Jak chronić się przed pasożytami?
Jak chronić się przed pasożytami? Jak chronić się przed tasiemcami? Jak chronić swój organizm przed pasożytami, tasiemcami i tym podobnymi „bestiami”?
5 Odpowiedzi
Żeby się przed nimi ochronić to trzeba przede wszystkim myć ręce po każdym wyjściu na zewnątrz. Trzeba płukać owoce i warzywa przed ich zjedzeniem. Nie należy też zjadać surowego mięsa i ryb. Czasami też jaja tasiemca mogą znajdować się w wędzonej makreli, więc w zasadzie należy jej unikać.
Nie należy także pić mleka prosto od krowy, które nie zostało ugotowane. Można z niego bowiem złapać toksoplazmozę.
Ogólnie żeby nie złapać pasożytów należy przestrzegać higieny osobistej, a także myć albo gotować żywność przed zjedzeniem.
Najlepiej się co jakiś czas dobrze „zdezynfekować” w weekend. Wtedy pasożyty nie będą się czepiać. 🙂 Nie no, żartuje. Jak masz jakieś problemy z odżywianiem albo z trawieniem, to można zawsze się dopytać lekarza. Ja czasem stosuję węgiel aktywny, który zbiera różnego rodzaju bakterię i szkodliwe elementy z przewdu pokarmowego.
Żeby chronić się przed pasożytami, trzeba myć ręce, myć owoce i warzywa. Uważać na niektóre produkty, na przykład takie jak ryby wędzone, bo tam można znaleźć jajo tasiemca. Należy też pić zawsze przegotowane mleko, przynajmniej w przypadku takiego, które jest brane od krów i sprzedawane przez osoby ze wsi. Bo sklepowe, które ma symbol UHT (Ultra Hight Temperature) jest wolne od pasożytów.
” Ja czasem stosuję węgiel aktywny, który zbiera różnego rodzaju bakterię i szkodliwe elementy z przewdu pokarmowego.”
Mloda_Brzoza jeśli chodzi o węgiel aktywny, to nie jest on na pasożyty, ani bakterie. Węgiel aktywny działa na niepożądane i trujące substancje chemiczne, związuje je i pozwala na bezpieczne wydalenie z organizmu.
Już sporo zostało powiedziane, ale dodam od siebie, że nie należy zjadać na przykład jagód, czy innych owoców w lesie, bo też mogą być z pasożytami. A wiem, że część osób lubi zjadać prosto z krzaka. Nie należy też wkładać trawy czy jakiegoś zboża do ust, bo tam też mogą być. Warto też wziąć pod uwagę, że takie owady jak pasikoniki czy inne, za którymi czasami ganiają dzieci, także mają pasożyty.
Warto co jakiś czas odrobaczać zwierzęta takie jak psy czy koty. Nawet jeśli kot nie wychodzi na zewnątrz, to człowiek może do domu na butach przynieść jakiegoś i wówczas kiedy kot coś powącha, może się „zarobaczyć”, a co za tym idzie przenieść na opiekuna. Oczywiście podobnie jest jeśli chodzi o psy. Należy również pamiętać o tym, że takie zwierzęta jak szczury, chomiki również należy odrobaczyć, tak na wszelki wypadek. Bo kupowane w zoologu często nie są odrobaczane.
Po głaskaniu i kontakcie z obcymi zwierzętami należy myć ręce. Należy unikać picia wody z jakichś źródełek, bo tam też można złapać „obcego”.
Podstawa to mycie wszystkiego przed zjedzeniem. Chodzi o warzywa i owoce. Ponadto jeżeli jeszcze nie wyrobiliśmy sobie takiego nawyku to należy często myć ręce. A już po każdej zabawie ze zwierzętami w szczególności.