Czy posiadanie bimbru jest legalne?
Czy można mieć bimber w domu? Czy można robić bimber na własny użytek? Czy posiadanie bimbru jest legalne, czy też nie wolno produkować i posiadać bimbru?
Czy bimber jest legalny? A jeśli nie, to jaka jest kara za pędzenie bimbru?
7 Odpowiedzi
Posiadanie bimbru na własny użytek / produkowanie bimbru dla siebie jest nielegalne. Możesz sobie zrobić nalewkę z kupionej w sklepie wódki lub spirytusu, ale sam nie możesz wytwarzać wódki, spirytusu czy bimbru. Musi być koncesja, muszą być płacone podatki.
Sądy nie każą za to mocno i postępowania bywają umarzane, ale nadal szkoda ryzykować wyrok na koncie.
Aby wytwarzać alkohol etylowy, trzeba być przedsiębiorcą, spełnić szereg wymagań i mieć uprawnienia do tego. Trzeba uzyskać wpis do rejestru prowadzonego przez ministra rolnictwa. Możesz wytwarzać sobie w domu piwo, cydr, wino, naleweczki, ale tak jak napisano wyżej, alkohol użyty do tego musi pochodzić z legalnego źródła.
No dobra wytwarzanie bimbru jest nie legalne i koniec, ale czy samo posiadanie jest nie legalne? Na przykład załatwiłem sobie 20 l bimbru(nie produkowalem) i trzymam jego w domu na własny uzytek, mam czego się bać?
Słyszałem, że jeśli posiadasz w domu bimber w celach „hobbystycznych” to jest on legalny wówczas. Pytanie jak udowodnić, że to właśnie w tym celu go masz. ;p
Podobno nawet jeśli produkujesz bimber tylko dla siebie to powinieneś mieć najpierw wpis do rejestru producentów napojów spirytusowych, który jest prowadzony przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jeśli tego nie masz, a ktoś powie Policji, że robisz bimber to możesz ponieść konsekwencje swojego nielegalnego czynu.
W domowych warunkach, bez żadnego wpisu, można robić wino, piwo, cydr, nalewki, miód pitny, a nawet sake. Dopóki nic nie destylujesz jest ok.
Nie wolno samodzielnie pędzić bimbru. Wynika to z tego, że lekka pomyłka i możesz mieć metanol, który Cię oślepi, jak wypijesz.
Dla siebie możesz produkować nalewki, wina itp. z gotowego alkoholu, np. wódki lub spirytusu nalewkowego.
Samemu nie wolno produkować alkoholu, w tym bimbru.
Posiadanie bimbru (domowego alkoholu) w Polsce nie jest legalne. Oto kluczowe informacje:
-
Produkcja alkoholu etylowego:
- Jest dozwolona tylko po uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez ministerstwo rolnictwa.
- Wymaga spełnienia skomplikowanych warunków dotyczących kontroli jakości, bezpieczeństwa i kwestii akcyzowych.
-
Domowa produkcja:
- Wytwarzanie bimbru na własny użytek, nawet w małych ilościach, jest prawnie zabronione.
- Grozi za to kara do roku pozbawienia wolności.
- W przypadku produkcji znacznych ilości sugerujących zamiar sprzedaży, kara może wzrosnąć do dwóch lat pozbawienia wolności.
-
Posiadanie sprzętu:
- Samo posiadanie aparatury do produkcji bimbru może być problematyczne.
- Sprzęt służący do nielegalnego wyrobu alkoholu może zostać skonfiskowany na mocy wyroku sądu.
-
Wyjątki:
- Dozwolone jest wytwarzanie nalewek domowym sposobem na własny użytek, pod warunkiem użycia legalnego (akcyzowanego) alkoholu jako bazy.
- Nalewki takie nie mogą być przeznaczone do sprzedaży.
-
Konsekwencje:
- Kary za nielegalną produkcję mogą być złagodzone w przypadku małej szkodliwości społecznej, ale nadal jest to działanie niezgodne z prawem.
Podsumowując, posiadanie bimbru w Polsce jest nielegalne, podobnie jak jego produkcja na własny użytek. Warto pamiętać, że przepisy te mają na celu ochronę zdrowia publicznego i zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów.