Jakie substancje nie rozpuszczają się w wodzie?
Jakie substancje nie rozpuszczają się w wodzie? Które substancje nie rozpuszczają się w wodzie i dlaczego? Co decyduje o tym, że substancja nie rozpuści się w wodzie, a inna się rozpuści w wodzie?
4 Odpowiedzi
Decyduje o tym budowa danej substancji. Zasada w chemii jest taka, że podobne rozpuszcza podobne. Woda ma budowę polarną, dlatego rozpuszczają się w niej substancje o budowie polarnej. Natomiast substancje niepolarne słabo rozpuszczają się w wodzie, albo w ogóle się w niej nie rozpuszczają.
Przykładami substancji, które nie mogą się w wodzie rozpuszczać jest: węglan wapnia, węglan magnezu, chlorek srebra, bromek srebra, siarczek srebra, fosforan miedzi, fosforan magnezu, fosforan żelaza, wodorotlenek miedzi.
Najlepiej poeksperymentuj sobie w domu o zobacz, co się rozpuszcza w wodzie. Dla przykładu sól czy cukier albo miód rozpuszczą się w wodzie. Ale mąka już w wodzie nie rozpuści się, lecz stworzy zawiesinę.
Jeśli chodzi o rozpuszczanie to wszystko zależy od tego jak zbudowana jest dana substancja. W wodzie dobrze rozpuszczają się jony i cząsteczki polarne, a słabo lub wcale rozpuszczają się cząsteczki niepolarne. Dla przykładu cukier i sól spokojnie rozpuścisz a np. mąka zrobi zawiesinę i mimo usilnego mieszania nie da się jej rozpuścić.
Niektóre substancje, które nie rozpuszczają się w wodzie, to oleje, tłuszcze i woski. Są one znane jako substancje hydrofobowe, co oznacza „bojące się wody”.
Inne substancje, które również nie rozpuszczają się w wodzie, to niektóre tworzywa sztuczne, jak polietylen, a także niektóre metale, jak srebro i złoto.
Ponadto niektóre gazy, takie jak tlenek węgla, są słabo rozpuszczalne w wodzie.