat źle trafisz. Warto zaopatrzyć się w rękawice nitrylowe. Po użyciu rozcieńczalnika, jeśli jeszcze zostanie Ci w butelce, od razu ją zakręć, żeby się nic nie wylało.
Co ważne, niezależnie od wszystkiego, trzymaj rozpuszczalnik w chłodnym, najlepiej zacienionym miejscu, z jakąś wentylacją. Dzięki temu unikniesz zbierania się oparów w butelce i ich ewnetualnego ulatniania przy jakimś rozsczelnieniu. I przechowuj go z dala od dzieci i zwierząt.
Przy takich pracach najlepiej mieć całe ubranie przygotowane do pracy. Nie tylko same rękawice. I jeśli robisz takie rzeczy i wiesz, że nie jesteś zbyt uważny to użyj też okularów ochronnych. Na wszelki wypadek.
Są różne rozcieńczalniki.
Do farb akrylowych wodnych można użyć wody pitnej jako rozcieńczalnika. Dodaje się 10-20% wody. Wtedy wiadomo – jest bezpiecznie.
Są też rozcieńczalniki chlorokauczukowy czy nitro, albo poliuretanowy.
Pierwsza i najważniejsza zasada jest taka – trzymaj z dala od dzieci.
Druga – trzeba trzymać z dala od oczu, warto założyć okulary ochronne. W przypadku, gdy coś pryśnie, pryśnie na okulary.
Myć ręce po zastosowaniu rozcieńczalnika.
Unikać kontaktu z ogniem.
Nie zostawiać w słońcu.